Ad

İZMİR'E KENT KOLEJİ GELİYOR

2735
Ad
"Kent Koleji" çatısı altında açılacak kurslar, sanayi kuruluşlarıyla işbirliği içinde yürütülecek. Kadınlar el dokumacılığı ve organik oyuncak yapımı gibi ihracat şansı olan alanlarda eğitilecek. Kent Koleji katılımcılarına pazarlama desteği de sağlanacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme ve Beceri Kursları'ndan sonra, istihdama yönelik öncü bir projeye daha imza atmaya hazırlanıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulacak olan İzmir Kent Koleji bünyesinde açılacak kurslarla hem meslek öğretilmesi hem de sanayi ile yapılan anlaşmalar kapsamında vatandaşlara yeni iş kapılarının aralanması planlanıyor.

Özellikle yaşanan ekonomik kriz sürecinde başta gençler olmak üzere Türkiye'deki işsiz sayısının çoğalması nedeniyle harekete geçen İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Kent Koleji kapsamında bilgi ve beceri kursları düzenleyecek. Kurslarda hizmet sektörü ve sanayi sektörünün ihtiyaç duyduğu ara personel yetiştirilecek.

Değişen teknoloji kapsamında özellikle son yıllarda ortaya çıkan doğalgaz teknikerliği, bilgi iletişim teknikerliği, kombi tamiratı, sürdürülebilir enerji teknikerliği gibi mesleklerde kurslar açılacak ve sanayi kuruluşlarıyla yapılacak işbirliğinin ardından gelen talepler doğrultusunda kursa devam eden İzmirliler'in istihdamı sağlanacak.

Özellikle bilişim alanındaki gelişmeler ve bu kapsamda dünyanın pek çok ülkesinde ihtiyaç duyulan teknik personel sıkıntısı, başta yazılım, bilgi ağları konuları olmak üzere farklı bilgi işlem konularında açılacak olan kurslardan sağlanacak. Kurslara devam eden İzmirliler için, sadece Türkiye'deki değil, uluslararası alandaki bilişim firmaları ile bağlantı kurularak doğrudan iş edinmeleri sağlanacak.

PAZARLAMA DESTEĞİ VERİLECEK

İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Kent Koleji kapsamında, ev kadınlarına yönelik olarak da el dokumacılığı, organik oyuncak yapımı gibi ihracat şansı bulunan alanlarda kurslar açarak, sadece üretimi değil, pazarlamaya yönelik bilgileri de öğretecek ve destek verecek. Bu kapsamda yine özellikle "küresel ısınma" sonucu gündeme gelen ekolojik dengenin korunması ve sürdürülebilirliğinin sağlanması amacıyla, yeşil dönüşüm projesi hayata geçirilecek.

Sürdürülebilir enerji kapsamında çeşitli kurslar açacak olan İzmir Büyükşehir Belediyesi, yalıtım, yeşil dönüşüm, bakım-onarım, jeotermal, güneş enerjisi, rüzgar enerjisi gibi konularda yeşil yakalı işgücünü yetiştirecek. Büyükşehir Belediyesi, İzmir Kent Koleji'nde sadece eğitim vermeyecek, aynı zamanda kurslardan yetişerek kendi işyerini açmayı planlayanlara da tüm danışmanlık hizmetlerini ücretsiz olarak sunacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Meslek Edindirme ve Beceri Kursları'nda 2006 - 2008 yılları arasında açılan 783 sınıfta 17 bin 948 kişi eğitim görmüştü. Kursiyerlerin yüzde 70'ini bayanlar, yüzde 30'unu erkekler oluştururken, kursları başarıyla tamamlayan, yıl içinde ve sonunda uygulanan sınavlardan geçerli not alan kursiyerlere Milli Eğitim Bakanlığı onaylı kurs sertifikası veriliyor.
Ad
Ad
Ad

Yorum Yaz