Ad

İBB, Gezi Parkı'na ekolojik yaya köprüsü yapıyor

362321
Ad

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Taksim Gezi Parkı ile Maçka Parkı'nı 'Kentsel Doku İçerisinde Yeşil Alan Sürekliliğini Sağlayan İlk Ekolojik Köprü' olan Ekolojik Yaya Köprüsü'yle bağlayacağını açıkladı.

İBB yaptığı açıklamada, bu projeyle yeşil alan kesintisiz hale getirilerek, Taksim Meydanı'nın Gezi Parkı güzergahıyla birlikte Harbiye bölgesine bağlanmış olacağını belirtti.

'İSTANBUL'UN DOĞAL FLORASINDA YER ALAN PEYZAJ DOKUSU YER ALACAK'

Açıklamada köprüye dair detaylar verildi: "Gezi Parkı Ekolojik Yaya Köprüsü, Asker Ocağı Caddesi Üzerinde 25.65 metrelik kısmıyla yeralırken, toplamda 32 metre boyunda, 9.60 metre eninde olacak. Ekolojik Köprüde; İstanbul'un doğal florasında var olan peyzaj dokusu, kır bitkileri ve doğal çayır türleri, köprünün statik sistemine entegre edilen bitki taşıyıcı katmanlarla yeralacak. Köprü yeşil olarak tasarlandığından zemini toprak dolgu üzerinde çim olarak uygulanacaktır."

HAZİRAN SONUNDA TAMAMLANACAK

Haziran sonuna kadar tamamlanması planlanan Ekolojik Yaya Köprüsü'nün projesini, Altyapı Projeler Müdürlüğü, yapımını ise Yapı İşleri Müdürlüğü gerçekleştiriyor.

Sputnik

Ad
Ad
Ad

Yorum Yaz