Ad

BİNALİ YILDIRIM VE ERDOĞAN BAYRAKTAR BUGÜN İZMİR'DE

116900
Ad
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'la Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar bugün İzmir'e geliyor. Geçtiğimiz haftalarda İstanbul'un kentsel dönüşüm planı ile ilgili gelişmeleri kamuoyuna duyuran Bayraktar ile Yıldırım'ın 2 gün sürecek İzmir temasları sırasında kentsel dönüşüm hakkında önemli açıklamalarda bulunması bekleniyor.

Deprem riski altındaki yerleşim yerlerinde gerçekleştirilecek kentsel dönüşüm için hazırlanan yasa tasarısı, Meclis'te alt komisyondan geçmişti. Bayraktar, "Kentsel dönüşümü çalışan ve proje hazırlayan belediyelerle gerçekleştireceğiz" demişti. Bayraktar, Çevre ve Şehircilik Bakanı olduktan sonra ilk kez İzmir'e gelecek. İzmir'in kentsel dönüşümü ile ilgili bilgi verecek olan Bayraktar'ın iki günlük İzmir ziyareti boyunca Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım kendisine ev sahipliği yapacak.

YOĞUN PROGRAM

Yıldırım ve Bayraktar bugün sabah saatlerinde İzmir'e gelecek. Bakanlar ilk olarak Crowne Plaza'da Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri'nin toplantısına katılacak, ardından Dokuz Eylül Üniversitesi'ndeki "Çanakkale Zaferi'nin 97. Yılı" konulu konferansda hazır bulunacaklar.

Bakanlar Hilton Oteli'nde İzmir'deki yabancı ülkelerin fahri konsolosları ile öğle yemeği yiyecek. Ardından EXPO Yönlendirme Kurulu üyeleri ile bir araya gelecek. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na bağlı kuruluş yöneticileri ile basına kapalı toplantı yapıp kentteki çalışmalar hakkında bilgi alacak olan Bakan Yıldırım ve Bayraktar, 11. kez start alan AK Parti Siyaset Akademisini ziyaret edecek. Yıldırım, burada deneyim konulu ders verecek. Bakanlar son olarak Erzurum Dernekleri'nin düzenleyeceği akşam yemeğine katılacak.

HELİKOPTER TURU

İki Bakan yarın Ege Karadeniz Dernekleri Federasyonu'nun organize ettiği kahvaltılı toplantıya katıldıktan sonra İZBAN'a 40 tren setinin alımı sözleşmesi törenine katılacak. Bakanlar helikopterle şehir turu atıp, kentsel dönüşüm konusunda bürokratlardan bilgi alacak. Ardından da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından alınan 170 çöp aracının dağıtım törenine katılacak. Bakanlar Ege Sanayi Odası heyeti ile birlikte Organize Sanayi Bölgesi'ni ziyaret ettikten sonra İzmir Müteahhitler Federasyonu'nun Genel Kurulu'na katılacak.

İzmir'in kentsel dönüşümü için 10 milyar lira

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, bugün İzmir'de kentsel dönüşüm projeleri ile ilgili incelemelerde bulunacak

Yıldırım, İzmir'de kentsel dönüşüm projelerini siyasi çekişmelerin dışında tutacaklarını ve riskli bölgeler için 10 milyar liralık yatırım yapacaklarını söyledi

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, bugün Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'la yapacağı 2 günlük İzmir ziyareti öncesi çarpıcı açıklamalarda bulundu. İzmir'de yapı güvenliği açısından riskli bulunan bölgelerde kentsel dönüşümün sağlanabilmesi konusunu siyasi çekişmelerin dışında bırakma anlayışını benimsediklerini ifade eden Bakan Yıldırım, riskli bölgeleri çözüme ulaştıracak adımları atmaya başladıklarını ve bu kapsamda 10 milyar lira tutarında yatırım öngördüklerini bildirdi.

Yıldırım, İzmir'in kentsel dönüşümü konusunda hükümet olarak Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) ve İzmir Büyükşehir Belediyesi'ni bir araya getirdiklerini belirtti. İzmirlilere kentsel dönüşüm konusunda "gerekirse özel yasa çıkaracaklarının" sözünü verdiklerini hatırlatan Yıldırım, şunları kaydetti:

GÜVENLİ BÖLGELER

"Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun Tasarısı TBMM Genel Kurul gündemine alındı. Bu tasarının kanunlaşması ile birlikte vatandaşlarımız afetlere karşı güvenli yapılara, güvenli bölgelere kavuşucak. Ayrıca yıkılan alanlarda bütüncül bir planlama anlayışı, yeni altyapı ve ulaşım sistemleri ile şehirlerin daha düzenli hale gelmesini sağlayacağız. İzmir'de artık kaynak israfının da önüne geçeceğiz. Kentsel dönüşüm konusuna siyaseti bulaştırmadan İzmir'in işini hızlı bir şekilde çözmeyi amaç edindik. Bu işi siyasi çekişmelerin dışında bırakalım dedik ve merkezi hükümetle belediyenin ortak çalışması ile riskli bölgeleri çözüme ulaştıracak adımları atmaya başladık."

