Ad

DİDEM ÜRER, ADNAN OKTAR'IN MELEKLERİ'NİN AĞIR ABLASI

151836
Ad
Didem Ürer Adnan Oktar'ın meleklerinin ağır ablası. Diğer melekleri koordine ediyor. Diğer meleklere göre daha ağırbaşlı, daha fazla içe dönük...

Birikimlerini sindirmiş, sakin ve huzurlu bir güzel...

Yusuf İNAN / Özel Röportaj - editor@yerelgundem.com

Didem Ürer hakkında kısa bilgi...

Didem Ürer, İstanbul’da doğdu. Ortaokul ve Lise öğrenimini İstanbul (Erkek) Lisesi’nde tamamladı.

Daha sonra İstanbul Üniversitesi (İngilizce) İşletme Fakültesi'nden mezun oldu. Ardından Boğaziçi Üniversitesi Felsefe bölümde öğrenim gördü. İngilizce ve Almanca ve az derecede Arapça biliyor.

A9 Televizyon kanalında uzun süredir canlı sohbet programı sunuyor.

Didem Ürer ile yaptığımız röportajın detaylarına geçiyoruz...RİSALE-İ NUR OKUYOR...

Yusuf İNAN : Kendinizi nasıl değerlendiriyorsunuz, Nur talebesi misiniz?

Didem ÜRER :
Bediüzzaman Said Nursi çok samimi ve çok değerli bir İslam Alimidir. Hicri 13. asrın müceddididir. Müslümanlar için çok önemli, tarihi bir hizmeti olmuştur. Kendisine “Zamanın Harikası” anlamında Bediüzzaman denmektedir. Çok çileli bir yaşamı olmuş ancak davasından asla vazgeçmemiş, çok çok kıymetli bir insan. Vefatına kadar bütün ömrünü insanları Allah'a iman etmeye ve Kuran ahlakını yaşamaya davet ederek geçirmiş.ADNAN OKTAR DA RİSALE -İ NUR OKUYOR...

Bir Kuran tefsiri olan Risale-i Nur Külliyatı, Bediüzzaman'ın Allah'a olan coşkulu sevgisini, derin imanını ve Allah'ın dinine olan bağlılığını açıkça ortaya koyan çok hikmetli öğütlerle doludur. Biz yıllardır Hocamızın teşvikiyle Risale-i Nurları okur, sohbetlerimizde sıklıkla Bediüzzaman Hazretleri'nden alıntılar yaparız.

Ayrıca Bediüzzaman Hazretleri yaşadığı dönemden, günümüzde yani ahir zamanda olacak olayların tarihlerini de bildirmiştir bir insandır. Bu durum Bediüzzaman Hazretlerinin bir kerametidir aslında. O samimi üslubuyla ahir zaman Müslümanlarının yaşayacaklarını, ahir zamanı tanıtan olayları, Hz Mehdi as ile Hz İsa as’ın özelliklerini, ahir zamanda yapacakları ilmi mücadeleyi ve İslam ahlakının hakimiyetine nasıl vesile olacaklarını ve daha birçok konuyu detaylı olarak anlatmıştır.FETHULLAH GÜLEN'İ DE DİĞER CEMAATLERİ DE SEVİYORLAR...

Yusuf İNAN : A9 TV’de bazı programlarda Fethullah Gülene saygı duyarken, Cübbeli Ahmet Hoca'nın yanlışları üzerinde duruldu. Türkiye'deki islami akımları nasıl değerlendiriyorsunuz?

Didem ÜRER : Bütün Müslümanlar kardeştir. İnananlar birlik olmak, beraberliği sağlamakla yükümlüdürler. Allah iman edenlerin kardeşler olduklarını Kuran’da bize birçok ayetle bildirmiştir. Dolayısıyla müslümanlar arasında ayrı-gayrı olmaması gerekir. Aynı zamanda Müslümanlar birbirlerine doğruyu ve iyiliği anlatıp, yanlıştan ve kötü ahlaktan birbirlerini sakındırmakla da yükümlüdürler.

