Ad

GÜL, KAPATMA DAVASINI YORUMLADI: HERKES MALİYETİ İYİ HESAPLASIN, GEÇMİŞTE AĞIR BEDELLER ÖDEDİK

25
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, AK Parti hakkındaki kapatma davasının açıldığı 14 Mart'ı 'Türkiye'nin siyasi çalkantıya girdiği gün' olarak nitelendirdi. Sorunların çözümü için demokrasi ve hukukun üstünlüğünü adres gösteren Gül, "Herkes maliyeti iyi hesaplasın, kritik bir dönemden geçiyoruz." uyarısında bulundu.

Hırvatistan ziyareti sırasında geziyi takip eden gazetecilerle bir araya gelen Cumhurbaşkanı, siyasî tartışmalarla ilgili sorularla karşılaştı. Ülkenin 'kritik bir dönemden geçtiğine' işaret eden Abdullah Gül, Türkiye'nin enerjisini iç çekişmelere harcamaması gerektiğini vurguladı. Ardından önemli bir çağrı yaptı: "Herkes maliyetin nereye vardığını iyi hesaplasın. Dünyadaki gelişmeleri herkes görüyor. Petrol 140 dolar, 'bana ne' diyecek halimiz yok. 'Faizler ne olursa olsun' diyecek halimiz yok. Türkiye'nin güçlü olması gerekir. Tersi olursa maliyetini hep beraber öderiz, geçmişte nasıl ödediysek..." Cumhurbaşkanı, AK Parti'nin kapatılması durumunda Avrupa'nın gelişmeleri nasıl karşılayacağına ilişkin soruya ise "Bunları siz tahmin edin, ben konuşmayayım. İnsanlarla konuştuğunuzda intibanız ne?" karşılığını verdi.

Gül, resmi bir ziyaret için bulunduğu Hırvatistan'ın tarihî kenti Dubrovnik'te basın mensuplarıyla bir araya geldi. Siyasi tartışmaların ayrıntılarına girmeyen Cumhurbaşkanı, taraflara, "Herkes maliyetin nereye vardığını iyi hesaplasın." uyarısında bulundu. Meclis Başkanı Köksal Toptan'ın siyasi partilerin grup başkan vekilleri ile bir araya gelmesini 'önemli' bulduğunu söyledi. Türkiye'nin enerjisini iç çekişmelere harcamaması gerektiğini anlatan Gül, dünya ekonomisinde yaşanan olumsuzluklara dikkat çekerek, "Hele böyle bir dönemde harcamaması gerekiyor. Dünyadaki gelişmeleri herkes görüyor. Petrol 140 dolar oluyor, 'bana ne' diyecek halimiz yok. 'Faizler ne olursa olsun' diyecek halimiz yok." dedi. Gül, AK Parti hakkındaki kapatma davasının açıldığı 14 Mart tarihini "Türkiye'nin çalkantıya girdiği gün" olarak tanımladı. Bu olayların Türkiye'ye maliyetini herkesin bilmesini istedi. Ülkenin 'kritik bir dönemden geçtiğine' işaret ederken, "Farklılıklar tabii ki olacak. Normal demokratik ülkelerde nasıl oluyorsa (sorunları) halletmek gerekiyor. Türkiye, çevresinde önemli olayların cereyan ettiği bir ülke." dedi. Türkiye'nin 'güçlü' olması gerektiğini vurguladı; "Tersi olursa maliyetini hep beraber öderiz. Geçmişte nasıl ödediysek..." ifadelerini kullandı.

AB'yi nasıl etkileyeceğini siz tahmin edin, ben konuşmayayım

Sorunların çözümü için demokrasinin ilkelerini, hukukun üstünlüğünü adres gösteren Gül, "Her şey şeffaf. Herkes birbiriyle konuşabilmeli, farklı ne düşünüyorsa tartışabilmeli. Demokratik ülkelerde nasıl hallediliyorsa öyle halledilmeli. Türkiye, Anayasa'nın rehberliğinde, hukukun üstünlüğü çerçevesinde meselelerini halletmeli. Meclis'te siyasi partilerin bir araya gelmesini önemli görüyorum. Meclis, halkın iradesinin temsil edildiği yer, en üst kurum." diye konuştu. Kapatma davası ile başlayan süreçte yargının eleştirildiğinin hatırlatılması üzerine Cumhurbaşkanı Gül, şunları kaydetti: "Daha fazla ayrıntıya girmek istemem. O zaman farklı istikametlere çekilebiliyor. Çekmek isteyen çok var. Bir kez daha hatırlatmak isterim ki, herkes maliyetin nereye vardığını görmesi gerekiyor. Türkiye, tarihinde çok büyük fırsatları kaçırdı. AB ile kötü şartlarda müzakere yapıyorsak, geçmişe bir bakın. Türkiye, bölgesinde en güvenilir ada olabilir. Demokrasinin evrensel ilkelerini, hukuku en üst seviyede tutmanın yolu, müzakere sürecinden geçiyor. Ayrıntıya girmeye gerek yok, her şey açık. Kendi ülkemizin geleceğine sahip çıkmalıyız."

Cumhurbaşkanı, AK Parti'nin kapatılması durumunda Avrupa'nın gelişmeleri nasıl karşılayacağına ilişkin soruya ise, "Bunları siz tahmin edin, ben konuşmayayım. İnsanlarla konuştuğunuzda intibanız ne? Beni tartışmaya sokarak kimse manşet çıkarma durumunda olmasın. İç politikaya bu kadar gireceğim." karşılığını verdi.

İptal kararının gerekçesini bekliyorum

Cumhurbaşkanı Gül, Anayasa Mahkemesi'nin eğitim özgürlüğüyle ilgili değişiklikleri iptal ettiği kararla ilgili tartışmaya girmedi. Gül, "Gerekçenin çıkması lazım. Anayasa nasıl değiştirilir, bununla ilgili usuller yazılmış. Gerekçeleri beklemek gerekir. Nasıl bir neticeye vardıkları hakkında kanaat olabilir." şeklinde konuştu.

ZAMAN
Ad
Ad
Ad

Yorum Yaz