Ad

İŞBİRLİKÇİLER DE HESAP VERSİN

129
Ad
Önceki gün gerçekleşen gözaltılarla birlikte, Ergenekon soruşturmasının nihayet darbeci çetenin dokunulmaz diye bilinen isimlerine de uzanmış olması toplumun geniş kesimlerinde olumlu etkilere neden olurken, işbirlikçilerin de hesap vermesi çağrıları yapılıyor.

Ergenekon operasyonlarının son ayağını değerlendiren Özgür-Der Genel Başkanı Hülya Şekerci, Ergenekon operasyonundaki üçüncü büyük operasyonu, “Örgütlenmelerinden planlarına, izledikleri siyasi programa kadar her şeyleriyle faş olmuş darbecilerin toplum içinde ellerini kollarını sallaya sallaya dolaşmalarındaki garabete son verilmesi, tek başına Türkiye'yi hukuk devleti yapmaya yetmezse dahi, bu yönde atılmış büyük bir adım saymak gerekir” ifadeleriyle değerlendirdi.

Mazeret üretmeyin sonuna kadar üzerine gidin


Yakın dönemde yaşanan pek çok karmaşık hadisenin planlanmasında etkili olan bu yapılanmanın tümüyle açığa çıkarılması için sorumluluk sahibi herkesin cesur olması gerektiğini vurgulayan Şekerci, “Darbeci yapılanmaları risk oluşturacağı gerekçesiyle görmezden gelmek, ileride tehlikenin daha da azmanlaşmasına ve bir biçimde sorumluluktan kaçanların felaketine neden olmaktadır. Bu yüzden görünür bedeli ne olursa olsun, başlatılan süreç devam ettirilmeli ve bu kirli yapılanma son unsurlarına kadar dağıtılmalıdır. Ne ortamın daha fazla gerilmemesi, ne kapatma davası, ne de istikrarsızlık faktörleri darbe hukuksuzluğunun üstünün örtülmesi için mazeret oluşturmamalıdır” değerlendirmesinde bulundu.

CHP ve malum medyanın tavrı

Darbeci faaliyetlerin odağındaki isimlerin suçlarını hafifletmeye yönelik olarak başını CHP'nin çektiği ve bir kısım medyanın da büyük ölçüde destek verdiği kirli bir kampanya yürütülmesinin de ilginç bir görüntü oluşturduğunun altını çizen Şekerci, “Darbeci dayanışmanın açık bir tezahürü olarak” gördükleri bu kampanyanın sürdürücülerinin hukuksuzluğa kılıf bulma çabasına girdiklerini ifade ederek, Şaibeli, kirli faaliyetlerin odağındaki bir sürü ismin ‘ülkenin saygın aydınları ve sivil toplum örgütü yöneticileri’, ‘ülkeye hizmet etmiş komutanlar’ vb. sıfatlarla taltif edilmeye çalışıldığını ibretle izliyoruz.

Destekçiler de teşhir edilmeli

Darbeci kimlikleri açığa çıkmış tipler hakkında gerek bazı siyasi çevreler, gerekse bir kısım medya tarafından sürdürülen temize çıkartma kampanyasının da, en az darbecilerin faaliyetleri kadar çirkinlik oluşturduğunu kaydeden Şekerci, “Darbe adı verilen derin hukuksuzlukla, ahlaksızlıkla hesaplaşmak kapsamlı bir mücadeleyi gerektirir. Bu noktada sadece deşifre olan isimlerle yetinilmeyip, darbecileri besleyen siyasi-kültürel zeminin de açığa çıkarılması ve darbecilere açık-gizli destek veren, katkı sağlayan tüm kurum ve kuruluşların da teşhir edilmesi şarttır” çağrısında bulundu.

Engin Kaşdaş-habervaktim.com
Ad
Ad
Ad

Yorum Yaz