Biz de bu ayetlerin gereği olarak programlarımızda Kuran’a ve Peygamber Efendimiz (sav)’in sünnetine uygun olmayan davranışlar gördüğümüzde bunları güzel bir üslupla uyarırız.İSLAMİ AKIMLAR CEMAATLER ÜLKENİN RENGİ...

Türkiye’deki her İslami akımın yeri ve önemi ayrıdır. Her müslüman grubu Allah yolunda hizmet eden, çok özel insanlardan oluşur. Her bir müslüman grup Türkiyemizin rengidir, güzelliğidir. Biz bütün Müslüman kardeşlerimizi çok sever ve hiçbirini diğerinden ayırt etmeyiz. Bütün inananların birlik olmasını istiyoruz ve bunun için çalışıyoruz. Ancak burada hemen bir konuyu açıklamak istiyorum.

Mezhep ayrılıklarının kalkması, kargaşanın, zulmün bitmesi, inananlar arasında tam bir birlik sağlanması, Allah’ın izniyle Hz. Mehdi (as) vesilesiyle olacaktır. Bu da bize Peygamberimiz (sav)’in hadislerinde bildirdiği bir gerçektir.İNANCA VE KILIK KIYAFETE KARIŞMIYORLAR...

Yusuf İNAN : Arkadaşlarınızdan bazıları çarşaflı, bazıları başörütülü bazılarının da başları açık. Bu durumu nasıl anlamak gerekiyor?

Didem ÜRER: Evet arkadaşlarımın bir kısmı çarşaflı, bazıları başörtülü bazıları da açıktır. Biz herkesin inancına, giyimine saygı duyuyoruz. Bütün arkadaşlarım, yüzde yüz tertemiz Müslümandır. Hepimiz kardeşlik ve sevinç içinde yaşıyoruz. Bu çok normal. Çünkü İslam dininde zorlama yoktur. Biz herkesin anlayışına ve görüşüne saygı duyarız. Bayan arkadaşlarımız da kendileri istedikleri gibi, inançlarına uygun şekilde giyiniyorlar. İsteyen başörtüsü takar, isteyen takmaz ve dilediği gibi giyinir, isteyen çarşaf giyer, isteyen makyaj yapar, hiç fark etmez hepsi bizim için nur gibi değerli Müslümandır, hiçbir ayrım yapmayız. Hepimiz birbirimizi, coşkun bir sevgiyle severiz.YAŞAM TARZINA SAYGILI...

Peygamber Efendimiz (sav) döneminde de müslümanlar ve sahabiler, her türden yaşam tarzına sahip insana dinimizi anlatıyordu. Peygamber Efendimiz (sav) Ukaz panayırında açık hanımlara, kölelere, ayrım yapmadan gördüğü herkese tebliğ yapıyordu. Hz. Süleyman (as)’ın da Sebe Melikesi Belkıs’a kendi sarayında nasıl tebliğ yaptığı Kuran’da detaylı olarak anlatılır. Dolayısıyla bir Müslümanın açık hanımlarla konuşmaması, görüşmemesi ya da onlara tebliğ yapmaması gerektiği yönündeki düşünce, Kuran ahlakında yeri olmayan hatalı bir inançtır.CEMAAT, TARİKAT DEĞİL ARKADAŞ GRUBU...

Yusuf İNAN : Genel olarak dini cemaat ve tarikat liderleri sosyal hayatını gizliyor. Siz farklı bir ekolsünüz,  sosyal hayatınız hakkında bilgi verirmisiniz?

Didem ÜRER : Biz bir cemaat değil arkadaş topluluğuyuz, Hocamız da bir lider değil bizim canımızdan çok sevdiğimiz, çok saygı duyduğumuz canımız, ruhumuz, dünyada yaşayanlar içerisinde Allah için en çok sevdiğimiz kişi.

Hocamız ve yayınlara katılan arkadaşlarım çok göz önünde olan insanlarız, günde 7 saate yakın bir süre, televizyonda göz önündeyiz. Bunun haricinde kendi işlerimiz var, kimimiz ticaretle uğraşıyor, kimimiz sanat ile. Tabi bütün bunlar sosyal bir çevreyi ve göz önünde olmayı da beraberinde getiriyor.

