Ad

TAM TARİF VAR; İŞTE ERGENEKON DA BİR NUMARANIN EŞKALİ

254
Ad
Eregenekon iddianamesinde örgütün yöneticilerinin kim oldukları da açıklandı. Perinçek, Alemdaroğlu ve İlhan Selçuk Ergenekon'un yöneticisi oalrak tanımlandı.

İŞTE ERGENEKON İDDİANAMESİNİN EZBER BOZAN ÖZETİ

1 numaralı sanık olarak da Veli Küçük ismi geçiyor. Ancak örgütün gerçek 1 numarasının yani gizli liderinin adı 2 bin 455 sayfalık iddianamenin hiçbir yerinde geçmiyor.

Peki 1 numara kim? Adı bilinmiyor ama eşgali belli. Ergenekon Terör Örgütü kapsamında ifade veren tanık Zihni Çakır'ın sözleri de iddianamade yer aldı. Zihni Çakır'ın ifadelerinde eski Genelkurmay Başkanı Hüseyin Kıvrıkoğlu'na yönelik suikast ile ilgili açıklamalar yer aldı. Zihni Çakır ifadesinde bakın onu nasıl tanımlamış:

"08.02.2008 günü eski Genelkurmay Başkanı Org. Hüseyin Kıvrıkoğlu'na Kıbrıs'ta düzenlenen suikastin Ergenekon'un sol kanadı tarafından planlandığı yönünde haberler yayınlandığını, 1998 yılında Bir Numara'nın kendisine 'Ordu içerisinde bir Mezhep yapılanması'ndan söz ettiğini, 1997 yılı ocak ayında TSK'da mezhep yapılanması başlıklı ı 40 sayfalık rapor getirdiğini, bu raporda tek tek isimlerin yer yer aldığını, belgeye göre en tepede Doğu Aktulga'nın yer aldığını, 1997 yılı Haziran ayında Marmaris Aksaz Deniz Üs Komutanlığı'nda bir toplantı yapıldığını, bu toplantıya orduda komuta kademesi ve istihbarat birimlerinde yer alan bazı isimlerin katıldığını, Güven Erkaya ve Doğu Aktulga ile tartışmanın yaşandığını Bir Numara'nın söylediğini, bu tartışmadan sonra sonra Ankara Çay Yolu semtinde bir evde 1998 yılı Ağustos ayında şekillenecek olan komuta kademesini etkileyecek bazı kararlar alındığını, bu kararların 5.11.1997 tarihinde yapılan Toros-2 tatbikatında uygulanmak istendiğini söyleyerek, Albay Vural Berkay'a isabet eden kurşunun asıl hedefinin Hüseyin Kıvrıkoğlu olduğunu, amacının Kıvrıkoğlu'nun yerine aynı mezhepten ve aynı kanada bağlı ismin Genelkurmay Başkanı yapılması olduğunu anlattığını, tatbikatta seken kurşun olarak anlatılan merminin bir m-16'dan çıkmış olsa bile etkili menzilinin 500 metre olduğunu, tatbikat alanı ile izleyici çadırlarının ise 1500 metre olması nedeniyle söz konusu merminin ancak bir suikast silahından çıkmış olabileceğini anlattı. Bir Numara'nın 1997 yılında çok gizli bir görev için (dönemin Başbakanı Necmettin Erbakan'ın gizli bir görüşmesini kayda almak amaçlı) Antalya'da bulunması gerektiğini, bunun için bir otel organize edilmesini Taner Ünal ve Ahmet Cinali'nin kendisinden istediğini, Antalya Side Karagöl mevkiinde bulunan Kaya Otel'de muhasebede çalışan tanıdığını arayarak rezervasyon yaptırdığını, konaklama ücretini Turan Yapı ya da Türkeli şirketlerine fatura edilerek Taner Ünsal tarafından ödendiğini, Bir Numara'nın gerçek kimliğini Taner Ünal, Ahmet Cinali ve Nihat Gürkan'ın kesin olarak tahmin ettiğini, Girdap operasyonu ve Ergenekon operasyonu kapsamında yazdığı kitaplardan dolayı hedef olacağı endişesi taşıdığını, hatta Taner Ünal'ın tutukluluğu sona erdikten sonra Star Gazetesi muhabiri Erdal Şimşek ve kendisini hedef aldıklarını, her türlü kötülüğü yapacaklarını duyduğunu beyan etmiştir."

60 yaşlarında, kır saçlı, göçmen tipli

"1 Numara hitap ettikleri kişinin adı görüşmelerde Doğu Bey, Hayrettin Bey ve Sadullah Bey diye geçti. Türkeli Gazetesi'ne sık sık gelen 1 Numara, 60-65 yaşlarında, sarı saçlı, göçmen tipli, saçları seyrek, sert mizaçlı, bıyıksız, sakalsız. Çevresi kendisine "Komutanım" diye hitap ediyor. 1 Numara tip olarak sanıklardan Muzaffer Tekin'e benziyor, ancak ondan daha zayıf. Hiçbir gazetede resmini görmedim. Telefon kullanıyor, ancak telefon numarasını kimseye vermiyor. Onun gücünü özellikle 28 Şubat döneminde iyi gördüm"

ZAMAN
Ad
Ad
Ad

Yorum Yaz