100 BİN KONUTLUK

Yıldırım, İzmir'de büyüme alanlarının belirlenmesi gerektiğini, bunun adresinin de kentsel dönüşümden geçtiğini söyledi. Kentteki yapıların yüzde 60'ının imarsız olduğuna dikkati çeken Yıldırım, "Bunun ortadan kaldırılması gerekiyor. Bu da yaklaşık bir hesapla 100 bin konutu ilgilendiriyor. Bunun için de 10 milyar liralık yatırım öngörüyoruz" dedi. Yıldırım, bu noktada TOKİ ile İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin ortaklaşa hareket ederek tüm ilçelerdeki konut ve kentsel dönüşüm ihtiyacını belirlemeye başladığını dile getirerek, iki kurumun Türkiye için örnek bir birliktelik sergilediğini ifade etti.

İLÇELER DE SIRADA

Bu birlikteliğin İzmir'e büyük faydalar getireceğini ifade eden Yıldırım, TOKİ'nin 8 yılda Türkiye genelinde 500 bin konut imal etme tecrübesine sahip olduğuna işaret etti. Yıldırım, toplanan talepler doğrultusunda ilk aşamada Kemalpaşa, Karaburun, Narlıdere, Selçuk, Torbalı ve Urla ilçelerinde yaklaşık 12 bin 600 adet konut ihtiyacının ortaya çıktığını, ayrıca Çeşme'de de alt gelir grubuna yönelik konut yapımı amacıyla da ihale hazırlıklarına başlandığını bildirdi.

Bayındır ilçesinde de Çırpı, Necati Uza, Yenice ve Hatay mahallelerinde "Roman Dönüşüm Projesi" talebinin geldiğini, bu kapsamda Bayındır Belediyesi ile ön protokolün imzalanarak çalışmalara başlandığını dile getiren Yıldırım, Bergama, Dikili ve Menemen'de de Roman aileleri için konut talebi olduğunu belirtti. Yıldırım, Tire ilçesinde de merkezde 12.5 hektarlık alanda İzmir Tire Kentsel Yenileme Projesine ilişkin ön protokolün imzalandığını, projeye ilişkin zemin etütleri ve vaziyet planı çalışmalarının devam ettiğini, ayrıca Ödemiş'te de Umurbey ve Emmioğlu mahallelerinde kentsel dönüşüm çalışmalarının başlayacağını açıkladı.

Örnekköy'e ve Ege mahallesine onay

Bakan Yıldırım, Karşıyaka'da da Örnekköy mahallesinde kentsel dönüşüm için Büyükşehir Belediyesi ile TOKİ'nin ortak çalışma yaptığını, 707 yapıyı içeren 18 hektarlık alanda kentsel dönüşüm uygulanması için belirlenen "Örnekköy Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Alan Sınırı"nın da İçişleri Bakanlığı tarafından onaylandığını, bu alandaki kentsel dönüşüm projesiyle 1. etap içinde yaklaşık 3 bin 500 kişinin yaşamasının planlandığını kaydetti.

Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı Ege Mahallesi dönüşüm alanının da kabul edildiğini belirten Yıldırım, Ege Mahallesi, Hilal-Yenişehir'de toplam 30 hektar üzerinde kentsel dönüşüm planlandığını, farklı katlardaki konut tiplerinin adalar bazında yapılmasının öngörüldüğünü anlattı.

Bostanlı ve Alaybey'de 156 dayanıksız bina var

Karşıyaka'nın Bostanlı ve Alaybey mahallelerinde bulunan toplam 156 depreme dayanıksız bina tespit edildiğini dile getiren Yıldırım, bu bölgenin Büyükşehir Belediyesi tarafından "Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı" ilan edilmesinin ardından bu binaların yıkılıp tekrar yapılmasına ilişkin proje çalışmalarına başlanacağını kaydetti. Yıldırım, Yeşildere Vadisi kentsel dönüşüm projeleri kapsamında da Konak Belediyesi tarafından 2001 yılında başlatılan Ballıkuyu Kentsel Yenileme Projesi'nin 47 hektar büyüklüğündeki kısmında hedeflenen çalışmanın da kabul edildiğini sözlerine ekledi.

Yeni Asır
Ad
Ad
Ad

Yorum Yaz