Ad

ŞEKER HASTALARINA YENİ UMUT KESİN ÇÖZÜM

104122
Ad
Çiğli, Bayraklı ve Buca belediye başkanları ile Manisa İl Genel Meclisi Başkanı, şekerden kurtulmak için bıçak altına yattı. Karabağlar ve Karşıyaka belediye başkanları da sırada...

ONUR ÇAKIR / ALİ FİLİZKAN (YENİ ASIR HABER MERKEZİ)

İstanbul'da şeker hastalarına yönelik gerçekleştirilen 'metobolik cerrahi' ameliyatıyla sağlıklarına kavuşan Egeli başkan sayısı dörde ulaştı. Başkanlar, operasyonla bir yandan rahatsızlıklarından kurtulurken, bir yandan da ideal kilolarına düştü.
Cerrahi müdahaleyi ilk yaptıran Manisa İl Genel Meclisi Başkanı Hayrullah Solmaz, iki ay içinde 127 kilodan 85 kiloya düşerken, daha sonra bıçak altına yatan Çiğli Belediye Başkanı Metin Solak, 130 kilodan 112 kiloya, Bayraklı Belediye Başkanlı Hasan Karabağ da 85 kilodan 77 kiloya indi. Başkanlar, "Tığ gibi delikanlı olduk. Kendimizi daha iyi hissediyoruz" diye konuştu. Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı da dün İstanbul'da aynı ameliyatı oldu. Şeker hastası olan Karabağlar Belediye Başkanı Sıtkı Kürüm ve Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak'ın da bu ameliyatı olmayı planladıkları ifade edildi.

DAHA SAKİNİM

Hayata yeniden gelmiş gibi olduğunu söyleyen Manisa İl Genel Meclisi Başkanı Hayrullah Solmaz, "İzmir'e giderken arabama aldığım öğrenciler bana 'amca' diyordu. Artık 'ağabey' demelerinden de mutlu oluyorum. Demek gençleşmişim" dedi. Günde 4 kez 20 dozaj insulin desteği, en az 7 adet şeker ve tansiyon hapıyla 15 yıldır cehennem hayatı yaşadığını belirten Solmaz, "Ömür törpüsü haline gelmiş şeker hastalığı, organlarımı bitiriyordu. Çevremde gözlerini kaybedip diyalize bağlananları görünce sonumun nereye gittiğini fark ettim ve risk üstlenip kesin çözüm için ameliyat olmaya karar verdim" dedi. Solmaz, ameliyat ve tedavi sürecinde eşim Emine Hanım'ın en büyük destekçisi olduğunu söyledi.
Bu ameliyatın Japonya ve Hindistan'da 20 yıldır yapıldığını, Türkiye'de ise 2006'dan beri Operatör Dr. Alper Çevik tarafından İstanbul Alman hastanesinde gerçekleştirildiğini söyleyen Hayrullah Solmaz şöyle devam etti: "Başta ameliyat edilecek hasta bulunamamış. Ama sonra sıraya giriyor herkes. Dün ünlü sanatçılardan Ferdi Tayfur ile tiyatro oyuncusu İlyas İlbey de arayarak ameliyat sonrası durumumu sordular. Onlar da olacak ya, benden cesaret aldılar. Bu ameliyatta pankreas borusu ters çevrildi. Midedeki enzimler alındı, ince ve kalın bağırsaklar bypas yapılarak laparoskobik bir operasyon sonucu mide küçüldü. Tam anlamıyla iyileşme süresi en az 3 ay. Şimdi sık ama çok az yiyorum. Günden güne daha iyiye gidiyorum. Maddi durumu uygun olanlara öneriyorum" diye konuştu.
Zorlu bir ameliyat geçirdiğini anlatan Metin Solak da, sağlık durumunun her geçen gün daha iyiye gittiğini söyledi. Yüksek şeker nedeniyle sıkıntılı günler geçirdiği ancak bunların geride kaldığını belirten Solak, "Keşke daha önce ameliyat olsaydım. Şekerim 300'lerden 120'ye kadar düştü. Artık daha sakinim. Sinir yok. Evdekiler de rahatladı. Tansiyonum da normal seviyelere düştü. Sadece 5 miligram ilaç kullanıyorum. Reflüden de kurtuldum. Daha rahat uyuyorum. Kuş gibiyim" dedi. Ameliyata girmeden önce 130 kilo olan Solak, 112 kiloya kadar düştü. Altı ayda 20-25 kilo daha vereceğini ifade eden Solak, "Son bir ayda 18 kilo verdim. Elbiseler bol geliyor. Kıyafet dolabımı yenilemek zorunda kaldım" dedi.

YÜRÜYÜŞ YAPIYOR

Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ ise ameliyat öncesi 85 kilo olduğunu hatırlatarak, "77 kiloya düştüm. Kendimi daha iyi hissediyorum. Şekerim, tansiyonum normal seviyelerde. Yediğime, içtiğime dikkat ediyorum. Sabahları yürüyüş yapıyorum. Kıyafetlerim bol geliyor. Büyük bir sıkıntıdan kurtulduk. Artık daha fazla çalışma zamanı" diye konuştu.

Tatı da dün ameliyat oldu

Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı da şeker hastalığı nedeniyle dün İstanbul'da bıçak altına yattı. Yaklaşık yedi saat süren ameliyatın başarılı geçtiği, Tatı'nın durumunun iyi olduğu bildirildi. Solak ve Karabağ da İstanbul'a giderek Tatı'ya moral verdi. Solak, "Ercan Başkan ameliyat öncesi ve sonrası beni yalnız bırakmadı. Hep destek verdi. Şimdi sıra bana geldi. Umarım en kısa sürede bizim gibi ayağa kalkar. Buraya gelmişken kontrolden geçtik. Çok şükür bir sorun yok" dedi. Karabağ ise, "Doktorlar ameliyatının iyi geçtiğini söylediler. O'na moral vermek için buraya geldik. Sonunda bizim gibi o da şeker sorunundan kurtulacak" dedi.
Ad
Ad
Ad

Yorum Yaz