Ad

Putin: Libya'da barış için umutluyum, destek vermeye hazırız

362317

Libya'da barışın tesis edilmesi konusunda umutlu olduğunu ifade eden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Moskova'nın bu sürece her türlü katkıyı sunmaya hazır olduğunu ifade etti.

Rusya'nın Soçi kentinde İtalya Başbakanı Paolo Gentiloni'yle yaptığı görüşmenin ardından konuşan Putin, "Libya'da her şeye rağmen barış tesis etme umudu olduğunu düşünüyorum. Bu ülke, bölge için büyük öneme sahip. Ayrıca, özellikle Afrika'dan Avrupa'ya yönelik göçlerde sığınmacıların transit geçiş noktası olması açısından da Avrupa için önem taşıyan bir ülke" dedi.

'İTALYA VE DİĞER ÜLKELERLE HER TÜRLÜ ÇABAYI GÖSTERMEYE HAZIRIZ'

2 Mayıs'ta ülkenin önde gelen siyasi güçleri, Libya Ulusal Ordusu komutanı Halife Haftar ve Libya Ulusal Uzlaşı Hükümeti lideri Fayiz es-Serrac arasında toplantı düzenlendiğini de anımsatan Putin, şöyle devam etti: "Bu toplantıda varılan anlaşmalardan umutluyuz. Söz konusu anlaşmalar, barışın en kısa sürede tesis edilmesini ve Libya'da istikrarın sağlanmasını temin edecek. Rusya olarak, İtalya ve normalleşme yanlısı diğer ülkelerle bu süreçte her türlü çabayı göstermeye hazırız."

Sputnik

Ad
Ad
Ad

Yorum Yaz