Ad

ERGENEKON'DA BÜYÜK GÖZALTI !!!

105
Ad
Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Genel Başkanı ve emekli Orgeneral Şener Eruygur, emekli Orgeneral Hurşit Tolon ile Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay gözaltına alındı.

7 ADRESE EŞ ZAMANLI OPERASYON

Ergenekon soruşturması çerçevesinde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yazılı talimatını dün aldığı belirtilen Ankara Terörle Mücadele Şubesi sabah saatlerinde daha önceden belirlenen 7 adrese eş zamanlı operasyon düzenledi.

Aralarında emekli Orgeneraller Hurşit Tolon, Şener Eruygur, Gazeteci Mustafa Balbay ve ATO Başkanı Sinan Aygün'ün de bulunduğu toplam 7 kişi gözaltında alındı.

Ankara Terörle Mücadele Şubesine getirilen 7 kişinin aynı zamanda iş yerleri ve ikametlerinde de arama yapılarak delil niteliği taşıyabilecek bilgi ve belgelere el konuldu. Gözaltına alınan diğer üç kişinin isimlerini açıklamayan emniyet yetkilileri kamuoyu tarafından bilinen isimler olmadığını ifade ederken zanlıların sağlık kontrolünün ardından İstanbul'a sevk edileceklerini söylediler.

Bu arada emekli generallerin gözaltına alınması sırasında askeri korumalarla polis arasında kısa süreli gerginlik yaşandığı ifade edildi. Emniyet yetkilileri yeni gözaltılar olabileceğine dikkat çekerken şahısların ifadesinin İstanbul'da alınacağını kaydettiler.

Alınan bilgiye göre, Aygün, Eruygur, Tolon ve Balbay, Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube ekipleri tarafından sabah erken saatlerinde evlerinde gözaltına alındılar.

Emniyet yetkilileri, gözaltıların İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı doğrultusunda yapıldığını bildirdiler.

TOLON VE ERUYGUR ASKERİ LOJMANLAR DA GÖZALTINA ALINDI

Eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Hurşit Tolon ile Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı emekli Orgeneral Şener Eruygur, sabah saatlerinde askeri lojmanlarda gözaltına alındı. Her iki emekli Orgeneralin gözaltına alınmasından önce Genelkurmay Başkanlığı'nın bilgilendirildiği bildirildi. Eski Jandarma Genel Komutanı da olan Eruygur, Cumhuriyet mitinglerinin düzenlenmesin de etkin rol oynamıştı.

TOLON'UN EŞİ : EV DİDİK DİDİK ARANIYOR

Gözaltına alınan emekli Orgeneral Hurşit Tolon'un eşi, evlerinin didik didİk arandığını bildirdi. Emekli Orgeneral Hurşit Tolon'un evinde sabah saat 08.00 itibariyle savcılar ve polisler tarafından arama yapılıyor. Tolon'un eşi saat 08.52'de hürriyet.com.tr'ye yaptığı açıklamada, "Şu dakikada evde arama yapılıyor. Her yer didik didik aranıyor. Buradaki işlemin bitmesinden sonra İstanbul'a götürüleceği söylendi. Çok üzgünüz" dedi.

Emekli Orgeneral Hurşit Tolon ise herhangi bir şey söylemek istemediğini belirtti.

CUMHURİYET GAZETESİNDE ARAMALAR SÜRÜYOR


Polis ekipleri Cumhuriyet Gazetesi personelini içeriye almıyor. Ergenekon operasyonu kapsamında gazete içinde arama yapılırken, gazeteciler de dışarıda bekliyor. Cumhuriyet Gazetesi'ne baskının sabah saat 07.00 sularında yapıldığı öğrenildi. Gazete temsilciliğinin bulunduğu Ahmet Rasim sokak güvenlik nedeniyle tamamen trafiğe kapatıldı.
ORGENERAL AHMET HURŞİT TOLON

Orgeneral Ahmet Hurşit Tolon, 1942 yılında İstanbul'da doğdu. 1962 yılında Kara Harp Okulu'ndan, 1975 yılında da Piyade Okulu'ndan mezun oldu.

1974 yılına kadar Kara Kuvvetleri'ne bağlı çeşitli birliklerde takım ve bölük komutanlığı yapan Orgeneral Tolon, 1978 yılında Kara Harp Akademisi'nden mezun oldu. Ardından kurmay subay olarak Genelkurmay Personel Dairesi Plan Şube İnsangücü Plan Subaylığı, Washington Kara Ataşeliği, Genelkurmay Personel Daire Plan Şube Müdürlüğü, Genelkurmay Personel Daire General/Amiral Şube Müdürlüğü ve 39. Piyade Tümen 49. Piyade Alay Komutanlığı görevlerini yürüttü.