Hocamız da her hareketiyle gözönünde olan, içi dışı bir, çok samimi, dürüst, Allah korkusu tüm benliğini kaplayan, Allah aşığı bir insandır. Bildiğiniz gibi program sırasında Hocamız müzik dinliyor, şarkı söylüyor, dans ediyor, espiri yapıyor.AMAÇLARI ALLAH RIZASI...

Kendisine gelen soruları samimiyetle cevaplıyor ve düşüncelerini çok içten bir şekilde izleyenleri ile paylaşıyor. Burda dikkat çeken ise hocamız samimi inandığı gibi yaşayan bir insandır. Kendi hayatında nasılsa televizyon karşısında da aynıdır.
Ben ve arkadaşlarım, 24 saatimizi Allah rızasını kazanmak için geçiriyoruz. Günlerimiz çok dolu ve hareketli geçiyor.
AZ UYUYOR HERGÜN SPOR YAPIYOR...

Kendi günlük yaşantımdan örnekler verecek olursam, uykuya genel olarak çok vakit ayırmam.

Her gün mutlaka 1 saat spor yapmaya çalışırım.
Günlük gazeteleri hızlı bir şekilde incelerim.
Gündemi, teknolojik yenilikleri çok düzenli takip etmeye çalışıyorum.
TV programlarımız için hazırlık yaparım.
Zaten yayınımız 6-7 saat kadar sürüyor.
Bu da günümüzün büyük bir bölümü oluyor aslında.
Hayvanları ve çiçekleri çok severim.
İmkan buldukça çiçeklerle ilgilenmeye çalışırım.
Ayrıca bir çok internet sitesinde yazılarım yayınlanıyor. Yazılarıma da hergün vakit ayırıyorum.


DİZİ İZLEMİYOR, GÜNDEMİ TAKİP EDİYOR...


Yusuf İNAN : Dizi izliyor musunuz? Hangi diziler ilginizi çekiyor?

Didem ÜRER : Genel olarak gündemi takip etmeye çalışıyorum. Ama daha ziyade haberlere ve tartışma programlarına bakabiliyorum. Fakat şu anda herhangi bir dizi izlemiyorum. Günlerimiz genellikle çok yoğun geçiyor. Akşam röportajlarımız biraz önce de söylediğim gibi 6-7 saat sürüyor. Bu yayınlarımız canlı olarak yapılıyor. Onun dışında yurtdışından ve ülkemizden birçok basın kuruluşu ile görüşüyoruz. Röportajlarımız ve barış aktivistleri olarak katıldığımız radyo programlarımız oluyor. Bunun için televizyon izlemeye çok fazla vaktim olmuyor.TARİKAT DEĞİLİZ....

Yusuf İNAN : Günlük dua, vird benzeri, tarikatlarda olduğu gibi özel okumalarınız, ibadetleriniz var mı?

Didem ÜRER : Öncelikle biz bir tarikat değiliz. Birbirini seven, aynı amaç için gönül birlikteliği kuran bir arkadaş grubuyuz. Hepimiz Allah’ın rızasını kazanmak için gayret ediyoruz. Türk- İslam birliğinin bir an önce gerçekleşmesini istiyoruz ve ülkemizdeki terör belasının bir an önce son bulmasını istiyoruz. Bunun için de ilmi mücadele yapılmasının önemi üzerinde duruyoruz.BEŞ VAKİT NAMAZ KILIYOR...

Ben Hocamızla tanıştığım ilk günden itibaren 5 vakit namazımı hiç aksatmadım inşaAllah. Ve arkadaşlarımın hepsi de mutlaka namazlarını kılarlar. Allah’ın Kuran’da bildirdiği tüm ibadetleri yapıyoruz.

Buna hem vakitli ibadetler, hem de güzel ahlaka dair ibadetler dahil. Zaten iman sahibi bir insan ibadetlerine gösterdiği titizlikle kendini belli eder. Biz de bu konuda çok kararlı ve titiziz.

Dua da Allah’a yakınlaşmak için çok önemli bir ibadet. Duanın yeri, zamanı olmaz. Her an yer yerde dua edilebilir. İnsanın Allah’a karşı aczini, muhtaç olduğunu tam anlamıyla anladığı çok özel anlardır dua zamanları. İnsanın günün her anında Allah ile beraber olduğunu anlaması için çok büyük bir nimet.
800 İNTERNET SİTELERİ VAR...

