Ad

LAİKLERİN DARBESİ BAŞARISIZ KILINMALI

134
Ülkeyi, suikastler düzenleyerek darbe ortamına hazırlamak amacı taşıyan Ergenekon örgütüne yönelik başlatılan kapsamlı operasyonlar, Avrupa’nın gündeminde de yer almaya devam ediyor.

İngiliz The Financial Times gazetesinin ‘Laiklerin Darbesi Başarısız Kılınmalı’ başlıklı baş makalesinde, Türkiye’de laiklerin darbe girişimlerini başarısız kılma çağrısı yapıldı.

AK PARTİ’YE KARŞI DARBE VAR


Makalede, demokratik bir şekilde seçilmiş olan AK Parti’nin Avrupa’da saygı gördüğü belirtilirken, ordu tarafından desteklenen geleneksel laik çevrelerin AK Parti ve liderlerine karşı bir çeşit küçük darbe yaptığı kaydedildi.

BAŞÖRTÜSÜ KONUSU AVRUPA’DA TARTIŞILMAZ BİLE

AK Parti’nin üniversitelerde başörtüsüyle girilmesine yönelik getirdiği değişikliğin ülkeyi mevcut duruma getirdiği ifade edilirken, böyle bir konunun Batı’da siyasi çatışmaya yol açabilecek bir konu bile olmadığı kaydedildi.

AK PARTİ ANADOLU’YU TEMSİL EDİYOR

Liberal ve popüler bir parti olan AK Parti’nin kapatılmamasının umulması gerektiği ifade edilen makalede, Parti’nin şimdiye kadar gerektiğinden daha az temsil edilen Anadolu’nun da sesini yansıttığı belirtildi.

EKONOMİDE ÖNEMLİ BAŞARILAR SAĞLADI

Ekonomide büyük başarılar sağlayan Parti’nin, Türklerin gelirini iki katına çıkardığı kaydedilen makalede, başörtüsünün AK Parti’nin gündeminde olmadığı, ancak kadınların üniversitelere başörtüleriyle girememesinin bir eşitsiz durum ortaya çıkardığı kaydedildi.

AVRUPA BİRLİĞİ’NE ÇAĞRI

Türkiye’deki krizin Avrupa Birliği’ne bir uyarı olması gerektiği kaydedilen makalede, Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye daha iyimser bir müzakere sürecini sağlaması halinde, AK Parti ve generallerin Avrupa Birliği’ne daha fazla odaklanmış olabileceği belirtildi. Ülkenin ‘anayasal bir darbe’ sürecinde olduğu ifade edilen makalede, Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye karşı olan muğlak görüşünü terketmesi istendi.

HABERVAKTİM.COM
Ad
Ad
Ad

Yorum Yaz