Ad

Süha Özgermi, bu hale nasıl düştü?

140634
Ad
Bir zamanlar etrafında onlarca mankenin dolaştığı, milyonlarca dolarla oynayan Süha Özgermi, bu hale nasıl düştü? İşte ibretlik bir insan hikayesi...

Bugün yazı dizimizin sonuna geldik, hem ailesinden kalan serveti, hem de kazandığı paraları harcayan Mili Çapkın Süha Özgermi yaşadığı hiç bir şeyden pişman değil. Ancak bir emekli maaşı bile yok. Hatta yeşil kart için başvuruyor... Hanımlarla olan tecrübeleriyle, çapkınlık hikayeleriyle, vefalı, vefasız dostları ile ders alınacak bir Süha Özgermi hikayesi...

Süha Bey'in mankenlerle ilgili görüşünü soruyorum.. Şenay Akay'ın 'Mankenlerin çoğu para karşılığı çalışıyor' sözlerini hatırlatıyorum. Şöyle bir düşündü ve cevabını verdi:

Bir kere Şenay Akay bir manken olduğuna göre mankenler için böyle bir söz sarfetmesini yanlış buluyorum. Her meslekte çok düzgünü vardır, biraz düzgün olmayanı vardır. Ne şartlarla bunu yaptığına bakmak lazım. Çok muhtaç mıdır, değil midir, onun için bu kelimeler güzel kelimeler değil.


BERABER OLDUĞUM KADININ KÜLTÜR SEVİYESİ ARTAR

Masasına hanımsız oturmuyor, bir hanımla beraber olduğu zaman ona ilk önce dünyayı gezdiriyor, dil bilmiyorsa eğitim aldırıyor ve daha neler neler...

Masamızda yemek yerken bir hanımefendinin bulunmasını çok yeğlerim, çünkü birkaç erkek arkadaş olduk mu, başlarız abuk subuk konuşmaya. Bir hanımın olması insanların nazik olmasını sağlar, tıpkı bir çiçeğin güzelliğine baktığınız gibi bir hanıma baktığınızda mutlu olursunuz. Onun için gittiğim her yerde bir hanımefendi ile olmayı tercih ederim. Benimle beraber olan hanımın kültür düzeyinin artmasını isterim. Ve inancımda şudur ki, tabii iyi okumakla olur ama bunun dışında Avrupa'yı görmekle olur. Bence Avrupa'nın ciddi bir ülkesinde yaşıyor olmak bir üniversiteye bedeldir.
Bir hanımefendi de olması gereken özellikleri sıralıyor:

Valla bir hanımefendi ne kadar sosyal kaidelere uyarak yaşarsa benim için o kadar daha değerlidir. Evliyse eşine ve çocuklarına bağlılığı, bekarsa yaşam şekline dikkat etmesi gerekir.

Bir kere bekar hanım her teklife evet demeyecek, iyi yerlere gidecek, kendisine yakışanı giyecek bunlar da yetmiyorsa gelip senden ders alacak. (Gülmeler)


AŞK GEMİSİ'NİN HOSTESİNİ TAM TAVLADIM DERKEN

3. eşi Manolya Onur ile çıktığı Aşk Gemisi'nde çapkınlık yüzünden öyle bir olay oluyor ki Manolya Hanım'ın ayağı kırılıyor..

Manolya ile Korsika'dayız, o sırada limanda bir geminin dumanlarını gördük, bir baktık 'Love Boat' yani Aşk Gemisi hemen gittik gemi kalkmak üzere, 700 dolardı kişi başı hiç unutmam. Müthiş bir şey tabi dünyanın en zenginleri güzeller falan filan. İlk gece Aşk Gemisi'nde balo veriliyor herkes takdim ediliyor. Meşhur Aşk Gemisi'nin baş hostesi Türk, adı Hülya ve Ankara'lı. Çok güzel bir kız, benim de aklım kaldı, Türkçe bilmiyor. Manolya ile dans ederken gözüm onda tabi, Manolya tuvalete gider gitmez harekete geçtim. Dedim ki 'Ben Süha Özgermi, bana bir Türk kahvesi yapar mısınız, gelsem', Hostes kız da 'Aşağıda benim kamaram.. Tabi gelin'dedi. Gece Hülya Hanım'ın odasına gideceğim ama Manolya uyumak bilmiyor. Manolya'yı güç bela uyuttum, gizlice Hülya Hanım'ın odasına gittim. Beyaz içini gösteren bir gecelikle kapıyı açtı, kahveyi de pişiriyor ve o anda 'İmdaaaat' diye bir ses... Manolya uyanıyor, yanında Süha yok 'bu herif ne yapar, olsa olsa kızın peşinden gider.' deyip fırlıyor kamaradan.. Merdivenlersen inerken düşüyor ve ayağını kırıyor. Ve düşün ki o 2 ay süren müthiş seyahatte Süha Özgermi Manolya'yı tekerlekli arabada taşıdı.

