Ad

'Kız Hasret, Erkek Haşmet Oldu'

225275
Ad
Cinsiyet değiştirerek Rüzgar adını alan ve Türkiye'nin gündemine oturan oyuncu Rüzgar Erkoçlar'ın ameliyatı, ailesi, doktorunun açıklamaları, vatandaşların tepkisi son iki ayın en çok konuşulan olayı... Erkekken ameliyat olup kadın cinsiyetine geçenlere alışık olan Türk halkı eskiden bunun tersi bir olay tecrübe etti mi? Arşiv araştırması yapıldığında farklı dönemlerde benzer haberlere rastlıyoruz. Kullanılan dilde 'hayret' ifadesi yok.

'GÖĞÜS TEŞEKKÜLATI YOK'

15 Şubat 1958 tarihli Milliyet gazetesinde yayımlanan 'Bir ailenin iki kızı birden erkek oldu' başlıklı haberde 18 yaşındaki Rabia'nın İbrahim, 10 yaşındaki Havva'nın da tıbbi işlem sonrası Ömer adını aldığını görüyoruz. Rize'nin Salahra köyünde yaşayan Rabia Solak'ın hastalandıktan sonra doktor tarafından yapılan muayenesinde, genç kızın normal bir göğüs 'teşekkülatı'na sahip olmadığı fark edilince, genç kızın ailesine 'Çocuklarının ameliyatla İstanbul'da erkek olabileceği' bildiriliyor. Ailenin teklifi kabul etmesiyle İstanbul'a gönderilen Rabia, ameliyat sonrası Rize'ye İbrahim olarak dönüyor.

HAVVA ÖMER OLDU

Doktor, diğer kız çocuğu Havva'yı da kontrol ettikten sonra aynı durumla karşılaşıyor ve ameliyat sonrası Havva da erkek oluyor ve Ömer adını alıyor. Bu haber, 6 sayfalık Milliyet'in üçüncü sayfasında küçük bir şekilde veriliyor. Sansasyonal bir olay gibi görülmüyor. Ortada doğuştan gelen bir farklılık mı var, hastalık mı; hiçbir şey yazmıyor. Fakat zaman ilerledikçe, 1930-50'li yılların erotik karikatürlerinin, cinsiyet değişikliği haberlerinin verilme tarzının ciddi değişikliklere uğradığı görülüyor. Geçmişte 'sarsıcı' olmayan bu haberlerin günümüzde büyük olaylar gibi verildiğini söyleyebiliriz.

KIZ GİTTİLER, ERKEK GELDİLER

16 Ağustos 1965'te yayımlanan Hürriyet gazetesinin haberinden şu an gerçekleşse, Afyon'da televizyon kanallarının kamp kurmasına, muhabirlerin köyü işgal etmesine neden olacak bir olayı ayrıntılarıyla okuyoruz. Habere göre her şey Afyon'un Şuhut ilçesinin İnli köyünde bakkallık yapan Ziya Metin'in kız çocuklarının karınlarındaki şişkinlikleri fıtık sanarak Afyon Devlet Hastanesi'ne gitmesiyle başlıyor. 1 erkek 3 kız çocuğu olan Ziya Bey, çocuklarıyla hastaneye gittiğinde fıtık sandığı şişiklerin aslında penis olduğunu öğreniyor. Yapılan testler, ameliyat ve dinlenme süreci sonrası kız olarak ayrıldıkları köye erkek olarak dönen çocukların 'mutluluğu' gazetedeki habere yansıyor.

