Ad

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu'nu ciddiye almayın!

249173
Eskişehir - Ankara yolunda hızlı trende Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu'nun hakaretine maruz kaldığını iddia eden başörtülü Zahide Ceylan, Feyzioğlu hakkında 'tehdit ve hakaret' suçundan şikayetçi oldu.

Bu nedenle gündeme gelen Metin Feyzioğlu, Türkiye'de tartışma konusu haline geldi. Çünkü hızlı trende İngilizce olarak “Ülkemde durum çok kötü, polis önüne gelene ateş ediyor” şeklinde konuştuğu öne sürülüyor.

Bugün Gazetesi Yazarı Nuh Gönültaş kendisine bir soru yöneltiyor:

Soru şu: Barolar Birliği Başkanı telefonda kiminle konuşuyordu, neden Türkiye’yi böylesine kötü bir şekilde şikayet etme gereği duyuyor?

Bu sorunun üstüne söz söylemek bize düşmez. Cevap hakkı Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu'nun....

Ben diyorum ki, Metin Feyzioğlu'nu ciddiye almayın.

Neden mi?

Metin Feyzioğlu'nun İzmir ziyaretiyle ilgili 9 Ekim 2011'inde kaleme aldığım değerlendirme yazısını okuduğunuzda bana hak vereceksiniz...

Ayrıca CHP'de de kendisini ciddiye alanların sayısı yok denecek kadar az...

İşte 9 Ekim 2011 tarihli o yazı....

Hüseyin Aslan ve Ege-Koop , Metin Feyzioğlu ve CHP

Ege-Koop İzmir'de “Demokrasi” konulu bir panel düzenledi. Panele konuşmacı olarak Ankara Baro Başkanı Av.Metin Feyzioğlu'nu davet etti.

Atatürk Kültür Merkezi'nde yapılan panele yaklaşık 750 kişi dinleyici olarak katıldı.

İzmir'deki bir çok paneli takip etmiş biri olarak bu rakamın gayet iyi olduğunu söyleyebilirim. Panel sonrası Kordon Otel'de gazetecilerle birlikte kahvaltılı sohbet programı düzenlendi. Ben de bu programa davetliydim, katıldım.

Panelden bir gün önce Ege-Koop'un Paneli'ne davet edilen Av.Metin Feyzioğlu'nun Ergenekon ve Balyoz sanıklarıyla birlikte anılmalarına vurgu yaparak endişemi ortaya koydum. Buna rağmen Ege-Koop görevlilileri daveti tekrarlayınca “gitmek farz oldu” dedim ve sabah erkenden kalkarak Kordon Otel'in en üst katına çıktım.

Hüseyin Aslan kapıda karşıladı. Nazik bir şekilde “hoş geldiniz” dedi. Yazılarımı okuduğu için bıyık altı sitemlerini de iletti.

Benden önce gelen bir kaç gazeteciyi gördüm. İçlerinden sadece Ege TV Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Karabel'i tanıdım, diğerlerini İzmir'de gördüğümü sanmıyorum. EgeninSesi.com sitesinin sahibi Sinan Kara'yla da kapıda karşılaştık. Asansörden birlikte çıktık. Malum Sinan Kara ile İGC Başkanı Atilla Sertel'in açtığı dava nedeniyle kader arkadaşıyız.

Ne zaman karşılaşsak Atilla Sertel'in kulağını çınlatıyoruz.

Masalar gayet güzel hazırlanmış, Kordon Otel'in manzarası da süper. Kahvaltılar da güzel görünüyor. Oturduk bir köşeye gelecek diğer gazetecileri beklemeye başladık. İzmir'in tanınmış gazetecileri her ne hikmetse bu davete katılmadı.

Şebnem Bursalı, Hamdi Türkmen, Erol Yaraş, Ünal Ersözlü, Ahmet Kaplan, Vahit Yazgan, Ömer Dinçer ve Ufuk Türkyılmaz yoktu.

Onların yerine muhabirler ve vekilleri gelmişti. Masalar doldu.

Kahvaltıya gelenlerden dikkatimi çekenler; Gazetem Ege Sahibi Hilmi Çınar, Yeni Asır Yazarı Selamettin Bayındır, Radyo 35'ten Cihat Tayşi, EgedeSonsoz.com'dan Ümit Yaldız, Ege TV Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Karabel ve İbrahim Irmak ve EGE TV Muhabiri Tezcan Ekizler ...Ümit Yaldız ve Mehmet Karabel baş köşeye oturdular. Diğer baş köşeye de Selamettin Bayındır ve bir arkadaşı geldi. Hilmi Çınar ise Av.Metin Feyzioğlu ve Hüseyin Aslan'ın yanına en itibarlı köşeye oturtuldu.

Hilmi Çınar, Hüseyin Aslan, Av.Metin Feyzioğlu ve adını bilmediğim yaşlı danışmanı yanyana oturdular. Manzara güzeldi. Av.Metin Feyzioğlu kot pantolon ve açık renk gömlek giymişti. Yardımcısı veya danışmanı da beyaz gömleği ile dikkat çekiyordu. Danışmanı veya yardımcısı Av.Metin Feyzioğlu'nun bazı konuşmalarına kısa eklemeler yaptı.

