Ad

DARBECİ REKTÖRLER PANİKTE

130
Ülkede darbe ortamı oluşturmayı amaçlayan Ergenekon Terör Örgütü'nün asker ve bürokrat kanadının son operasyon ile büyük darbe almasının ardından, darbe ve yasakçılıkları ile bilinen rektörlerin paçaları tutuştu.

AK Parti'nin 2002'de Anayasa'yı değiştirecek çoğunlukla iktidara gelmesinin ardından Jandarma İstihbarat Dairesi bünyesinde Cumhuriyet Çalışma Grubu (CÇG) adlı bir örgüt kurduğu ortaya çıkan dönemin Jandarma Genel Komutanı emekli Orgeneral Şener Eruygur’un, CÇG eliyle bazı rektörlerle işbirliği yaptığı belirlenmişti. Bu işbirliği çerçevesinde Eruygur’un 19 Eylül 2003’te 15 rektörle gizli bir toplantı gerçekleştirdiği ve bu toplantıda birtakım kararlar alındığı medyada yer almıştı. Emekli Orgeneral Eruygur’un, Ergenekon soruşturması kapsamında “ülkede darbe ortamı oluşturmaya çalışmak”tan gözaltına alınmasının ardından gözler, bu rektörlere çevrildi.

15 REKTÖR DE SORGULANACAK MI?

Taraf Gazetesi 6 Haziran tarihli sayısında, 15 rektörün, 2003’te dönemin Jandarma Genel Komutanı Şener Eruygur ile gizlice bir araya geldiğini ifşa ederken, toplantının tutanaklarını yayınlamıştı. Toplantı tutanaklarında, “devletin alt kademelerinin 28 Şubat’ın önemini kavramadığı”ndan şikâyet ettiği görülüyordu. Yayınlanan belgelere göre, rektörler Eruygur’la, ordunun öğretim üyelerini fişlemesini, “sivil” toplumu harekete geçirmesini, idari yargıya ve ilköğretim okullarına müdahale etmesini de görüşmüşler. Eruygur’un rektörlerle toplantısında, “Asker’in merkez sağa lider olabilecek kişilerle temasa geçmesi gerektiği, iktidar alternatifi ortaya çıkaracak bir parçalanma için baskı ve korku gerektiği” de kayda geçirilmiş. Toplam 5 sayfadan oluşan ve 24 maddeden oluşan görüşmeyle ilgili raporda; rektörler ve Eruygur arasında “irtica” tehlikesinden, “2004 yerel seçimlerine kadar AK Parti’nin sıkıştırılması” gibi pek çok konunun konuşulduğu ve çeşitli kararlar alındığı dikkat çekiyor.

BU REKTÖRLER DE SORGULANACAK MI?

Ülkede “nasıl yeni bir 28 Şubat ortamı oluşturulacağı”nın konuşulduğu ve bu doğrultuda birtakım kararların alındığı belirtilen toplantıya katılan rektörlerden bazıları şunlardı: “Başörtüsüne karşı ÜAK’yı toplayan Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Akaydın, darbeyi savunan İnönü Üniversitesi Rektörü Fatih Hilmioğlu, ulusalcı kimliği ve kadrolaşma iddiaları ile öne çıkan Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ferit Bernay, Meclis'te CHP kürsüsünde yaptığı konuşma ve başörtüsü karşıtlığı ile öne çıkan ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ural Akbulut ve ‘Türkler keşke Müslüman olmasaydı / Yeni Kubilaylar olmaya hazırız..’ gibi sözleriyle tepki çeken Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Emin Alıcı.”

ÖNCELİKLE ÜNİVERSİTELER TEMİZLENMELİ

Üniversite Öğretim Üyeleri Dayanışma Derneği Başkanı Prof. Dr. Şefik Dursun, Ergenekon gibi çetelerle mücadelede sonuç alınabilmesi için öncelikle üniversitelerin 28 Şubat zihniyetindeki rektör ve öğretim üyelerinden arındırılması gerektiğini söyledi. Bugün yeni bir 28 Şubat süreci oluşturulması için göreve hazır olan pek çok rektör bulunduğunu kaydeden Dursun, “Üniversiteler öncelikle bu zihniyetteki rektör ve öğretim üyelerinden arındırılmalı” dedi.

Kenan Ersözlü - Vakit
Ad
Ad
Ad

Yorum Yaz