Ad

MUĞLA'DAKİ YANGIN 60 SAATTİR SÜRÜYOR

313
Ad
Muğla il merkezinin Yılanlı mevkiinde çıkan orman yangını sürüyor.

Yılanlı bölgesinin Eskialan mevkiinde kızılçam ve karaçam ağaçlarının bulunduğu alanda henüz belirlenemeyen nedenle çıkan yangını söndürme çalışmaları yoğun bir şekilde revam ediyor. Canla başla yangını söndürmeye çalışan orman işçileri zaman zaman tehlikeli anlar yaşıyor.

Muğla'da çıkan iki ayrı orman yangınında şu ana kadar 200 hektarlık orman alanının zarar gördüğü belirtildi. Yılanlı mevkiinde çıkan ikinci yangının henüz kortrol altına alınamadığını ifade eden yetkililer, yangını söndürme çalışmalarına çevre il ve ilçelerden çok sayıda yangın söndürme ekibinin katıldığını açıkladı.

Bu arada, Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE), yaralanan ve dumandan etkilenen işçilere tıbbi müdahalede bulunulabilmesi için yangın bölgesinde üç adet çadır kurdu.

Yangın, Kozağaç, Kırıkalan ve Eskialan mevkilerinde devam ediyor. Havanın rüzgarlı ve arazinin sarp oluşu sündürme çalışmalarını sekteye uğratıyor. Yangında, 3 arozöz alevlerin arasında kalarak zarar gördü. Alevlerin tehdit ettiği iki mahalle boşaltıldı.

Muğla Valisi Ahmet Altıparmak, ilde çıkan orman yangınının henüz kontrol altına alınamadığını belirterek, işçilerin, canları pahasına alevlerle mücadele ettiklerini söyledi.

Ahmet Altıparmak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, havanın kararmasına karşın söndürme çalışmalarının sürdüğünü ifade ederek, ''Yangın kontrol altına alınamadı. Orman ekipleri, canları pahasına alevlerle mücadele ediyor. Ekipler, adeta savaştaymışcasına yangınla mücadele ediyorlar'' dedi.

''Alevlerin arasında kalan 30 orman işçisi ve teknik personel kurtarıldı. Bir can kaybı söz konusu değil'' diyen Altıparmak, ekiplerin, gece boyunca söndürme çalışmalarını sürdüreceklerini bildirdi.
Yangın bölgesinde Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) 3 adet çadır kurdu. UMKE'nin, yaralanan ve dumandan etkilenen işçilere müdahale amacıyla bölgeye geldiği öğrenildi.

-60 SAATTİR ALEVLERLE SAVAŞIYORLAR

Muğla'nın Yılanlı mevkiinde son 3 günde, yıldırım düşmesi sonucu çıktığı belirtilen 2 yangında yaklaşık 200 hektarlık ormanlık alan zarar gördü.

Yangın nedeniyle çevre illerden de bölgeye gelen ve yaklaşık 60 saattir mücadele eden ekipler, havanın kararmasıyla birlikte dinlenme fırsatı buldular.

Yakınlarını özlediklerini anlatan orman işçilerine ''soğan, ekmek, karpuz, domates ve salatalıktan'' oluşan kumanya dağıtıldı.
Ad
Ad
Ad

Yorum Yaz