Ad

İŞTE KAHRAMAN ŞEHİTLERİMİZ !!!

278
Ad
Erzincan'da askere mayınlı tuzak: 9 şehit
Erzincan'ın Kemah ilçesi Olukpınar köyü kırsalında, askerî aracın geçişi sırasında uzaktan kumandalı mayının patlatılması sonucu 1 kurmay yarbay, 2 uzman çavuş ile 6 er şehit oldu.

Patlamada bir yüzbaşı ile bir er de yaralandı. Kars'ta bulunan 14. Mekanize Tugay Komutanlığı' ndan yaz mevsiminde operasyonlar düzenlemek üzere Erzincan'ın Kemah ilçesine gelen birliğin komutanı Kurmay Yarbay Miktad Şamdancı ve Kemah İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Yılmaz Tangül, 2 uzman çavuş ile 11 askerin içinde bulunduğu askerî araç Olukpınar köyüne giderken terör örgütü PKK'nın mayınlı tuzağına düştü.

Araç dün saat 10.00 sularında geçiş yaparken teröristler tarafından yola döşenen mayın, uzaktan kumandayla patlatıldı. Hain saldırıda 7 askerî personel olay yerinde, 1 asker yolda, bir asker de kaldırıldığı Erzincan Devlet Hastanesi'nde şehit düştü. Saldırıda yaralanan Kemah Jandarma İlçe Komutanı Yüzbaşı Yılmaz Tangül ile Piyade Er Ali Üzüm'ün tedavisine devam ediliyor.

Erzincan Valisi Ali Güngör, 9 askerin şehit olduğunu açıklarken şunları söyledi: "Saldırıda kurmay yarbayımızın yanı sıra 2 uzman çavuş ile 6 erimiz de şehit olmuştur. Saldırıda yaralanan jandarma yüzbaşımız ile bir erimizin tedavileri sürüyor. İlk patlama anında 7 askerimiz şehit olmuş, bir askerimiz hastaneye kaldırırken şehit düşmüştür. Yaralı olarak hastaneye getirilen askerimiz de burada yapılan müdahaleye rağmen kurtarılamamıştır." Vali Güngör, askere tuzak kuran teröristlerin yakalanması için bölgede havadan ve karadan geniş çaplı operasyon başlatıldığını bildirdi.

Kara Pilot Kurmay Yarbay
Miktad Şamdancı (Ankara)

Jandarma Uzman Çvş. Selim Kabataş (Malatya) Jandarma Uzman Çvş. Gökhan Kuvat (Elazığ) Jandarma Er
Barış Demir (İzmir)

Jandarma Er
Adem Bilaloğlu (İzmir) Jandarma Er A. Aydın Emer (Osmaniye) Jandarma Er
Murat Atsen (Samsun)

Jandarma Er
Abdurrahman Bolat (Hatay) Jandarma Er
Önder Muratoğlu (Yozgat)


Bu arada, saldırıda yaralanan Jandarma Yüzbaşı Yılmaz Tangül ile Jandarma Er Ali Üzüm için Ankara'dan Erzincan'a ambulans uçakla bir sağlık heyeti geldi. Devlet hastanesinde yaralıları kontrol eden sağlık heyeti, yaralı er Ali Üzüm'ü Ankara'daki Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA)'ne sevk etti. Yüzbaşı Tangül'ün Ankara'ya götürülüp götürülmemesine bugün yapılacak kontrollerden sonra karar verileceği öğrenildi.

Terör saldırısında 9 askerin şehit olması Ankara'da büyük yankı uyandırdı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Köksal Toptan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve diğer siyasiler yayınladıkları mesajlarla terör eylemini kınarken, Türk milletine ve Türk Silahlı Kuvvetleri'ne başsağlığı diledi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül mesajında, "Vatanını canından üstün tutan, ülkesi için seve seve şehit ve gazi olan güvenlik güçlerimiz; devletimizin kararlılığı, milletimizin güveni ve desteğiyle en büyük insanlık suçu olan terörle mücadelesini kararlılıkla sürdürecektir." dedi.

Saldırı, teröristlerin erzak aldığı köyden dönerken yapılmış

Erzincan İl Jandarma Komutanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre terör örgütü PKK üyesi 3 kişinin, dün saat 21.30 sularında erzak sağladıkları köyü terk ettikleri duyumu alınması üzerine sabah 05.00'te Alp Jandarma Karakolu'nda konuşlu Motorize Piyade Tabur Komutanlığı ve Kemah İlçe Jandarma Komutanlığı'na ait birlikler yaya olarak köye intikal etti. Daha sonra tabur komutanı ve Kemah İlçe Jandarma Komutanı'nın da içinde bulunduğu devriye aracı köye ulaştı. Askerler, köylülerle yaptıkları toplantının ardından köyden ayrıldı Sarıyazı-Olukpınar köyü yol ayrımında saldırı gerçekleşti.

