Ad

BURDUR; HALİL, ÇAĞLAR VE EMRE İÇİN AĞLIYOR

3
Ad
Burdur'da Askeriye Gölet'ine düşerek kaybolan 3 lise öğrencisinden birinin cesedine ulaşıldı. Halil Kara olduğu belirtilen öğrencinin cesedi, kıyıdan yaklaşık 10 metre açıkta bulundu.

İtfaiye ekiplerinin yangın söndürme aleti olan kancayı atarak ulaştıkları ceset, kıyıya çıkarılarak ambulansa Burdur Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı. Bu arada çocuklarının gölette boğuldu haberini alarak olay yerine gelen aileler sinir krizleri geçirdi. Oğlunun cansız bedenine ulaşıldığı haberini alan sara hastası baba Nihat Kara baygınlık geçirdi. Acılı baba ambulansa hastaneye kaldırıldı. İtfaiye ekipleri diğer kayıp öğrencilere ulaşmak için Halil Kara'yı buldukları bölgede çalışmalarını sürdürüyor.

-OLAY-

Burdur'da sulama göletinde balık tutmaya giden lise öğrencilerinden 1'inin cesedi çıkarıldı, çamura saplandığı belirtilen gençlerden 2'si kayıp.

Alınan bilgiye göre, Burdur Anadolu Lisesi ikinci sınıf öğrencileri Halil Kara, Çağlar Ocak, Emre Ünsal, Uğur Alagöz, Alican Ayko, Bayram Bozkurt, Hüseyin Emrepak ve Sercam Özçelik, bisikletleriyle, merkeze bağlı Askeriye köyündeki sulama göletine gittiler.

Gölette balık tutarken Çağlar Ocak'ın çırpınarak yardım istediğini gören gençler, el ele tutuşarak arkadaşlarını kurtarmaya çalıştılar. Ocak'ın çırpınışları sırasında Halil Kara ve Emre Ünsal'ın da dengelerini kaybederek çamura saplanmaları üzerine 3 genç gölette kayboldu.

Olayın haber verilmesi üzerine jandarma, sivil savunma, itfaiye ve belediyenin kurtarma ekipleri sulama göletine geldi.

İtfaiye amiri Mehmet Ali Ballak, beline ip bağlayarak lastik simitle gölete girerek Halil Kara'nın cesedine ulaştı. Kara'nın cesetini göletten çıkaran ekiplerin diğer 2 genci arama çalışmaları devam ediyor.

Gençlerin, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla okulların tatil olmasını fırsat bilerek balık tutmak istedikleri belirtildi.

Denize ve göle girerken dikkat edilecek hususlar

Denizciler Dayanışma Derneği denize girmek isteyenlere bir dizi tavsiyelerde bulunuyor. Alacağını küçük bir önlem büyük bir faciayı önleyebilir. İşte Denizciler Dayanışma Derneği'nin uyarıları...

Geldiginizde kıyı yada plajı kontrol edin

Ne zaman suya gireceginizi dikkate alın

Kaya, derin çukur v.b. yerlerden uzak durun

Cankurtaranın bulundugu ve isaret flamalari ile isaretlenen bölgelerde yüzün

Bilgi veren ikaz isaretleri ve flamalara dikkat edin

Yasaklanan veya‚ kirmizi isaret sancağı ile işaretlenen bölgelerde kesinlikle yüzmeyin

Cankurtaranların tavsiyelerini dinleyin

Etrafınızda baska kişiler olduğundan emin olun

En az bir arkadasinizla beraber yüzün. Kesinlikle kendi kendinize gitmeyiniz.

Tehlikedeki veya acil durumdaki kişilere nasıl yardım yapıldığını öğrenin

Eğer tehlikede olan bir kişi görürseniz çevredeki kişilere. ve varsa tercihen Cankurtaran a bildirin veya, telefonla yardim çağırın.

Suda cankurtarma tekniklerini ögrenmeniz hem sizin ve hemde toplumumuz açisindan son derece önemlidir.

Denizde Dikkat Edilecek Hususlar

Grubunuzdaki her kişinin her an nerede olduğunu, suya mı girdiğini yoksa bir baska yere mi gittiğini biliniz. Özellikle gel-gitli/akıntılı kıyılar çok önemlidir. Zamanını veya durumunu çok iyi bilmeniz gerekir.

Su üzerindeki ve sualtındaki dip akıntılarını ögrenin. Sakin deniz ve su şartları çoğunlukla sizi kıyıdan açığa sürükleyecek akıntı yapar.

Büyük dalgalara ve geçen gemilerin dalgalarina dikkat edin.

Daima kıyıda ve kıyıya paralel yüzün.

Kayalara tırmanmayın.

Basit meyiller bile ıslak oldugu takdirde tehlikelidir.

Iskelelerden, dalgakiranlardan v.b. yerlerden kesinlikle denize atlamayin.

Denizdeki boru hatları, kayalar, dalgakıranlar ve iskelelerin yakınlarında, kırmızı sancak dalgalanan yerlerde ve zamanlarda, kendinizi yorgun ve iyi hissetmediğiniz zamanlarda, yemek yedikten sonra en az bir saat geçmeden, üşümüs veya çok terlemişseniz yüzmeyin.

Motorlu tekneler civarinizda dolasirken, sörf ve yelkenli tekneler civarında dolaşırken, denizde çok uzun süre kalmayın.

ZAMAN
Ad
Ad
Ad

Yorum Yaz