Ad

TSK DA NELER OLUYOR

204
Ergenekon yapılanması ve operasyonları habervaktim’e değerlendiren Prof. Dr. Doğu Ergil, şok açıklamalarda bulundu. Ergil’e göre, “Bu operasyonlar, ordunun ikendi içinde vardığı bir kararın yansıması. Bu bir baca temizliğidir.”

Ünlü siyasetbilimci Prof. Dr. Doğu Ergil, Ergenekon operasyonları ile ilgili habervaktim’e çarpıcı açıklamalarda bulundu. operasyonların hükümetin kapatma davasının rövanşını alması olarak yansıtılmasının yanlış olduğunu söyleyen Ergil, “Bütün bu hareketler ordunun kendi içindeki temizliktir” dedi.

Bunlar olağanüstü gelişmeler

Gelişmeleri yeni ve Cumhuriyet tarihinde bir ilk olarak nitelendiren Ergil; “Emekli Oramiral Özden Örnek’in günlüklerinin sızması, Ergenekoncuların bilgilerinin sızdırılması, bütün bunlar olağanüstü ve yepyeni şeyler. Askeri tesisler ve ordu evlerinde Şener Eruygur’un ofisinin açılması ve polisin içeri girmesi, tarihte böyle bir şey yok” diye konuştu.

Bu TSK içinde bir baca temizliğidir

Operasyonlar için; “Bu bir baca temizliğidir” yorumu yapan Ergil, sözlerini şöyle sürdürdü: “Birikmiş olan büyük sorunları ve içini temizliyor TSK. Ordu, şimdiye kadar darbe yapandı, şimdi ise içindeki darbecileri temizliyor. Neden, çünkü birkaç general emir komuta zinciri içinde darbe hazırlığı yaptı ama bu emir komuta zinciri buna izin vermedi. Hilmi Özkök de, kendinden önceki Genel Kurmay Başkanı da darbeye karşı çıktılar. Böylece darbe yapılamadı. Bunun üzerine Ergenekoncular ordunun bir bölümüyle, orduyu bölerek yapmaya kalktılar planlarını. Ordunun tümünün katılamadığı bir darbe olamayacağına göre…”

Devleti parsellemişler ve darbe planlamışlar

27 Mayıs darbesinin ardından ordunun darmadağın olduğunu hatırlatan Ergil, bu gerçek ışığında yeni bir darbeye izin verilmeyeceğinin bilindiğini belirterek, Ergenekoncuların izlediği taktiği şöyle açıkladı: “Bu sebeple bir kaos ortamı yaratılsın ki halk acı çeksin, önemli insanlar öldürülsün, oralar buralar bombalansın ve ondan sonra ordu el koysun, bunlar da darbenin öncüleri olarak iktidara kavuşsunlar. Bu durumda toplumun desteğinin de sağlanması lazım, bu amaçla basının ve sivil toplumun önde gelen kesimlerinin aktif desteği aranmış. Mesela bunun için önemli vaatlerde bulunmuş. Balbay ne dedi bilmiyorum ama Sinan Aygün’ün başbakan olacağı bile planlanmış. Yani Parsellemişler devleti ve darbe zemin hazırlayacaklar. Bunlar da kahraman olarak öne çıkacaklar. Ordunun üst kademesi bu planı engelledi.”

Duman doğru çıksın diye baca temizliği yapılıyor

Prof. Dr. Ergil, Ergenekon operasyonlarının önemini ise şöyle özetledi: “Bütün bu olay ordunun kendi içinde bir baca temizliğidir. Duman doğru çıksın diye. Bu işin parti kapatma ile ilgisi yok. Partinin işine yarar mı yarar. Ancak sistemin demilitarize olması ve darbeciliğin sona ermesi için fevkalade önemli. Bu olaylar, ordunun siyasetten çekilip profesyonelleşmeye doğru attığı önemli bir adım olarak da görülebilir.”

Çok önemli bir adım ve ordunun içinden geliyor


Ergil, “Buradan demokrasi çıkar mı?” sorusuna ise şu karşılığı verdi: “Demokrasi bir kere halkın ve siyasetçilerin ne kadar demokrat olduğuna bağlı. Anayasal düzen konusunda ve kalkınma konusunda temel ilkelerde aralarında uzlaşmalarına ve bir konsensüs oluşturmalarına bağlı. Bu yoksa ki yok şu anda maalesef, bütün bunlar sonucunda kısmi bir gelişme olur. Bütüncül demokratikleşme, iç barışın sağlanması, istikrarlı bir siyasi yaşamın oluşturulması için yeterli değil. Ama çok önemli bir adım ve ordunun içinden geliyor.”

Bunların gözü öyle bir dönmüş ki…

Ergil, Ergenekoncular için “Bunların gözü o kadar kararmış ki, demokrasi insan hakları ve hukukun üstünlüğü, onlar bunu bir tehlike olarak görüyorlar” dedi ve ekledi: “Demokrasi ve sivil topluma bağlı bir hukuk devleti savunan insanlar ve kurumları düşman olarak belirliyorlar. Hem geri hem faşizan hem de tamamıyla diktatoryal bir anlayış bu. Ergenekonculmar da bunu yansıtıyorlar. Ülkeyi demir yumrukla yönetecekler. Böyle bir düşünce ne çağa, bırak demokrasiyi, bir halkın varlığını bile kabul etmeyen, halka rağmen ülkeyi daha iyi yöneteceğini düşünen fevkalade egoist ve saygısızca bir tavır bu. Bu adamlar bu zihniyeti nerden elde ediyorlar. Ruhsal bir sorunları yoksa mesleki deformasyonları vardır. Bunun kaynakları nedir? Bunların çok iyi araştırılması lazım.”

Bu plan sivil siyaset tarafından derhal desteklenmeli

Ergenekon tahkikatı sonunda tutuklamalar olsa da olmasa da, böyle bir şeyin ortaya çıkması, bir zihniyetin sergilenmesi ordunun bile bölünme tehlikesiyle karşı karşıya gelmesi ve ordunun kurum olarak kendi itibarının ve özelliğini korumak isterken de Türkiye’de meşruiyeti ve anayasal düzeni koruma çabasında bulunmasını “çok hayırlı gelişmeler” olarak nitelendiren Ergil, bu tutumun sivil siyaset tarafından derhal desteklenmesi gerektiğinin de altını çizdi.

Bunlar kendilerini Ergenekon’a yakın hissediyorlar


Ergil, CHP ve bazı çevrelerin malum tutumunu ise şöyle özetledi: “CHP’nin tutumu büyük bir düş kırıklığı yarattı. Zihniyet şu. Her şeyi bilen bir seçkinler grubu var. Bu seçkinlik kendilerinden menkul, bir özellikleri olduğundan değil. Bunların dünya ile ilgisi yok, ekonomik aklı hiç yok. Bütün dünya kendilerine karşı olsa bile, toplumu yöneteceklerini düşünüyorlar. Bunu taşıyan herkes kendisini Ergenekonculara yakın hissediyor.”

Engin Kaşdaş-HABERVAKTİM.COM
Ad
Ad
Ad

Yorum Yaz