Şehit analarının yüreğine ateş düştü

Şehitlerin kimliklerinin belirlenmesinin ardından değişik şehirlerde ikamet eden şehit ailelerine haber verilmeye başlandı. Askerî yetkililer, sağlık ekipleri eşliğinde şehitlerin baba evine giderek üzücü haberi verdi. Bursa'daki tarihî Kozahan'da esnaflık yapan baba Yılmaz Atsen, televizyonda saldırı haberini izlerken henüz oğlu Murat'ın şehadet haberini almamasına rağmen, "Oğlum Murat da burada asker, acaba o da mı şehitlerin arasında?" diyerek fenalık geçirdi. Arkadaşları tarafından evine götürülen baba Atsen'e bir süre sonra gelen askerler, oğlunun şehit haberini verdi. Fenalık geçiren babaya olay yerine gelen sağlık ekipleri ilk müdahalede bulundu. Şehit Murat Atsen'in 5 yaşındayken annesi Aysel Atsen'in evlerinin camını silerken pencereden düşerek hayatını kaybettiği öğrenildi.

Şehit Jandarma Er Abdurrahman Bolat'ın (21) Hatay'ın Hassa ilçesindeki baba evinde de büyük üzüntü yaşanıyor. Baba Ali Bolat (44) ile anne Sıdıka (52), kasım ayında tezkere almasını bekledikleri oğulları Abdurrahman Bolat'ın şehit olduğu haberini, Ardıçlı beldesindeki evlerinde öğrendi. Baba Ali Bolat, 3'ü erkek 5 çocuğu bulunduğunu, Abdurrahman'ın en büyük oğlu olduğunu ifade ederek, "Tüm çocuklarımı vatan için şehit vermeye hazırım. Vatan sağ olsun." dedi.

Şehit Abdullah Aydın Emer'in annesi Tülay Emer, terhisine üç ay kalan oğlunun kışın gönderdiği ve karın üzerinde, "Seni özledim anne" yazdığı fotoğrafını elinden düşürmüyor. Baba İsmail Emer, en son pazar günü akşam oğlu ile görüştüğünü anlatarak, "Abdullah, Kocaeli Üniversitesi İşletme Fakültesi'ni terk edip, askere gitti." diyor. Şehit er Önder Muratoğlu'nun ailesi, acı haberi İstanbul'dan ziyarete gittikleri Yozgat'taki kızlarının evinde öğrendi. Şehit Muratoğlu'nun cenazesinin İstanbul'da toprağa verileceği öğrenildi. Şehit Er Adem Bilaloğlu'nun amcası Ramazan Bilaloğlu bir gün önce telefonda konuştuklarını ve kendisine "İçimde çok büyük sıkıntı var." dediğini anlattı. Adem Elitok, Mehmet Dener, Mehmet Şahin; Bursa, Hatay, Adana

Yarbay Şamdancı 6 aylıkken evlatlık verilmiş


Şehit Kara Pilot Kurmay Yarbay Miktad Şamdancı'nın (40) Ankara Kalecik'teki baba evinde acı ve gözyaşı var. 20 günlük geçici görevle Kemah'a giden oğlunun şehit haberiyle gözyaşlarına boğulan anne Ümmühan Şamdancı eve gelenleri 'Güzel oğlum beni bırakıp gitti.' feryatlarıyla karşılıyor. Şehit annesi oğluyla en son üç gün önce konuşmuş. Ümmühan Şamdancı, o konuşmayı gözyaşları içinde şöyle anlatıyor: "Konuştuk. Hal hatır sordum. Çok iyiyim, dedi. Bir ara konuşurken ben arkada silah sesleri duydum. Ne oluyor oğlum, diye sordum. Bir şey yok anacığım. Rüzgar çok sert esiyor, dedi. Oğlum şehit oldu. Rüzgar asıl şimdi çok sert esti." Acılı anne, teröristler için de "Allah onlara ilham versin. Allah onları da analarına babalarına göndersin. Başka canlar yanmasın." diyor.

Kurmay Yarbay Mikdat Şamdancı Ümmühan ve Mehmet Süleyman Şamdancı çiftinin üvey evlatları. Çocukları olmayan Şamdancı ailesi daha 6 aylıkken evlatlık edinmiş Şamdancı'yı. Mehmet Süleyman Şamdancı kahvehanede otururken "Eve gelmen gerekiyor. Bir haber vereceğiz." denilerek acı haber verilmiş. "Vatan sağ olsun." derken, ekliyor. 75 yaşındaki şehit babası: "Bizim yüreğimiz yandı. Artık bu acı yürek yakmasın." Şehit Yarbay'ın doktor eşi, cenazenin Malatya'ya defnedilmesini istedi. Yarbay'ın 2 yaşında Tahsin Meriç isimli bir oğlu var. Alper Sancar, Ankara
Ad
Ad
Ad

Yorum Yaz