Ad

Süper Yaşlılar

162550
Ad
Muzaffer nine 101 yaşında. Talihsiz bir kaza yaşadı, kalça ameliyatı oldu, hayata döndü. Ali dede 73 yaşında. Bakmayın yaşına, 100'ün üzerinde madalyası var. 19 Ocak'ta İstanbul'da 800 metre koşacak yaşlı kurt. İşte İzmir'in süper ninesi ile süper dedesi.

“Antikacı şampiyon” 73 yaşında koşacak
73 yaşındaki Ali Işıkbol, hem antika toplamanın hem de sporun hayatında büyük bir öneme sahip olduğunu anlatıyor. Koşu ve gülle sporlarından 100'ün üzerinde aldığı madalyadan dolayı kendisinden 'Şampiyon' olarak bahsedilen Işıkbol, İzmir Tarihi Kızlarağası Hanı'nın üst katında açtığı antika dükkanının adını 'Şampiyon Antika' koymasının nedenini hayattaki iki tutkusunu biraraya getirmesi olarak açıklıyor.

Masterler yarışması
19-20 Ocak 2013 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilecek Masterler Salon Türkiye Şampiyonası'na katılacağını dile getiren Şampiyon Sporcu Ali Işıkbol, şampiyonada gülle-cirit ve 200-400-600-800 kategori sürat koşusu olarak iki kategoride yarışacak.

“Aklım erdiğinden beri sporla ilgileniyorum” diyen Işıkbol, şunları söyledi:
“67-68 yıllarında Akçay Yüzme Şampiyonası'nda derece aldım. 200'e yakın madalyam var. Spor müsabakalarına katılmak için neredeyse tüm Türkiye'yi dolaştım. 73 yaşındayım. Kendimi bildiğimden beri gülle ve cirit atıyorum. Çalışmalarımın çoğunu Fuar’da yapıyorum. Koşmayı çok seviyorum. Bu yaştayım hiçbir rahatsızlığım yok. Çalışmalarını Celal Atik Spor Salonu'nda yapıyorum.”

Sigara içmeyin
Spor tutkusundan asla vazgeçemeyeceğini vurgulayan Işıkbol, “Uyuyamadığım zamanlar yataktan kalkıp spor yapınca daha rahat uyuyorum. Spor yapmadığım zamanlarda vücudumda ağrılar oluyor. Gençlere de tek tavsiyem sigara içmeyin. Gençler bana 'şampiyon abi' diye sesleniyorlar. Bende onlara spor yapmalarını tavsiye ediyorum” dedi.

101 kere maşallah!
Alsancak semtinde ilaç almak için eczaneye gittiği sırada ayağı kayarak sol kalçasının üzerine düşen 101 yaşındaki Muzaffer Lök'e, özel bir hastanede yapılan müdahaleyle kalça protezi takıldı. Başarılı geçen operasyonun ardından Muzaffer teyze 1.5 ay sonra eskisi gibi yürüyebilecek.

Bornova’da yaşayan 101 yaşındaki Muzaffer Lök, Alsancak'ta bir eczaneden ilaç almaya gittiği sırada ayağı kayarak düştü. Sol bacağının üzerine düşerek yere yığılan yaşlı kadın çevredekilerin yardımıyla önce Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı. Burada yapılan ilk müdahalenin ardından da özel bir hastaneye getirildi. Daha sonra yapılan incelemelerin ardından Lök, ameliyata alındı Yaklaşık 45 dakika süren operasyonun ardından yaşlı kadının sol kalçasındaki kırık olan kemiğin başı çıkarılarak yerine protez koyuldu.

Tek başına yürür
Muzaffer Lök'ün kızı Yıldız Yaşar ise annesinin sağlık durumunun gayet iyi olduğunu söyleyerek, “Çok şükür şu anda annemin durumu gayet iyi. Annem yaşına rağmen dışarı çıkan sık sık yürüyen hayat dolu biri… Bu kötü olayı da ucuz atlattık diyebilirim. Doktorlara çok teşekkür ediyorum'' dedi.

1.5 ay sonra iyileşir
Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. H. Bayram Mavuşoğlu ise, “Hastamızın sol kalçasında kırık vardı. Kırık olan kemiğin başını çıkardık ve yerine protez koyduk. Sanki kırık yokmuş gibi oldu. Hastamız ortalama 1,5 ay sonra eskisi gibi yürüyebilecek. Müdahaleden önce hastamızın tüm tetkiklerini yaptık ve tüm değerlerinin ameliyata uygun olduğunu saptadık. Bu tarz durumlarda hastanın yatakta yattığı her gün onu geri götürür. Bu açıdan hastanın genel durumunun müsaade etmesi ve hemen ameliyat olabilmesi gerçekten şans oldu'' şeklinde konuştu.YENİGÜN
Ad
Ad
Ad

Yorum Yaz