Ad

BELGE İÇİN KAPI KAPI DOLAŞMAK YOK

217
Ad
SGK bir çileye daha son verdi !
Çok önemli bu belge için kapı kapı dolaşma dönemi bitti.

Halk arasında Kaydı Yoktur Belgesi olarak bilinen tescil kaydı sorgulama belgesi, milyonlarca vatandaşımızın günlük hayatında lazım olan bir belge.

Örneğin bir üniversite öğrencisi iseniz ve resmi kurumlara burs başvurusu yapacaksanız, isteğe bağlı sigortaya başvuracaksanız, eşiniz ya da çocuğunuz sizin sosyal güvenceniz ile sağlık yardımı alacaksa ve daha birçok durumda bu belgeye ihtiyaç duyuyorsunuz.

Belge ile sizin işçi, memur, esnaf veya hak sahibi sıfatıyla sosyal güvenceniz olup olmadığı ya da geliraylık alıp almadığınız sorgulanıyor. Ancak bu belgeyi almak için tüm sosyal güvenlik kurumlarının (SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı) kapısını ayrı ayrı çalmanız gerekiyordu.

Her birinde kuyruklarda bekledikten sonra size “bizde kaydı yoktur” diye bir belge veriliyordu. Siz de -eğer takatiniz kaldıysa- bu belgeyi ilgili kuruma veriyordunuz. Sosyal Güvenlik Kurumu vatandaşın bu çilesine geçtiğimiz günlerde son verdi ve artık belgenin www.sgk.gov.tr adresinden alınabileceğini duyurdu. Söz konusu belgeye Kurumun sitesindeki e-hizmetlere hızlı erişim menüsünden ulaşabileceksiniz.

Bu sayede belgeye ihtiyaç duyan milyonlarca vatandaş rahatlatıldığı gibi, her gün yüzlerce vatandaşa belge vermek için uğraşan il müdürlüklerinin iş yükü de hafiflemiş oldu. Sahip olduğu bilgi işlem alt yapısı ve kadrosu ile kamu kurumları arasında ilk sıralarda yer alan SGK, bu alanda şimdiye kadar pek çok ilke imza attı. Görünen o ki Kurum daha pek çok ilke imza atacak ve biz de bunları duyurmaya devam edeceğiz.

SADETTİN ORHAN - BUGÜN
Ad
Ad
Ad

Yorum Yaz