Ad

SUSMA HAKKINI KULLANACAK

115
Ad
Balbay ifade vermiyor !

Ergenekon terör örgütü soruşturması kapsamında gözaltına alınan Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay'ın ifade vermeyeceği öğrenildi.

Dün sabah başlatılan geniş kapsamlı Ergenekon operasyonunda gözaltına alınanlar arasında yer alan Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi ve gazetenin yazarlarından Mustafa Balbay'ın, CMUK'ta kendisine verilen hakkı kullanarak ifade vermekten kaçındığı öğrenildi.

Balbay'ın sessiz kalması ''Acaba diğer zanlılar da susma hakkını mı kullanacak?'' sorularını da peşinden getirdi.

Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay'ın avukatı basın mensuplarının sorularını yanıtladı. 1 saat süren görüşmenin ardından Akın Atalay, Balbay'ın emniyette susma hakkını kullanacağını, bu nedenle hemen savcı ve yargıç huzuruna çıkarılarak medyaya sızan kirletilmiş ve çarpıtılmış haberlerle yapılan linç girişiminden kurtulmak istediğini söyledi.

Akın Atalay açıklamasını şöyle sürdürdü:


"Saat 11.00' da Balbay ile görüştük. 1 saat sürdü. Bundan sonraki süreç ile ilgili bilgi verdik. Haklarını hatırlattık. Gözaltına alındığı andan bizimle görüştüğü ana kadar olan gelişmelerle ilgili soru sorduk. Herhangi problem olmadığını anacak kendisine Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alındığı dışında hiçbir bilgi verilmediğini ifade etti. Gözaltı süresinin 4 güne uzayabileceğini aktardık. Bize de dosyadaki gizlilik ve kısıtlama kararı gerekçe gösterilerek bundan sonraki süreç hakkında bilgi sahibi değiliz. Kendisi de şöyle bir karar aldığını söyledi: Tarafıma suçlama ile ilgili olarak somut suçlamanın ne olduğu buna ilişkin bilgi ve belgelerin ne olduğu konusunda hiçbir bilgi verilmemiştir. Bu şartlar altında neyi niçin bekletildiğimi ve neden gözaltına tutulduğumu bilmiyorum. Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet savcısına da ulaşma imkanım yoktur. Emniyette hiçbir beyanda bulunmayacağımı, bir an önce savcı ve yargıç huzuruna çıkma amacıyla susma hakkımı kullanacağıma açık ve kesin olarak ifade ediyorum. Susmamım nedeni yargıdan kaçmak değil, gereksiz ve hukuksuz olarak polis nezaretinde bekletilmemin anlamsızlığını göstermektir. Susma hakkımı kullanacağımı bile bile beni özgürlüğümden yoksun bırakmalarını kamuoyuna izah etmek zorundadırlar. Bazı medya organlarına kirletilmiş ve çarpıtılmış bilgilerin servis yapılarak linç girişiminin önü alınmış olur. Emniyette kendilerine nazik ve iyi davranıldığını belirtti"

SAMANYOLUHABER
Ad
Ad
Ad

Yorum Yaz