Ad

SALDIRININ ASIL HEDEFİ ABD KONSOLOSU MU?

241
Ad
Hain saldırıda son dakika iddiaları
ABD Başkonsolosluğuna düzenlenen hain saldırının detayları belli olmaya başladı.

3 polisimizin şehit olduğu hain saldırıda asıl hedefin ABD konsolosluk görevlileri olduğu iddia edildi.İddiaya göre teröristler önce güvenlik görevlilerini etkisiz hale getireceklerdi.

Daha sonra ise plan şöyle işleyecekti: Teröristlerden biri vize işlemi yaptırıyormuş gibi içeri girip güvenlik görevlilerini etkisiz hale getirecekti.Güvenlik görevlileri etkisiz hale getirildikten sonra dışarıda bekleyen diğer teröristler içeri girip konsolosluk görevlilerini yaylım ateşine tutarak öldüreceklerdi.

ABD konsolosluğuna düzenlenecek olan bu saldırıyı planlayan kişinin El Kaide üyesi olduğu gerekçesiyle Guantanamo'ya götürülerek daha sonra serbest bırakıldığı öğrenilen Raif Topçu'nun organize ettiği iddia edildi.Sık sık Afganistan'a gidip geldiği anlaşılan Topçu, en son bir ay önce Türkiye'ye giriş yapmış.

Hain saldırıyı gerçekleştiren 4 kişi ile Türkiye'de tanıştığı düşünülen Topçu'nun saldırıyı düzenleyenleri hangi gerekçelerle kandırdığı ve nasıl irtibat kurduğu ise araştırılıyor.

Bu arada bir başka iddiaya göre ise, saldırının gerçekleştirildiği saatte ABD konsolosluğunda ABD'li önemli isimlerinde katılacağı bir toplantı yapılması düşünülüyormuş. Fakat toplantının son anda konsolosluğun hemen yakınındaki yabancı bir ilaç firmasının konferans salonunda yapılması kararlaştırılmış.

SAMANYOLUHABER
Ad
Ad
Ad

Yorum Yaz