Orgeneral Tolon, 1989 yılında Tuğgeneralliğe terfi etti. Tuğgeneral rütbesi ile Genelkurmay Genel Sekreterliği ve 28. Motorlu Piyade Tugay Komutanlığı görevlerinde bulundu. 1993 yılında tümgeneralliğe terfi etti. Tümgeneral rütbesi ile Genelkurmay Genel Sekreterliği, Jandarma Asayiş Komutan Yardımcılığı ve 7. Kolordu Komutan Yardımcılığı görevlerini yürüttü. 1997 yılında korgeneralliğe terfi etti. Korgeneral rütbesi ile 15. Kolordu Komutanlığı ve Genelkurmay Lojistik Başkanlığı görevlerinde bulunduktan sonra 2001 tarihinden geçerli olarak orgeneralliğe terfi etti ve Ege Ordu Komutanlığı'nda atandı.

3 yıldır Ege Ordu Komutanlığı görevini yürüten Orgeneral Tolon, 30 Ağustos 2004 tarihi itibariyle 1'nci Ordu Komutanlığı'na atandı.

Evli ve bir çocuk sahibi olan Orgeneral Tolon İngilizce biliyor.

ORGENERAL MEHMET ŞENER ERUYGUR

Mehmet Şener Eruygur 17 Haziran 1941 yılında Erzurum'da doğmuştur. Lise tahsilini Kuleli Askeri Lisesi'nde tamamlamış ve 1960 yılında Topçu Subayı olarak Kara Harp Okulu'ndan mezun olmuştur. 1961 yılında Topçu Okulu'nu bitiren Orgeneral Eruygur, 1971 yılına kadar çeşitli Topçu Birliklerinde Takım ve Batarya Komutanı ile Karargah Subayı olarak hizmet etmiştir. 1971 - 1973 yıllarında Kara Harp Akademisi öğrenimini tamamlamıştır. 1973 - 1974 Öğretim Döneminde Atatürk Üniversitesi İşletme Fakültesi'ni bitiren Org. Eruygur, 1975 yılında NATO Savunma Kolejinden mezun olmuş ve 1976 yılına kadar çeşitli Kıt'a ve Karargah görevlerinde bulunmuştur.

1976 - 1978 yıllarında Bükreş Kara Ataşeliği yapmış ve daha sonra sırasıyla; 5'inci Kolordu Topçu Grup Komutanlığı ve 105'inci Topçu Alay Komutanlığı, Kara Harp Akademisi Öğretim Üyeliği ve 1'inci Ordu Harekat Başkanlığı görevlerini ifa etmiş ve 1987 yılında Tuğgeneralliğe yükselmiştir. Bu rütbe ile Milli Savunma Bakanlığı Asker Alma Daire Başkanlığı ve 49'uncu Piyade Tugay Komutanlığı görevlerinde bulunmuştur. 1991 yılında Tümgeneralliğe terfi eden Orgeneral Eruygur, 1991 - 1993 yıllarında Milli Savunma Bakanlığı Asker Alma Daire Başkanlığı, 1993 - 1996 yıllarında Topçu Füze Okulu ve Eğitim Merkez Komutanlığı yapmıştır. 1996 yılında Korgeneralliğe terfi ederek sırasıyla; 5'inci Kolordu Komutanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı Müsteşarlığı görevlerini yürütmüştür.

4 Ağustos 2000 tarihinde Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanlığı görevine atanmıştır. Yüksek Askeri Şura'nın 31 Temmuz - 3 Ağustos 2002 tarihleri arasında Başbakan Bülent Ecevit'in başkanlığında yaptığı Ağustos ayı olağan toplantısında alınan kararla Jandarma Genel Komutanlığı görevine atandı. İstiklâl ve TSK Üstün Hizmet Madalyaları sahibi olan Orgeneral Eruygur, Mukaddes Eruygur ile evli olup, iki çocuk babasıdır. Fransızca ve İngilizce bilmektedir.

ANKARA TİCARET ODASI (ATO) BAŞKANI SİNAN AYGÜN

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün, 1959 yılında Ankara'da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Ankara'da tamamlayan Aygün, Gazi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. İnşaat müteahhitliği ve inşaat malzemeleri satışı yapan bir dükkanı bulunmaktadır.

Sosyal konularda raporlar hazırlatarak toplumla paylaşan Aygün özellikle kredi kartları konusundaki yanlış uygulamalara dikkat çekerek halkın beğenisini kazanmıştır.

Halen Ankara Ticaret Odası Başkanlığı görevini yürüten Aygün, evli ve bir çocuk babasıdır.

SABAH
Ad
Ad
Ad

Yorum Yaz