ERKEK OLDU, TÜFEĞİ KAPTI

Ali İhsan adını alan eskinin Ayşe'si köye dönünce arkadaşlarıyla bilek güreşi yaparak erkekliğini ispatlıyor. Ayşe'nin çıplak fotoğrafını basan Hürriyet, 'Güzel saçlarının beline kadar yaklaştığını' belirttiği kızın babasına 'Yeni nüfus kağıma erkek olduğumu yazdır, hem de askerlik dairesine haber ver. Beni askere almayı unutmasınlar. Bakarsın o eskiden kızdı diye askere almamaya kalkışırlar' dediğini ifade ediyor. Hamit adını alan Hamide'nin de coşkusu gazeteye yansıyor. Erkekliği ile iftihar eden Hamide'nin eline tüfeği kaptığı gibi köy meydanına koştuğu yazıyor. Çocuğun tüfekli fotoğrafının kullanıldığı haberde, gazetenin iddiası şöyle: 'Küçük çocuk tüfeği tutuşundan, erkekliğe hemen alışıverdiğini belirtmek istiyordu.'

ARTIK 1. SAYFA HABERİ

Bir diğer olayı yine 10 Mart 1969 tarihli Hürriyet'ten öğreniyoruz. 8 sayfalık gazete, haberi birinci sayfasından duyuruyor. Sayfanın ortasında büyük yer kaplayan haberin başlığı: 'Kız HASRET, çapkın HAŞMET oldu'.

Hürriyet'in o günkü sayısının birinci sayfasının manşet olarak tabir edilecek haberi 'Kocası yokken kendisine tecavüze yeltenen eniştesi Mehmet Özbek'i av tüfeğiyle öldüren Emine Bayrak' isimli kadına ayrılmış. 'Evlenmesine izin vermeyen ailesinden kurtulmak için İzmir'e kaçan Nadya', 'Sevgilisinin evinde hastalanıp ölen Nurhan Beldek', 'Liz Taylor'ın sağlık durumu', 'Josephine Baker'ın el konulan şatosu', 'İdman yaparken kopan beton altında ölen kızın hikayesi' gibi 'kadın haberleri' mevcut.

HEMŞİRELERE KUR YAPMAYA BAŞLADI

Çapkın Haşmet'in hikayesi de şöyle: Genç kız, erkeklik ve kadınlık organları aynı şekilde geliştiği için, 'Doktor abiler, beni kız yapın!' diyerek gittiği devlet hastanesinde Dr. Hilmi Özkömür tarafından ameliyatla erkek yapılıyor. 17 yıl süren 'kızlık' hülyalarına veda eden Hasret Sertkaya, kaldığı kadınlar koğuşunda hastalara ve hemşirlere 'kur' yapmaya başlayınca, erkekler koğuşuna naklediliyor. Gazetenin haberine göre Hasret, güzel hemşirelere rahat vermiyor ve Haşmet adını alıyor.

EVELALLAH ERKEK OLDU

Hastane berberine saçını erkek tıraşı yaptıran ve 'Tam bir erkek olan' bu haberin kahramanın ağzında sigarayla verdiği poz ve hemşirelere 'başka gözlerle bakmaya başlaması' da ele alınıyor. İşte haberden bir bölüm: Haşmet dün ayrıca hastanenin berberine inmiş, uzun örmeli saçlarını kökünden kestirmiştir. Haşmet, saçı kesilirken bir ara gözyaşlarını tutamamış, 'Şu feleğin işine bak, 17 sene kızım diye gez, hatta kadınlarla hamama bile git, sonra da bir makasla erkek ol!' demiştir. Hasret (Haşmet) Sertkaya, kesilen örgülü saçlarını bir güzel sardıktan sonra, kendisini erkek yapan Dr. Hilmi Özkömür'e hediye etmiştir. Saçları gittikten, erkek elbisesi giydikten sonra hastane içinde volta atmaya başlayan Haşmet, 'kendini tam erkek olarak hissediyor musun?' şeklindeki soruyu şöyle cevaplandırmıştır: 'Doktor ağabeye sorarsanız henüz rodajdayım. Bu yüzden hormon tedavisi yapılıyor. Bana sorarsanız, evelallah...'

AKŞAM
Ad
Ad
Ad

Yorum Yaz