Ad

'EĞER HUKUK GEÇERLİ İSE KIYAMET FALAN KOPMAZ'

183
Ad
AK Parti'den Paksüt'e ince cevap
Anayasa Mehkemesi Başkanvekili Osman Paksüt'ün "Kapatılma davası sonrası Türkiye'de kıyamet kopacak" açıklamasına AK Parti'den cevap geldi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, bir gazetecinin Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Osman Paksüt'ün, AK Parti'nin kapatılması davasıyla ilgili olarak ''Karar ne olursa olsun Türkiye'de kıyamet kopacak'' dediğini hatırlatarak görüşlerini sorması üzerine, şunları kaydetti:

''Sayın başkanvekilinin bu açıklamasını dinleme fırsatım olmadı. Ne amaçla dedi bilemiyorum. Bizde son dönemlerde adet oldu, yarım saatlik, 15 dakikalık konuşmalar yapıyorsunuz. Oradan konuşmalar çekiliyor. Türkiye'de hukuk çerçevesinde olaylar cereyan ediyorsa kıyamet mıyamet kopmaz. Hiçbir konuda kopmaz. Ama eğer hukuk konusunda sıkıntı varsa o zaten hukuk devletinin hiç düşünülmemesi gereken bir olayıdır. Hepimizin anayasanın değişmez ilkesi olan cumhuriyet, demokrasi, laiklik, hukuk ve sosyal devlet anlayışı ilkelerini içimize iyice sindirmemiz gerekiyor. Bunların emrettiği, ortaya koyduğu hükümler neyse bu çerçevede tüm yorumlar, tam kararlar alınması gerekiyor. Bu şekilde gittiği sürece Türkiye'de hiçbir sorun, hiçbir sıkıntı yaşanmaz.''

Bakan Çelik, yeni sezon öncesi hazırlık kampı için Isparta'ya giden Bursaspor kafilesini uğurlamak için geldiği Özlüce Tesisleri'nde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin ''Ergenekon'' soruşturmasıyla ilgili görüşlerini sorması üzerine, bunun az konuşulması gereken bir konu olduğunu kaydeden Çelik, bu konunun hükümet, muhalefet, siyasi partiler ve polis tarafından götürülen bir olay olmadığını belirterek, ''Bu, cumhuriyet savcıları tarafından yürütülen bir olaydır'' dedi.

Çelik, soruşturma çerçevesinde gözaltına alınanların nöbetçi mahkemeye çıkarıldığını hatırlatarak, şunları söyledi:

''Eldeki bilgiler nedir ne değildir? Bunun hakkında kimse sağlıklı bilgiye sahip değil. O bilgiler doğrultusunda bazı tutuklamalar oluyor, bazıları serbest kalıyor. Asıl olan burada hukuk devletinden yana olmaktır. Hukuk devletinden yana olduğunuz zaman kimsenin herhangi bir endişe ve rahatsızlık duyması söz konusu değil. Konu hukuk devletiyse, olay hukuk devleti çerçevesinde cereyan ediyorsa herkesin daha emin olması, kendisini daha güvende hissetmesi gerekiyor. Şu anda cumhuriyet savcıları tarafından, cumhuriyet mahkemeleri tarafından konu değerlendirilip bu süreç içinde karara bağlandığına göre, burada rahatsız olunacak bir durum söz konusu değil.''

Operasyon çerçevesinde kimin serbest bırakıldığını, kimin tutuklandığını takip etmediğini kaydeden Çelik, herkesin bu konuda yargıya güvenmesi gerektiğini bildirdi.

Çelik, konunun sıradan bir konu olmadığına işaret ederek, şöyle devam etti:

''Hukuk devletinde olmaması gereken konular bunlar. Bununla ilgili görüş belirtmemiz doğru değil. Ama bunların varlığı söz konusuysa herkesin, 70 milyonun bir bütün olması gerekiyor. Vatandaşlarımız, neyin ne olacağı, kuralları belli olan bir ülkede yaşamak istiyor. Onun için keyfilik değil, hukukun hakim olduğu bir Türkiye adına cumhuriyet savcılarına güvenmemiz gerekiyor. İnanıyorum ki bu iddianame ortaya çıkınca neyin ne olduğunu hep beraber öğrenmiş olacağız. Şu andaki tüm yorumlar, tüm değerlendirmeler, bir yargısız infaza da gitmemeli. Çıkan neticeleri, iddianamedeki durumları görerek bir şeyler söylemek daha kolay olur düşüncesindeyim.''
Ad
Ad
Ad

Yorum Yaz