Ad

1 MİLYON DOLARA EL KOYUN

282
Ad
CHP’li Kemal Kılıçdaroğlu, "1 milyon dolar karşılığı iş takipçiliği ve nüfuz ticareti yapmakla" suçladığı AKP Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli’nin peşini bırakmıyor.

Dün basın toplantısı düzenleyen Kılıçdaroğlu, Dişli’nin önceki gün hiçbir suçlamaya somut yanıt veremediğini söyledi. Kemal Kılıçdaroğlu "Mal varlığını sorgulayacağız, MASAK’a (Mali Suçları Araştırma Kurulu) sesleniyorum; 1 milyon dolara tedbir koyunuz" dedi.

CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, "1 milyon dolarlık iş takipçiliği ve siyasi nüfuzla arsa spekülatörlüğü" suçlamasına, önceki gün düzenlediği basın toplantısında "İftira" diyen AKP Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli’ye dün yeniden meydan okudu.

Dini imanı para olanlar

"CHP’yi Allah’a havale ediyorum" diyen Dişli’yi yanıtlayan Kılıçdaroğlu, "Dini imanı para olanlar, Allah’tan korkmayıp kuldan utanmayanlar, tüyü bitmemiş yetimin hakkını yerler. Milyon doları cebe indirirken Allah’ı, peygamberi, dini, imanı acaba düşündüler mi?" diye sordu. Kılıçdaroğlu, dün Meclis’te düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi:

"Sorduğum ve belgelediğim hiçbir olaya somut yanıt vermediler. Bu protokol açıkça para karşılığı iş takibi protokolü değil midir? Parlamenterlerin para karşılığı iş takibi yapması hangi yasal mevzuata ve ahlaki kurala uygundur? Madem ki 1 milyon doları Akademi Ofset A.Ş. lehine bloke ettiniz, bu blokajla ilgili banka dekontunu niçin açıklamıyorsunuz?

Siyasi nüfuzu itiraf etti

Dişli’nin Akademi Ofset’in hiçbir dönem ortağı olmadığını kanıtladık. Şimdi diyor ki ’Ben Akademi Ofset’in değil başka bir şirketin ortağıyım.’ Ortağı olmadığınız bir şirkete 1 milyon doları nasıl verirsiniz? Açıklamasında ’Bu arsa için banka ile üçlü toplantı yaptıklarını’ da söylemektedir. Yani AKP Genel Başkan Yardımcılığı nüfuzunu bankada da kullandığını itiraf etmiştir. Zaten bu 1 milyon dolarlık protokolün de gereğidir.

Bakan Unakıtan harekete geçsin

Öyle anlaşılıyor ki, Şaban Dişli her konuştuğunda bazı gerçekleri kendi ağzı ile itiraf etmektedir. Sorulara da cevap verirse daha farklı yolsuzluklar ortaya çıkacaktır. Onun malvarlığını sorgulayacağız o zaman. MASAK’a (Mali Suçları Araştırma Kurulu) sesleniyorum; 1 milyon dolara tedbir koyunuz ve gereğini yapınız. Kemal Unakıtan’ın MASAK’ı harekete geçirmesini bekliyoruz.

İstediği bir TV kanalına çıkalım

Ben beklerdim ki Dişli, Sakarya’daki Sırma Su ile ilgili iddialara da girsin. Ama bunu unutturmak istiyor. Diyor ki, ’Uygun görürsem bir TV programında açıklamalarda bulunacağım.’ Kendisine çağrıda bulunuyorum, canlı yayında herhangi bir TV kanalında, tarafsızlığını koruyan gazetecilerin de katıldığı bir programda karşı karşıya gelelim. Gerçekleri milletin önünde tartışalım. Var mısınız Sayın Dişli?

Kimseden 1 kuruş dahi gizlemedim

Benim malvarlığım kamuoyuna açıktır. Hiç kimseden 1 kuruş dahi gizlemedim. Sayın Dişli arzu ediyorsa, malvarlığımla ilgilenebilir. Bankalardan ve diğer kuruluşlardan sorgulama yapmak isterse kendisine noterden bu yetkiyi vermeye de hazırım. Ama aynı tavrı Dişli’den de bekliyorum."

