Ad

İŞBİRLİĞİMİZ DAHA DA GÜÇLENECEK

246
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Irak Başbakanı Nuri el-Maliki ile Başbakanlık binasında saat 11.45'te bir araya geldi.

Kısa süre önce Bağdat Havalimanı'na gelen Başbakan Erdoğan ilk olarak Iraklı meslektaşı ile basına kapalı bir görüşme gerçekleştirildi.


Başbakan Erdoğan'a Irak temaslarında Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Enerji Bakanı Hilmi Güler, Devlet Bakanı Cemil Çicek, Irak Özel Temsilcisi Murat Özçelik ve Bağdat Büyükelçisi Derya Kanbay eşlik ediyor.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Irak Başbakanı Nuri el-Maliki ile gerçekleştirdiği görüşmede terör örgütü PKK'ya değinerek, "PKK'nın buradaki varlığı sonlandırılırsa iki ülke arasındaki ilişkilerimiz daha da iyiye gidecektir" dedi.


Başbakan Erdoğan, az önce başlayan heyetlerarası görüşmede, 18 yıl aradan sonra Irak'a başbakan olarak gelmekten dolayı çok mutlu olduğunu belirtirken, "Ancak bu ziyaretin bu kadar gecikmiş olmasından da özür diliyorum. Yaşadığınız acıları paylaşıyorum. Biz Irak'la iki komşu ülke değil, aynı zamanda iki dost ülkeyiz. Yaşanan acıları çok iyi biliyoruz ve bu acıları Türkiye olarak gönlümüzde hissediyoruz. Bu acıların sona ermesi için dost ülke olarak elimizden geleni gösterme çabası içerisindeyiz" şeklinde konuştu.

Irak için nasıl bir yardım gerekiyorsa bunun için gayret göstereceklerini belirten Erdoğan, Irak'taki ayrımcılıktan ziyade bütün etnik gruplara eşit yaklaşılması gerektiğini belirtti.

Irak Başbakanı Nuri el-Maliki de, Türkiye gibi bir komşu ülkeden dost bir Başbakanın gelmesinden memnuniyet duyduğunu söyledi.

İHA
Ad
Ad
Ad

Yorum Yaz