Ad

KONYALILAR FEDERASYONU'NDAN EĞİTİME ÖRNEK PROJE

149236
Ad
İzmir'deki 5 okulda Kasım'da uygulamaya geçecek "Okulum Benim Yarınlarım" projesi ile üniversite öğrencileri, dar gelirli ailelerin çocuklarına eksik oldukları derslerde katkı sağlayacak


Konyalılar Dernekleri Birliği Federasyonu (KONFED) işbirliğinde geliştirilen "Okulum Benim Yarınlarım Projesi" kamuoyuna tanıtıldı.

Projeye göre dar gelirli ailelerin çocuklarının okuduğu 5 okulda pilot olarak başlatılacak proje kapsamında gönüllü üniversite öğrencileri, ilköğretim 5, 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerine eksik olduğu derslerde katkı sağlayacak.

İçişleri Bakanlığı Dernekler Daire Başkanlığı tarafından desteklenen, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İzmir Sivil Toplum Örgütleri Platformu ve KONFED işbirliği ile uygulanacak proje, dün kamuoyuna tanıtıldı. KONFED Genel Başkanı Mehmet Aydoğan, Türkiye'de, İçişleri Bakanlığı tarafından desteklenen 124 proje olduğunu 'Okulum Benim Yarınlarım Projesi'nin de İzmir'de bakanlıktan destek alan 4 projeden birisi olduğunu söyledi.

'SON DERECE MUTLUYUM'

KONFED olarak özellikle İzmir'de, çay ve yemek düzenleme gibi çeşitli etkinlikler yapan klasik dernekçilik anlayışından sıyrılıp tamamen yerelde ve ülkenin ihtiyaçlarını, sıkıntılarını ve noksanlarını belirleyip bunları gidermeye yönelik projeler üreten bir sivil toplum kuruluşuna dönüşmeyi amaçladıklarını, bu yönde de çalışmalarını aralıksız olarak sürdürdüklerini belirten Aydoğan, "Bugüne kadar müracaat ettiğimiz 10 projeden 7'sine hibe aldık. Yani yüzde 70 başarı elde ettik. Kurumlarımızın yaptığı projeler Türkiye ve dünyaya örnek oluyor. Böyle bir proje ekibinin başında olmaktan son derece mutluyum" diye konuştu.

MADDİ DESTEK

Proje, İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından belirlenecek 5 okulda Kasım 2012 tarihinde start alacak. İçişleri Bakanlığı Dernekler Daire Başkanlığı'nın 50 bin liralık hibe kaynak sağladığı projeye İzmir Sivil Toplum Örgütleri Platformu da 17 bin liralık katkı koyacak. Proje kapsamında öğrencilere başarıyı artırmaya yönelik ders ve materyal desteğinin yanı sıra öğrenci velileri için de bilgilendirme seminerleri düzenlenecek.

Şu an Avrupa ülkeleri ile çalışılan 32 projenin yürürlükte olduğunu, bu projeler için 1 milyon 400 bin euroluk hibe kaynak geldiğini belirten İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Heybetullah Ceylan, "Bu projelerden 3 tanesi Milli Eğitim Müdürlüğü, diğer 29 proje ise ilçeler ve kurumlara bağlı. 'Okulum Benim Yarınlarım Projesi' eğitim destekli ilk projemiz" diye konuştu.

"Hedef, projeyi Türkiye'ye yaymak"

'Okulum Benim Yarınlarım Projesi'ne Eğitim Fakültesi'nin de destek verdiğini, fakültede öğrenim gören 75 üniversite öğrencisinin gönüllü olarak projeye katkı koyacağını belirten Aydoğan, "Üniversite öğrencilerimiz il milli eğitim müdürlüğü tarafından belirlenecek dar gelirli ailelerin çocuklarının eğitim gördüğü 5 okulda 15'erli gruplar halinde görevlendirilecek. Gönüllü öğrenciler bu okullarda 5, 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerine ders saatleri dışında ya da hafta sonları matematik, fen ve edebiyat gibi alanlarda yardımcı olacak. Gönüllü öğrencilerimiz çeşitli tiyatro gösterileri ve oyun gibi çeşitli aktivitelerle yaşanan kargaşanın ortadan kalkmasına destek olacak. Amacımız çocuklarımızı eğlendirirken aynı zamanda da bilgilendirmek. Hedefimiz projeyi Türkiye geneline yaymak" dedi.
Ad
Ad
Ad

Yorum Yaz