Hüseyin Aslan her zaman görmeye alıştığımız spor tarzı pantolon ceket giymişti. Sinek kaydı traşı da dikkatlerden kaçmıyordu.

Açılış konuşmasını Hüseyin Aslan yaptı. Arkasından sözü Av.Metin Feyzioğlu'na bıraktı. Toplantının adı kahvaltılı sohbet olduğu için hem çaylar içildi hem de konuşuldu.

İlk soru EgedeSonsoz.com'dan Ümit Yaldız'dan geldi.

Ümit Yaldız pat diye "CHP'nin başına geçecekmisiniz" dedi. Av.Metin Feyzioğlu'nun bu soruya cevabı biraz şaşırttı... "Senin kalibrende bir gazeteci" kelimeleri salonda buz gibi bir hava esmesine neden oldu.

İlk iki kelime Ümit Yaldız'ı hayal kırıklığına uğratsa da Av.Metin Feyzioğlu ani bir hareketle gönlünü alan bir kulvara girerek durumu kurtardı. Ümit Yaldız tam karizmayı çizdirecekti ki cevap tevillere kaydı ve salondaki herkes rahat bir nefes aldı.

Av.Metin Feyzioğlu'nun CHP'nin başına geçme gibi bir niyeti yokmuş. Bunu bir kez daha açık olarak ifade etti.

Ama ben inanmadım...! Çünkü sözleriyle hareketleri farklılık gösteriyor. Sözleri hayır derken, davranışları CHP'nin gölge Genel Başkanı gibi sinyal veriyor.

Av.Metin Feyzioğlu kibirli biri değil. Deniz Baykal hayranı, en kısa zamanda Önder Sav ile de tanışarak eksikliğini gidermeyi planlıyor.

1948 doğumlu Kemal Kılıçdaroğlu ile de kendi ifadesine göre çok samimi dostlar... Teklifsiz görüşüyorlarmış... (Kendisi 1968 doğumlu)

Kahvaltı süresince ben Av.Metin Feyzioğlu'nu hangi sıfatla değerlendireceğimi bilemedim. Ege-Koop Paneli'ne hukukçu kimliği nedeniyle davet edilmişti. Ama o, Ankara Barosu ile CHP'yi aynı kurum gibi algılattı.

Gazeteci arkadaşlar da kendisine demokrasi ve hukuk alanında soru sormadılar. En önemli soru CHP'deki tüzük tartışmalarıydı.

Av.Metin Feyzioğlu konuşmalarında AK Parti'yi eleştirdi, faşistlikle, diktatörlükle suçladı. CHP'nin iktidar olması için kadınların ve gençlerin belirlenen kotalarda delege seçilmesi gerektiğinin üzerinde durdu.

CHP Tüzüğü'nde yapılacak değişiklikleri tek tek açıkladı.

Önce tüzük, sonra kurultay ve iktidar diye de üçlü planı ortaya koydu. Eğer bu plana uyulursa iktidar olunabileceğine sık sık vurgu yaptıktan sonra olası ters gidişatta da iktidar olunabileceğini söyleyerek durumu kurtarmaya çalıştı.

Benim ara ara sorduğum soruları fazla sevmedi. Salondakilerin bazıları da sevmedi. Ümit Yaldız ve Mehmet Karabel ben konuşurken aniden kalktılar...!

Meğer bu ikili akşam Av.Metin Feyzioğlu ile bir araya gelmiş ve bol bol sohbet etmiş hatta Mehmet Karabel o sohbetten dolayı Av.Metin Feyzioğlu'undan özür bile diledi. "Bir misafire yapmamam gerekirdi" deyince konuşulanları merak ettim. Demek ki Hüseyin Aslan Av.Metin Feyzioğlu'nu bazı gazetecilerle özel olarak bir araya getirmiş. Aradaki anlık diyalogtan böyle bir sonuç çıktı.

Ümit Yaldız ile Mehmet Karabel salondan ayrıldıktan sonra sohbet devam etti. Bir ara bazı gazeteciler kendilerini havaya öyle bir kaptırdılar ki Ege-Koop toplantısı CHP'yi kurtarma toplantısına dönüştü.
Yeni Asır'dan Selamettin Bayındır ve İbrahim Irmak'ın konuşmaları görülmeye değerdi. Her iki duayen gazeteci CHP'nin İzmir'deki erimesine çok üzülmüşler. Bir bayan muhabir arkadaş ta onlara katılınca bir an CHP'yi kurtarma toplantısında olduğumu sandım.

Av.Metin Feyzioğlu'nu biraz terlettikten sonra işler karıştı. Araba mıcıra girdi desek abartmış olmam. Direksiyon bir sağa, bir sola derken araba kaza yapmadı ama gerçek düşünceler de ortaya çıktı.


Av.Metin Feyzioğlu CHP'yi iktidar yapmak istiyor. Konuşmasında CHP'deki etkili isimleri kızdırmamak için de elinden gelen her şeyi yapıyor.