Yusuf İNAN : A9 TV dışında bir gazete veya derginiz herhangi bir yayın organınız var mı?

Didem ÜRER : A9 TV’yi uydu da izleme imkanı bulamayan kişiler, www.a9.com.tr adresinden internet üzerinden de bizleri izleyebilirler. www.harunyahya.org sitemizde de Hocamızın kitapları, makaleleri, röportajları yer alıyor, bu siteden de her türlü bilgiye ulaşabilirsiniz.

Hocamızın 300’den fazla kitabı var, bu kitaplar 70’den fazla dile çevrildi. Hocamız, Allah’ın yaratma delillerini gözler önüne serdiği bilimsel kitaplarıyla, İslam ahlakını Kuran ayetleri doğrultusunda anlattığı eserleriyle ve dünya üzerindeki siyasi gelişmelerin ve tarihi olayların perde arkasında kalmış gizli yönlerini ortaya koyduğu siyasi içerikli kitaplarıyla her ülkeden, her dil ve dinden milyonlarca insana hitap etmektedir. Ve bu yönüyle bir külliyat olan Harun Yahya eserleri tüm dünyada geniş yankı uyandırmaktadır. Ayrıca Hocamız bölücü, marksist, leninist, komünist terör Örgütü PKK ile mücadelede alınması gereken önemli tedbirlerle ilgili çözüm önerileri sunuyor.

Yine Hocamızın eserlerinden faydalanılarak hazırlanan 800’den fazla internet sitesi var, bu sitelerdeki bilgiler de düzenli olarak güncelleniyor ve halkımızın faydasına sunuluyor.

Ek olarak, her ay çıkan ve yine çok önemli makalelerin yer aldığı, İlmi Mercek ve İlmi Araştırma isimli dergilerimiz de bulunmaktadır.

Yusuf İNAN : Türkiye'de gördüğümüz dindar kitleler arasında uçurum var. Ekoller birbirlerini beğenmiyor. Herkes dindar olduğunda kendi içinde bir çekişme yaşanmaz mı?KİMSENİN YAŞANTISINA KARIŞMIYORLAR...

Didem ÜRER : İnsanlar arasında görüş farklılıkları olabilir ancak bunlar çekişme için bir sebep değil kültür zenginliği olarak görülmelidir. Medeni ve saygılı bir şekilde herkes kendi fikrini anlatabilir, dilediği gibi yaşayabilir. Kimse kimsenin fikrine, yaşantısına karışamaz. Tabi ki eleştiriler olur ve eleştiri gereklidir. Ancak yine de hiç kimse nasıl yaşayacağı, hangi fikre sahip olacağı ile ilgili baskı altında tutulamaz. Müslüman çok anlayışlı ve akıllı bir insandır. Müslümanlar arasında biz-siz ayırımı olamaz. Müslümanların birbirlerine fikirlerini kabul ettirmeye çalışmaları değil, birbirlerini kardeş olarak görmeleri ve çok iyi korumaları, kollamaları gerekmektedir. Dediğiniz gibi bir uçurumun olması asla kabul edilebilecek bir durum değil. Aksine müslüman kardeşlerimizin arasındaki kardeşliği artıracak yemekler düzenlenmeli, sohbetler edilmeli ve dostluk üzerine çalışmalar yapılmalıdır.

Bu konuyu Hocamız birçok defa açıklamıştır. Nitekim Hocamızı Türkiye’deki tüm cemaatlerin mensupları çok severler, Hocamız da onları çok sever, korur ve kollar. Bunu herkes bilir. Hocamızın eserlerini hemen hemen hepsinin yayın organlarında görebilirsiniz.ALLAH DİYENLERİ SEVİYORLAR...

Adnan Oktar Hocamız Süleyman Hocaefendiyi ve talebelerini, Nakşibendi şeyhlerini ve talebelerini, Fethullah Hocaefendiyi ve talebelerini, Mahmut Hocaefendi ve talebelerini, Esat hocayı, Nur camiasını ve diğer tüm müslüman grupları çok sever. Bu cemaatlerin hepsi bir bütündür. Aynı zamanda Şiiler, Vehhabileri de çok severiz. Hocamızın her zaman söylediği bir söz vardır, kendisi ‘Allah diyen herkesi severim’ der.

