Ad

Çarpıntı şikayetiyle gelen hastanın kalbinden yumruk büyüklüğünde tümör çıktı

27912
Ad
Çarpıntı şikayetiyle Özel Konya Farabi Hastanesi'ne başvuran hasta üzerinde yapılan incelemelerde kalbinde yumruk büyüklüğünde tümör görüldü. Çok nadir görülen miksoma tümörünü Kalp Damar Cerrahı Doç. Dr. Ufuk Özergin, başarılı bir operasyonla çıkardı.

Mehmet Ali E. isimli hastanın çarpıntı şikayetiyle Kardiyoloji kliniğine başvurduğunu belirten Özel Konya Farabi Hastanesi Kalp Damar Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Ufuk Özergin, yapılan muayene ve tetkiklerinden sonra kalbinde 6 santimetre çapında tıp dilinde miksoma adı verilen bir tümöre rastlandığını anlattı. Bu tümör çeşidinin çok nadir görüldüğünü dile getiren Özergin, "Otopsilerde 10 binde 2 oranında bu tümöre rastlanabiliyor. Ameliyatla alınmazsa tümör parçalarının yerinden kopması sonucu felç ve hatta ölümle sonuçlanabiliyor. Bu yüzden hastamızı riske etmeden derhal açık kalp ameliyatına aldık ve tümörü çıkardık. Hasta, şu an iyi durumda, evinde dinleniyor." şeklinde konuştu.

Ameliyatın ardından tümörün patolojik incelemeye alındığını ve iyi huylu olarak belirlendiğini ifade eden Doç Dr. Ufuk Özergin, "Bu tür tümörler, kalp odacıklarına doğru büyüyor ve dolaşımı engelliyor. Bunun sonucunda da nefes darlığı, çarpıntı, ritm bozuklukları, bayılmalar hatta ani ölümlere dahi neden olabiliyor. Bazen de bu tümörler koparak damarları tıkıyor ve o damarın beslediği organ veya dokuda ciddi sorunlara neden oluyor." dedi.
Ad
Ad
Ad

Yorum Yaz