Ad

PKK'LI TERÖRİSTTE JİTEMCİ ALBAYIN ÖZEL NUMARASI ÇIKTI

301
ŞOK EDEN İLİŞKİ
PKK'lı teröristte JİTEM'ci albayın özel numarası çıktı...

Beykoz'daki işyerinde adeta cephanelik bulunan JİTEM'in kurucusu emekli Albay Arif Doğan'la ilgili önemli bilgilere ulaşıldı. Polis, PKK'lı olduğu gerekçesiyle gözaltına alınan A.B.'nin cep telefonunda Doğan'ın numarasını tespit etti. İfadesi sırasında bu konudaki sorularla karşılaşan Doğan, "Bu şahısla irtibatım yok. Ancak B. soyadını taşıyan aile Mardin'de ikamet eder ve genelde devlet yanlısıdır." dedi.

Amerika'daki kızına 1 milyon dolar havale ettiği tespit edilen JİTEM'in kurucusu emekli Albay Arif Doğan'ın ilginç ilişkileri ortaya çıktı. 8 ayrı cep telefonu kullanan Doğan'ın özel numarası, PKK üyeliğinden gözaltına alınan A.B. isimli bir teröristin cep telefonunda bulundu. Alınan bilgilere göre, emniyet ve savcılıktaki ifadesinde bu durum Arif Doğan'a aktarıldı. Emekli albaya, önce terör örgütü mensuplarına yönelik 7 Ocak 2008'de Ankara'da yapılan operasyonda gözaltına alınan A.B.'yi tanıyıp tanımadığı soruldu. Ardından da söz konusu şahsın üzerinde bulunan 0543 689 05 ... No'lu cep telefonunda, kendisine ait 0532 426 .. .. numaranın kayıtlı olduğu vurgulandı. "A.B.'yi tanımam." diyen Doğan, "Ancak bu soyadını taşıyan kişiler Mardin'in Dargeçit ilçesi Sümer beldesinde ikamet eder. Kendileri genelde devlet yanlılarıdır. Benim telefonumu ne şekilde temin ettiğini bilmiyorum." ifadesini kullandı. Emekli albay, "B. soyadlı kişilerin devlet yanlısı olduğunu söylüyorsun. Oysa A.B.'nin terör örgütü zanlısı olduğu tespit edildi. Bu çelişkiyi nasıl açıklıyorsunuz?" sorusuna ise şu karşılığı verdi: "Her ne kadar bunların devlet yanlısı olduğunu söylemiş isem de, bazıları terör örgütü mensubudur. Bu şahıs da PKK üyesi olabilir. Benim bu şahısla herhangi bir irtibatım yoktur."

Savcılık, 15 Ağustos 2008'de İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne gelen bir ihbar mektubundaki iddialar konusunda da Arif Doğan'ın açıklama yapmasını istedi. Ergenekon terör örgütüyle ilgili soruşturma açısından önem taşıyan soru şöyle: "Sizin Veli Küçük'ün en iyi adamı olduğunuzu, ayrıca Savaş isimli bir yarbay, Kadir ve Feramuz isimli subaylar olduğu, bunlarla birlikte illegal bir yapılanmaya gittiğiniz söyleniyor. İhbarcı, pek çok kanunsuz eylem gerçekleştirdiğinizi, bu yapılanmanın Ergenekon terör örgütünde çok önemli konumlarda bulunduğunu söylüyor. Savaş, Kadir ve Feramuz'un henüz deşifre edilemediği, sizin bu şahısları çok iyi tanıdığınız ve bu çetenin tüm eylemlerini anlatabileceğiniz belirtiliyor. İhbarda adı geçen kişiler kimlerdir?" Esrarengiz isimlerle ilgili hiçbir bilgi vermeyen emekli Albay Doğan, "Ben kimsenin adamı değilim. Savaş isminde tanıdığım yarbay yoktur. Kadir ve Feramuz isminde kimseyi tanımıyorum." demekle yetindi.

Arif Doğan, Doğu ve Güneydoğu'daki birçok faili meçhul cinayetten sorumlu tutulan PKK itirafçısı Adil Timurtaş'la ilgili sorulara da şöyle cevap verdi: "Timurtaş, ben Jandarma istihbarat grubundan tayin olduktan sonra itirafçı olarak alınmış. Jandarma istihbarat birimlerinde hizmet ettiğini duydum. Ben kendisini emekli olduktan sonra tanıdım. Şimdi cezaevinde."

Uyuşturucu ve silah kaçakçılığı yaptığına ilişkin iddiaları reddeden Arif Doğan, "JİTEM, 1987 yılında İstihbarat Daire Başkanlığı'na bağlı olarak kurulmuştur. Kurucusu benim. Kesinlikle uyuşturucu ve silah kaçakçılığı yapmadım." dedi.

Polis, esrarengiz 3 ismin peşinde
Arif Doğan'a ifadesi sırasında, üç ismi tanıyıp tanımadığı soruldu. İstanbul Emniyeti'ne 15 Ağustos 2008'de bir ihbar mektubu geldiğini hatırlatan polisler, "Veli Küçük'ün en iyi adamı olduğunuz, sizinle birlikte Savaş isimli bir yarbay, Kadir ve Feramuz isimli subaylar olduğu, bu subaylarla birlikte illegal bir yapılanmaya gittiğiniz yazıyor." dedi. "Ben kimsenin adamı değilim." karşılığını veren Doğan söz konusu isimleri tanımadığını belirtmekle yetindi.

ZAMAN
Ad
Ad
Ad

Yorum Yaz