Ad

Putin: Rusya ve İtalya işbirliğini geliştirmeye devam edecek

362314

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İtalya Başbakanı Paolo Gentiloni ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından düzenlenen basın konferansında, iki ülkenin enerji alanındaki işbirliğini geliştirmeye devam edeceklerini açıkladı.

İtalya'nın toplam gaz ihtiyacının yüzde 43'ünün Rusya tarafından karşılandığını hatırlatan Putin, "Enerji dâhil işbirliğimizin perspektif yönlerine değindik. Bu alandaki etkili işbirliğimizi ileride de geliştirmeye devam etmemiz konusunda anlaştık" dedi.

İtalyan şirketlerin hidrokarbon arama çalışmalarına ve Rus gazının Avrupa'ya tedariğinin çeşitlendirilmesine yönelik projelere katılmalarını umduğunu vurgulayan Rus lider, "Özellikle güney güzergâhı üzerinden yeni doğalgaz boru hatlarını kastediyorum" dedi. Putin, Rus enerji şirketi Rosneft ile İtalyan enerji devi Eni'nin işbirliklerini genişletme konusunda anlaştıklarını kaydetti.

'ROSNEFT VE ENİ, RUSYA VE DIŞARIDAKİ İŞBİRLİĞİNİ GENİŞLETME KONUSUNDA ANLAŞTI'

İtalyan heyetinin Rusya ziyareti kapsamında Rosneft ve Eni, üretim, işleme, pazarlama ve ticaret alanında işbirliklerini genişletme konusunda anlaştı. Şirketlerin konuyla ilgili yayınladığı açıklamada, "Anlaşma, hidrokarbon keşif ve çıkarma, petrokimya, ticaret, lojistik ve satış, teknoloji ve yeni buluşlar alanlarında Rusya ve dışarıdaki işbirliklerinin genişletilmesini kapsıyor" ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, imzalanan anlaşmanın, şirketlerin Karadeniz ve Barents Denizinde ortak projeler kapsamında arama kuyularının açma anlaşmalarını pekiştirdiği belirtildi, iki şirketin ayrıca Almanya'da ortak olduğu petrol rafinerilerinde petrol işleme alanındaki işbirliği perspektiflerini değerlendirme konusunda da anlaştıkları ifade edildi.

Buna göre, taraflar ayrıca Rosneft rafinerilerindeki ağır petrol kalıntılarının işlenmesi için Eni'nin elindeki teknolojilerin kullanımını da değerlendirecek ve uluslararası işbirliği kapsamında geleceğe dönük diğer projeleri ele alacak.

Sputnik

Ad
Ad
Ad

Yorum Yaz