Ad

ANKARA GÜNE ŞOK GÖZALTILAR İLE BAŞLADI

106
Ad
Ankara güne şok bir gözaltı ve arama ile başladı. Ergenekon soruşturması kapsamında sabah erken saatlerde emekli Orgeneral Hurşit Tolon gözaltına alındı. Ardından Atatürkçü Düşünce Derneği ADD Başkanı Emekli Orgeneral Şener Eruygun'un gözaltına alındığı haberi başkente bomba gibi düştü.

Daha sonar Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün'ün polis tarafından eşzamanlı olarak gözaltına alındığı ortaya çıktı. Gözaltına alınan isimlerin hepsinin şu an polisle birlikte evlerinde olduğu bildirildi.

Ev ve ofislerdeki aramalar sürerken, Emekli Orgeneral Hurşit Tolon'un evinin kapısının polisler tarafından kırıldığı belirtildi. Tolon ile evine gelen polisler arasında bu nedenle tartışma çıktığı öğrenildi.

Sabah 07:00'de eş zamanlı olarak başlatılan aramaların halen devam ettiği ve 7 kişinin gözaltına alınmasıyla ilgili operasyonun sürdüğü kaydediliyor.

Aynı anlarda Cumhuriyet Gazetesi Ankara bürosu polis tarafından abluka altına alındı ve arama başlatıldı. Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay'ın evinde de arama yapılıyor. Mustafa Balbay' da gözaltına alındı.

Operasyonların İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'nın isteği ile gerçekleştirildiği ve gözaltına alınanların İstanbul'a gönderileceği belirtiliyor.

Cumhuriyet tarihinde ilk kez bir emekli orgeneral polis tarafından gözaltına alınmış oldu.

TOLON’UN EŞİ : EV DİDİK DİDİK ARANIYOR

.Gözaltına alınan emekli Orgeneral Hurşit Tolon’un eşi, evlerinin didik didİk arandığını bildirdi. Emekli Orgeneral Hurşit Tolon’un evinde sabah saat 08.00 itibariyle savcılar ve polisler tarafından arama yapılıyor. Tolon’un eşi saat 08.52’de hürriyet.com.tr’ye yaptığı açıklamada, “Şu dakikada evde arama yapılıyor. Her yer didik didik aranıyor. Buradaki işlemin bitmesinden sonra İstanbul’a götürüleceği söylendi. Çok üzgünüzö dedi.

Emekli Orgeneral Hurşit Tolon ise herhangi bir şey söylemek istemediğini belirtti.

ASKERİ LOJMANLARDA GÖZALTINA ALINDILAR

Eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Hurşit Tolon ile Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı emekli Orgeneral Şener Eruygur, sabah saatlerinde askeri lojmanlarda gözaltına alındı. Her iki emekli Orgeneralin gözaltına alınmasından önce Genelkurmay Başkanlığı’nın bilgilendirildiği bildirildi. Eski Jandarma Genel Komutanı da olan Eruygur, Cumhuriyet mitinglerinin düzenlenmesin de etkin rol oynamıştı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Ergin, “Gözaltılardan haberim yok. Başsavcılığın talimatı ile gözaltılar yapıldı deniyor. Benim bilgim yokö dedi.

KAFALARI KARIŞTIRAN AÇIKLAMA

ANKA’ya konuşan Ergin, Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınan isimlerle ilgili kendisinin herhangi bir talimatı olmadığını vurgulayarak, “Geniş Yetkili Ağır Ceza’nın kontrolünde yapılıyor. Bana bilgi verilmesi gerekirdi. Bunu ayrıca araştıracağımö diye konuştu.

Ergin, kuvvet komutanlığından emekliye ayrılmış, sivil toplum örgütü temsilcisi ve bir gazetenin Ankara temsilcisinin gözaltına alınmadan önce kendisine de bilgi verilmiş olmasının gerektiğini, bu bilginin kendisine neden verilmediğini de araştıracağını kaydetti.

MİLLİYET
Ad
Ad
Ad

Yorum Yaz