SAMANYOLU ŞARKISI BİZİM İÇİN YAZILDI

Ünlü 'Samanyolu' şarkısı Süha Bey ve o zamanki en büyük aşkına yazılıyor. Ve o en büyük aşkı ile hala görüşüyor. Anlatmaya devam ediyor:

Galatasaray Kulübü'nün genel sekreteriyim. Bir maçı kazanmışız, Metin Oktay ile çıktık Galatasaray civarındaki pavyonlardan birine gittik. Fenebahçe'yi yenmenin mutluluğu ile oturuyoruz Bir kız çıktı yeşil gözlü... Adı Fatoş Birsen, o kadar güzel şarkı söylüyor ki, 'Metin, ben bu kıza bayıldım' dedim. Metin bir ara kayboldu ve sonra çıkışta arabayla beni Şişli'de Hanımeli sokağına getirdi ve bekle dedi. Ve yarım saat sonra elinde Fatoş çıkageldi. O Fatoş ile ikinci evliliğim sırasında büyük bir aşk yaşadık. O kadar ki kız programını bitirirdi, kapının önüne gelirdi, bizim bir klaksonumuz vardı onu çalardı. Ben o klakson sesinden sonra rahat rahat uyurdum. 5 yıl beraber olduk ve Fatoş ile bütün dünyayı dolaştık, ben bir türlü boşanamadım. Ona dedim ki git başkasıyla evlen. O da evlendi ama hemen boşandı, 'Dayanamadım, Süha' dedi. Bizim için 'Samanyolu' şarkısı yazılmıştı, kendisi hala İzmir'de oturur ve hala konuşuruz.

İnsan niye aldatır diyorum, o da düzeltiyor lafımı 'Niye tecrübe eder' diye...

COŞKUN SABAH ÇOK VEFASIZ ÇIKTI

Servet gitmeye başlayınca hanımlar yine de yanında ama ya sevgili dostu Coşkun Sabah.. Gözler buğulu bakıyor, ama bir dostum var ki o kendini bilir diyor ve ağır ağır anlatıyor:

İnanır mısınız ki dünyayı gezdirdiğim aziz dostlarımdan vefasızlık görüyorum. Başta Coşkun Sabah, dünyanın her yerinde ona konser verdirdim. Hiç görüşmüyoruz, aramıyor beni. Bir iki defa aradım, 'seni arayacağım ağabey' dedi ve aramadı. Ne yapayım yani 4 yıl oldu görüşmeyeli. Coşkun çok önemli bir müzisyendir. Hatta Coşkun'un ilk konserini Las Vegas'ta verdik. Oradaki üniversite de 25 tane Türk vardı, onların biletlerini aldım ki 25 kişi Coşkun'u alkışlarsa arkasın dan da 300 kişi alkışlar diye. Heyecandan udunu bile unutmuştu, düşünün işte. Bu vefasızlığın neden olduğunu bilemiyorum. Eski tanıdıklarımdan bir kişi hariç ismini vermeyeceğim bir kişi ki hala benim eli benim üzerimdedir eksik olmasın. Gazetenizi mutlaka okuyacaktır, o kim olduğunu bilecek. Ben onun sayesinde ayaktayım, hayattayım ve iyi yaşıyorum.

Geçmişi hiç aramıyorum. Çünkü param bitmiş ama ismim gitmemiş, nereye gidersem tıpkı o tarihteki itibarı görüyorum. Her sene bana yılbaşı için Amerika'dan bilet gelir, gidemiyorum bu yaştan sonra. Yurt dışındaki dostlarım hiç unutmadı. Onun için bu vefasızların dışındakilerin hepsine Allah razı olsun diyorum.

EMEKLİ MAAŞIM YOK YEŞİL KART İÇİN BAŞVURDUM

Yıllarca Sümerbank'ta çalışan Süha Özgermi emekli olmamış ve bir kez başvurmuş, gururundan Başbakan'dan bile yardım istememiş. Şimdi sağlığı için Yeşil Kart almak istiyor..

85 yaşındayım, yıllarca Sümerbank'ta çalıştım ve hala emekli maaşım yok. Halbuki Başbakan beni ziyaret etti ona söyleseydim bir dakikada hal olurdu. Müracaat ettim bir kez ilgilenmediler. Ufak tefek gelirlerim var. Çok enteresandır ki sağlığım için Yeşil Kart almak istedim. Ama doktorlarım 'Ağabey sana ne lüzum var, senden para mı isteriz.' diyorlar. Hatta ismi de Dr. Veysel Öz Bey gidiyorum hastaneye ilgileniyorlar. Vallahi Allah razı olsun. Ben yakında İzmir'e gidiyorum benim İzmir'de şık bir otelde odam var orada bir ücret ödemeden kalabiliyorum. Bana İsmail arkadaşım çok güzel bakıyor yani sıkıntım yok. Parayla da ilgim yok. Bir para çıksa ne yapacağımı bilemiyorum, çünkü para ile ilgim yok.

