Ad

2. DE PATLADI, 3. VE 4. NEREDE?

303
Ad
Mersin ve İzmir’deki saldırıların ardından, terör örgütü PKK’nın 2 bombalı aracının daha olduğu bilgisine ulaşıldı.

İstanbul ve Ankara’da olduğu belirtilen araçlar için polis alarma geçti.Polis istihbaratı, PKK'nın bomba yüklü iki araçla Ankara ve İstanbul'da emniyete ait birimlere intihar saldırısı planladığını tespit etti. Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı, "duyum"la ilgili Ankara ve İstanbul Emniyeti'ni uyardı. Doğu - Güneydoğu illerinden satın alındığı ve ya sahte plakalı olduğu değerlendirilen iki arabanın "binek" tarzı olduğu üzerinde duruluyor. İstihbarat Daire Başkanlığı geçen hafta 81 İl Emniyet Müdürlüğü'nü "çok gizli" bir yazı ile uyardı.

1 aracın plakası belli

Raporda, Kuzey Irak'ta patlayıcı madde eğitimi alan teröristlerin bomba yüklü araçlar ile emniyet ve askeri tesislere intihar eylemi düzenleyeceği belirtildi. İstihbarat birimleri A-4 tipi yüklü miktarda plastik patlayıcı yüklenen 4 aracın intihar saldırısında kullanılacağını saptadı.

4 araçtan birinin plakası tespit edilebildi. Plakası tespit edilen aracın Ankara'ya gideceği yönünde bilgi alındı. 4 arabadan biri ise Mersin otoyolunda tespit edildi. Fırat kod adlı canlı bomba özel tim tarafından kıstırılınca araçtaki bombayı infilak ettirdi. İkinci bomba yüklü araç dün İzmir Konak'ta patlatıldı.

Önlemler artırıldı

Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı'nın tespit ettiği 4 arabadan ikisi Mersin ve İzmir'de patlamış oldu. Nerede olduğu net olarak belirlenemeyen bomba yüklü iki aracın ise intihar saldırısı için Ankara ve İstanbul'a sevk edileceği üzerinde duruluyor. Ankara ve İstanbul polisi, şehir giriş - çıkışlarını tuttu. Bir haftadır uygulanan güvenlik önlemlerinin bomba yüklü araçlar bulununcaya kadar süreceği öğrenildi. Şehirlerarası yollar ve otoyolları kapsayan geniş güvenlik önlemlerinde patlayıcı madde dedektör köpekleri ile bomba imha uzmanları da görevlendirildi. Keskin nişancı özel harekat timleri de arama noktalarına konuşlandırıldı.

HEDEFiN MERSiN EMNiYET MÜDÜRLÜĞÜ OLDUĞU BELiRLENDi

Tarsus - Adana-Gaziantep Otoyolu'nun Mersin çıkışı olan eski Gözne gişeleri yakınında önceki gün "dur" ihtarına uymayan 27 J 6836 plakalı aracın Mersin Emniyet Müdürlüğü'nü hedef aldığı belirlendi. Özel Timcilerin önünü kesmesi ile araç içindeki 15 kiloluk A-4 plastik patlayıcıyı infilak ettiren PKK'lı teröristin 'canlı bomba' olduğu tespit edildi. Parçalara ayrılan cesedin kopmuş parmaklarından alınan izden canlı bombanın kimliği tespit edildi. Canlı bombanın Kuzey Irak'tan eylem için 10 gün önce Türkiye'ye gönderilen Fırat kod adlı terörist olduğu belirlendi.

Açık kimliği parmak izi ve DNA incelemesinden sonra belli olacak. Mersin otoyolunda PKK'lı canlı bomba tarafından infilak ettirilen aracın, 15 Temmuz 2008 günü Şanlıurfa'da bir galeriden satın alındığı belirlendi. İntihar saldırısında kullanılmak istenen aracı PKK'lı Mehmet Kurtaran adlı militanın kendi adına satın aldığı belirlendi. Kurtaran'ın aracı eylem için 'Fırat' kod adlı canlı bombaya teslim ettiği anlaşıldı. Soruşturmada, Kurtaran'ın Suriye'ye kaçtığı belirlendi.

Hatay'da Özel Harekât Şubesi ile Mersin Emniyet Müdürlüğü'ne gerçekleştirilmek istenen iki intihar eyleminin talimatının, HPG. sorumlusu 'Doktor Bahoz' kod adlı Fehman Hüseyin'in verdiği öğrenildi. PKK'nın kuruluş yıldönümü olan 15 Ağustos tarihi nedeniyle şehir merkezlerine yönelik eylemlere ivme kazandırma kararı aldığı ve 2008'i 'Eylem Yılı' ilan ettiği bildirildi.

BUGÜN
Kamil ELİBOL/ANKARA
Ad
Ad
Ad

Yorum Yaz