Ad

Hüseyin Gülerce: Cemaat yapıcı eleştiriye açık

250555
Ad
Türkiye , Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı’nın 11 maddelik açıklamalarını anlamaya çalışırken Zaman Gazetesi yazarı Hüseyin Gülerce GYV'nin açıklamalarını değerlendirdi.

Yazar Gülerce, açıklamanın geç kaldığını vurgularken “demokrasi ayarı” olduğunu iddia etti. Genel olarak sosyal medya üzerinde tartışılan konuların fısıltı halinde yayılmasının insanların bakışlarını bulandırdığını belirten Gülerce, GYV açıklaması tüm sis perdelerini ortadan kaldırdığını vurguladı.

Cemaat içinde hiçbir tutarlığı olmayan iddiaların ciddiye alınmasının doğru olmadığı savunulsa da Gülerce açıklamaların isabetli olduğu görüşünde.

Gülece Zaman Gazetesi'ndeki köşe yazısında “Yüzde 50 oy almış iktidar partisi ile hayır, huzur, istikrar ve demokratikleşme için gönüllü olmuş, fedakârlık yarışına girmiş milyonların arasını açmaya kalkmak düpedüz fitnedir.” Dedi.

CEMAAT YAPICI ELEŞTİRİLERE AÇIK

Gülerce'nin yazısındaki en önemli bölüm ise, Cemaatin yapıcı eleştirilere açık olduğunun vurgulanması oldu.

İşte o bölüm:

Vakfın açıklamalarında üslup son derece dikkatli. Hükümete kafa tutma yok, “her zaman biz haklıyız, eleştiri kabul etmeyiz” tavrı yok. Tam tersine, insanın olduğu yerde hata olur, denilerek; “Hizmet Hareketi’nin, yapıcı eleştiriler getirilmesine sonuna kadar açık olduğunun, bunları dile getirenlere samimiyetle teşekkür edileceğinin” altı çiziliyor…

Kanaatimce açıklamaların üzerinde en çok durulması gereken bölümü, yıllardan beri dillendirilen ve 28 Şubat sürecinde, hareketin cuntacılar tarafından hedefe konulmasında kullanılan suçlama: “Hizmet, bürokrasi üzerinden vesayet kurmak ve iktidara ortak olmak istiyor…”

Buna verilen cevap, gerçekten önümüzdeki dönemde sıklıkla hatırlatılması gereken bir demokrasi ayarı:

“Demokrasilerde, seçimle gelen yönetimler yine ancak seçimle gider. Vatandaşların ve sivil toplum aktörlerinin eleştirilerde ve tavsiyelerde bulunmaları, yönetime karışmak olarak görülemez. Seçilmiş iktidarların her an denetim ve gözetimi, katılımcı demokrasinin en tabii gereğidir. Tavsiye veya eleştiride bulunan sivil toplum oluşumlarını, iktidar peşindelermiş gibi sunarak, onlara “siyasete karışma”, “öyleyse parti kur”, ya da “seçimleri bekle” demek demokratik sistemin ruhuyla bağdaşmaz.
“Hangi görüşten ve yaşam tarzından olursa olsun vatandaşların kanunlar çerçevesinde kendi devletinde görev almasının “devleti ele geçirme, sızma, vesayet kurma veya paralel iktidar oluşturma” şeklinde sunulması iyi niyetle açıklanamaz.
Ad
Ad
Ad

Yorum Yaz