İki tane oğlu var kapı gibi, büyüğü 64 yaşında makine mühendisi, küçüğü 44 yaşında Elektronik mühendisi. Görüşseler de bir yardımları yok ikisinin de. 'Kırgın değilim' diyor gururlu ve devam ediyor:

Büyük oğlum Almanya'nın Konstanz şehrinde göl kenarında yaşıyor. Maddi durumu fevkalade iyidir, sağlığı yerindedir.Küçük oğlum İstanbul'da. Amerika'nın en büyük Üniversitesi'ni bitirdi, Singapurlular ile iş yapıyor. O benim gibidir, gezmeyi, eğlenmeyi çok sever. İkisinin de bana bir yardımı yok, küçük oğlumu sık sık görüyorum. Büyüğün ne zaman bir ihtiyacı varsa o zaman görüşüyoruz. Onun ihtiyacı olursa yani. Biri Makine diğeri, Elektronik mühendisi.

KONAKTAN AVCILAR'DA TEK GÖZ BİR ODAYA

Avcılar'da bir odada oturuyor, kenardan denizi görüyor ama mutlu.. Hiç bir pişmanlığı yok.. Ama evlilik hariç:

Bir daha dünyaya gelsem, yine aynı hayatı yaşardım ama katiyetle evlenmezdim. O kadar mutluyum ki ben şimdi. Bu söylediklerime belki inanmak zor. Ama çok mutluyum. Bağlılık yok, sevgili dostlarımlayım, küçücük bir odada oturuyorum, kaldığım otelden gitme gitme diyorlar, ben odamı özledim diyorum ve o küçücük yere dönüyorum. Avcılar'da tek oda bir ev de oturuyorum, köşeden denizde görünüyor.
Evet 40 odalı bir konakta başlayıp, Avcılar'da tek gözlü bir evde devam eden, pırıltılı mı pırıltılı, rengarenk bir hayatın kahramanı Milli Çapkın Süha Özgermi kendini anlattı. Gençlere mesajı ile bitiriyoruz söyleşimizi..

İnsanlarla iyi geçinmek, kimseye kötülük yapmamak, herkese yardım elini uzatmak. Ben 85 yaşındayım, yüksek sesle konuştuğumu hatırlamam. Aşkım da yok ama keyfime de diyecek yok. Yaptığım hiçbir şeyden pişman değilim. Kaybettiğim servet herhalde o zaman ki Türkiye'nin bütçesi...

Filiz Taçbaş anlattı

Süha Bey ile röportaj yaptıktan sonra Filiz Taçbaş ile karşılaştım. Konu konuyu açtı 'Ben Süha Bey ile 6 yıl Miss Globe Güzellik yarışmasında çalıştım, kendisini de bugünlerde aramak istiyordum' dedi. Benden numarasını aldı, aradı. Uzun uzun konuşup hasret giderdiler. Sordum hemen Türkiye güzellerimizden Filiz Taçbaş'a 'Neler yaptınız, nerelere gittiniz?'

İşte cevabı: 'Dünya Süha Bey'i tanıyor, kapılarda karşılanıyor ve inanılmaz bir saygı görüyor, yurt dışında bir gece kızlar kampta ama onları eğlendirmek için dışarı çıkardık.

Geçtiğimiz kulübün önü hınca hınç kuyruk.

Biz o kuyruğu geçtik, hemen kapılar açıldı, sanki hepimiz Hollywood yıldızları gibi karşılandık ve ağırlandık. Süha Bey'i tanımayan, devlet başkanı, iş adamı, yıldız yok, inanılmaz yaşamış' Mr. Özgermi'nin hayatını yurt dışında görmüş ve yaşamış Filiz Hanım..

Süha Bey'den çapkınlara bir öğüt

Evli olanlar bir defa ailelerine sadık olmalı. Evli olmayanlar Özgermi'nin yaptıklarının iyilerini yapın, kötülerini yapmayın. Hayattan daima ümit bekleyin, mutlu yaşayın, mutlu olun en mühimi iyi dostlarınız olsun. Aile önemli ama seçeceğiniz dostlar daha önemli. Dostlarınız hayır var hanımlardan bir hayır görmedim.

Hep sevildim, itibar gördüm, hala da görüyorum

Yıllarca Sümerbank'ta çalışan Süha Özgermi bir türlü emekli olmamış. Nüfuzlu dostları devreye girse belki bir günde hal olacak ama gururundan kimseye bir şey söylememiş. Hayatının her döneminde herkes, özellikle de kadınlar tarafından çok sevilen Süha Bey kaybettiklerinden dolayı asla pişman değil. Sadece 'Tekrar dünyaya gelsem asla evlenmezdim' diyor..

GÜNEŞ
Ad
Ad
Ad

Yorum Yaz