O, hem Deniz Baykal'ı, Hem Önder Sav'ı, hem de Kemal Kılıçdaroğlu'nu seviyor. Deniz Baykal'â özel hayranlığı var...!

Ankara Barosu seçimlerinde % 75 oy almış, bundan sonraki hedefi AK Parti ile aynı. Ankara Barosu'ndaki avukatların %100'ünün oyunu almak istiyor. [*]


AK Parti'de sahilleri alamamış ve oraları almak için sıkı çalışma içine girmişti.

Böylece Av.Metin Feyzioğlu ile eleştirdiği AK Parti aynı çizgide buluşmuş oldu... Bu konuda faşist ve diktatör olarak nitelendirdiği AK Parti ile aynı düşünüyor.

Muhalefete tahammülü yok...!

Ankara Barosu'nda aykırı ses istemiyor. Önümüzdeki seçimlerde ne yapıp edip diğer avukatların da oyunu alarak çıtayı daha da yükseltecekmiş...!

Av.Metin Feyzioğlu demokrasi konusunda çok net söylemlere sahip.

“Demokrasinin ilerisi, ortası, gerisi yoktur. Demokrasi ya vardır ya yoktur”


Av.Metin Feyzioğlu'na göre yargı bağımsız değil. Yargıda büyük oranda tasfiye yapıldığını düşünüyor.

“Gücü eline geçiren kendi etkinliğini artırıyor, öncekilerde aynıydı, AK Parti'de aynısını yapıyor, yarın siz de gelseniz aynısını yaparsınız” tezime inanmıyor.

Eğer CHP Genel Başkanı olur, CHP'yi iktidar yaparsa AK Parti'nin tüm kadrosunu koruyacak, hiçbirini değiştirmeyecekmiş...!

Av.Metin Feyzioğlu'nu yaklaşık üç saat konuşturdum. Aldığım izlenim kendisi acilen CHP'nin başına geçebilir. AK Parti hiç endişe etmesin, CHP tabanına da üzülerek söylüyorum erkenden sevinmesinler.

Av.Metin Feyzioğlu'nda CHP'yi iktidara taşıyacak enerji yok. Kendisine tavsiyem üniversiteye geri dönmesi yönünde...

Eğer öğrencilerini gerçekten hukuku baz alarak yetiştiriyorsa daha yararlı bir iş yapar. Aksi halde bu birikimle CHP'nin başına geçerse kısa sürede CHP yok olur...

Sohbet esnasında Av.Metin Feyzioğlu'nun anlattığı 20 yaşındaki avukatı da merak ettim. Av.Metin Feyzioğlu'nun anlattığına göre 1946 yılında 20 yaşında avukat olunabiliyor... Hatta bu avukat Milli Şef İsmet İnönü'ye posta koyuyor...!

O dönemlerde İsmet İnönü'ye posta koymak nerede, yanında nefes bile alınamadığını biliyoruz. Ya bize yakın tarihi yanlış öğrettiler, ya da Av.Metin Feyzioğlu'nun kafası çok karışmış...

Bu kadar uzun bir değerlendirmeden sonra kahvaltıya katılan arkadaşlara ve Av.Metin Feyzioğlu'na benim de tavsiyelerim var.

Eğer CHP'yi gerçekten iktidar yapmak istiyorlarsa İzmir'deki CHP'li belediyeleri çalıştırsınlar.
Eğer İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu başarılı olsaydı, yolsuzluk dosyaları havalarda uçuşmasaydı CHP'nin Türkiye'de şansı olabilirdi.

İzmir'de yıllarca CHP'ye oy vermiş insanlar artık çıldırma noktasına gelmişse, söylenecek söz kalmıyor.

CHP Türkiye'de muhalefet, İzmir'de iktidar.

İzmir iktidarındaki beceriksizlikleri, kendi içlerindeki kavga ve gürültüleri devam ederken Türkiye'yi yönetebileceklerine inandırmaları imkansız.

O nedenle CHP iktidarını hayal edenlere “geçmiş olsun” diyorum...

CHP'nin başına Mustafa Sarıgül geçseydi, şansları vardı. Av.Metin Feyzioğlu ile maalesef yok. Eğer Av.Metin Feyzioğlu CHP'nin başına geçerse, CHP Kılıçdaroğlu'ndan daha fazla dağılır.

Hüseyin Aslan ise, Mustafa Sarıgül ile birlikte çıktığı yolda hedefe yaklaşmıştı, şimdi hedeften hızla uzaklaşıyor...

2010 Ankara Baro Seçim sonuçları...


(*) Bu veriler Av.Metin Feyzioğlu'nu yalanlıyor... İşte seçim sonuçları. Bu sonuca göre % 75'ini değil; % 61'ini almış....

Av. Metin Feyzioğlu:4.732
Av. Aydoğan Koru :1.869
Av. Ziynet Özçelik : 782
Av. B.Turhan Gündüz: 185
Av. Tevfik Demir : 152

9.10.2011 tarihli yazıyı orjinal metninden okumak için TIKLAYINIZ
Ad
Ad
Ad

Yorum Yaz