Muhalefet şerhi var

Kılıçdaroğlu, Dişli’nin imar değişikliğine CHP’li üyelerin de onay verdiğini söylediği hatırlatılınıca şunları söyledi: "Silivri’deki imar değişikliğiyle ilgili 4 belediye meclisi üyesinin muhalefet şerhi vardır. Ayrıca, şunun da altını çizeyim, yolsuzluk yapan kim olursa olsun, yolsuzluğa kim alet olursa olsun hiç önemli değil. Biz yolsuzluk yapanlardan bunun hesabını sormak zorundayız."

Toptan malını açıklasın

Şaban Dişli’nin konuşması, basın toplantısında soruları yanıtlaması halinde daha farklı yolsuzlukların ortaya çıkacağını savunan Kemal Kılıçdaroğlu, "Malvarlığını sorgulayacağız o zaman. Sayın Köksal Toptan’dan beklentimiz, Dişli’nin iznini alarak malvarlığını kamuoyuna açıklamasıdır. O zaman pek çok gerçeği öğrenmiş olacağız" dedi.

Bu halkın düşmanıdırlar

BANA sorular da yöneltmiş. Diyor ki; ’Bu kadar paragöz olan Aziz Sezginer bu belgeyi Kılıçdaroğlu’na kaç paraya satmıştır?’ Herkesi kendi gibi bildiği için yani, para ile iş takibinin, AKP Genel Başkan Yardımcılığı nüfuzunu kullanmanın rantını aldığı için beni de öyle sanıyor. Unutmasın benim soyadım Dişli değildir. Açıkça söyleyeyim; şu ana kadar rüşvet protokolünde imzası olan hiçbir kişi ile görüşmedim. Görüşsem bu neyi değiştirir? Biz önümüze gelen belgeyi birkaç kanaldan doğrulatmadan kamuoyuyla paylaşmayız. Çünkü yalanların. iftiraların değil, gerçeklerin peşindeyiz.Öyle anlaşılıyor ki Şaban Dişli’ye, başta Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere AKP sahip çıkmaktadır. Erdoğan anlaşılıyor ki geçmişte söylediklerini unutmuş durumda. Fakir fukaradan bahsedip milyon dolarları cebe atanlar, açıkça söylüyorum, bu halkın düşmanıdırlar.

Benim muhatabım değil

SAYIN Dişli, ’Benim konuyla hiçbir ilgimin olmadığı resmi ağızlar tarafından açıklanmışken’ diyor. Hadi Kadir Topbaş’ı anladık; kendisi İstanbul’u bir hortumcular kenti haline getiren bir başkan. Söyledikleri resmi açıklama olabilir. Benim anlayamadığım, Dişli eski ortağı olduğunu söylediği Mehmet Karasu’nun açıklamalarına da resmi açıklama diyor. Demek ki rant paylaşılınca rantı paylaşanların tümü resmi taraflar oluyor. Çünkü Sayın Dişli böyle algılıyor. (Gazetelere ilan veren) Mehmet Karasu benim muhatabım değildir. Benim muhatabım Dişli ve onu savunan siyasilerdir. İşadamlarının kendi dünyalarındaki hesaplaşmaları kendilerini ilgilendirir.

Dişli, sözlerini inkár etti

AKP Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli, önceki gün düzenlediği basın toplantısında, "Hiçbir zaman 1 milyon doları Türkiye’ye getirdim, demedim. Şahsi birikimlerim dedim" diyerek, 12 Ağustos’ta Hürriyet’te yayımlanan demecini yalanlama yoluna başvurdu. Dişli’ye telefonla ulaşan Hürriyet Muhabiri Bülent Sarıoğlu, belgeyle ilgili sorular yöneltti ve yanıtlarını bire bir yazdı. Dişli, bu ilk açıklamasında, "Belgede imzası olanlardan biri ortağım, diğer ikisi birlikte ticaret yaptığımız kişiler. Daha tapu elimize geçmediği için oraya ipotek koyup kredi veremiyoruz. Kendi paramı teminat olarak yatırmışım. Aynı kişiyle 1997’de Aleksta şirketini kurmuştuk. Orada yüzde 33 ortaklığımız vardı. Akademi’de daha düşük ortaklığım var. Oradaki para yurtdışından getirdiğim mevduatım. Meclis’e yaptığım bildirimlerde bu kaynak da görülür, ortaklığım da görülür" demişti.

HÜRRİYET
Ad
Ad
Ad

Yorum Yaz