Allah bir ayetinde Müslümanlar için “kurşunla kaynatılmış binalar gibidirler’ buyurur. Yani o kadar sağlam birbirimize bağlanmamız gerekir ki, adeta lehimlenmiş gibi bir arada olmamız lazım. Aslında hepimiz aynıyız. Türk, Kürt, Laz, Çerkez vs; Alevi, Sünni hiç fark etmez, hepimiz kardeşiz, hepimiz Allah'ın kuluyuz, Allah hepimize bir yol göstermiş. Herkesin fikrine saygı duyacağız ama birlik ve beraberlik içinde yapacağız bunu. Allah’ımız, Peygamberimiz, kıblemiz birdir. Aynı peygamberleri seviyoruz. Aynı cennete inanıyoruz, aynı cehenneme inanıyoruz. Böyle bir durumda çekişme yaşanması mümkün değil, aksine kardeş olmak için çok fazla sebep var.

ŞEH NAZIM MÜTTAKİ BİR İNSANDIR...


Yusuf İNAN : A9 TV'deki bir programınızda Şeyh Nazım Kıbrısi ile ilgili de sohbet ettiniz. Adnan Hoca ekolü bir tarikat mı?

Didem ÜRER : Şeyh Nazım el Kıbrısi Hazretleri, pek çok insanın İslam ahlakını yaşamasına vesile olan ve onlara Allah sevgisini aşılayan üstün ahlak sahibi çok değerli bir İslam alimidir. Tam Osmanlı efendisidir, ahlaki, değerleri çok mükemmel, kibar, saygılı, çok sevgi dolu, çok neşeli, çok şakacı Ahir zaman için çok kıymetli bir müslümandır. Sevmekten ve sevilmekten çok hoşlanır. Sevenleri Şeyh Nazım El Kıbrısi Hazretlerini çok aşkla, çok candan severler. Allah’a bağlılığından asla taviz vermez. Bütün hayatını İslam’a, Kuran’a vakfetmiştir. Halen de ilerleyen yaşına rağmen, hizmetlerine büyük bir şevkle devam ediyor. Allah canımız Şeyhimize uzun ömürler nasip etsin inşaAllah.ŞEYH NAZIM'I SEVİYORLAR...

Hocamızın Şeyh Nazım Kıbrısi Hazretleri ile ilgili bir sözünü aktarmak istiyorum, ‘Hocam dünya tatlısı, dünya güzelidir. Dünyanın en uçlarına kadar gitseniz, her tarafı gezseniz öyle tatlı, öyle mübarek, muhterem bir insanı bulmanız çok zor. Gerçek mürşittir, sevgi doludur, şefkatlidir, derin anlayışa sahiptir."

Hocamız hemen her programda Şeyh Nazım Kıbrısi Hazretlerinden bahsetmektedir. “Böyle iyi bir insan dünyada kalmamış olabilir” der Hocamız. Çünkü Şeyhimiz, bilgisi, tevazusu, insanlara yaklaşım tarzı ve her durumda Allah’a olan bağlılığı ile onu gören her insan tarafından muhabbet ve derin bir saygıyla karşılanıyor.
Şeyh Nazım Kıbrısi Hazretlerinin dünyanın hemen her ülkesinden, devlet başkanları, müzisyenler, tanınmış sanatçılar, sporcular gibi farklı kesimlerden birçok seveni vardır.

Kendisi de Hocamızı çok sever ve ‘manevi oğlum’ şeklinde hitap eder.
Hocamızın her gün Şeyh Nazım Hocamızdan bahsetmesi bizi çok sevindiriyor. Bizi izleyenlerden de gelen mesajlar hep bu yönde oluyor. O’nun sağlığı ile ilgili güzel haberleri almak içimizi açıyor. Sürekli sağlığı ve rahatı için Allah’a dua ediyoruz.

------------------------------------------------
04 Kasım 2012 Damla Pamir Röporajı...
05 Kasım 2012 Ceylan Özbudak Röporajı...
Ad
Ad
Ad

Yorum Yaz