Ad

Selçuk Özdağ; “İHA muhabirlerini tehdit etmedim, habercilik etiğine davet ettim”

362331
Ad

Soma Maden Kazasının yıldönümünde bazı yayın organlarında yayınlanan ‘Selçuk Özdağ İHA muhabirlerini tehdit etti’ şeklinde yayımlanan haber ve açıklamaların gerçeği yansıtmadığını kaydeden AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, “Bir gazeteci öncelikle habercilik etiğiyle hareket etmeli. İHA muhabirleri bizlerin uyarısından sonra AK Partili Milletvekillerinden görüş alma yoluna gitmişler ve kendilerini bu tavırlarından dolayı sitemim olmuştu. Ancak iddia edildiği gibi ekmeğiyle oynama veya benzeri tehditkar sözlerim asla olmamıştır. Beni tanıyanlar da bunu çok iyi bilirler. Akademisyen kökenli ve Basın yayın Enformasyon Müdürlüğü yapmış bir Milletvekilinin bu sözleri sarfetmeyeceğini aklıselim olan herkes çok iyi bilir. Gazeteci basın etiğiyle hareket etmeli, sözleri çarpıtmamalı ve raporda iddia ettikleri tarzda yanlış bir algı yönetimine teslim olmamalı” dedi.

Soma Şehitlerini anma programından sonra İHA muhabirlerinin CHP Milletvekilleriyle röportaj yapmaya hazırlandıklarını gördüğünü kaydeden AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, “Bunu görmemin ardından danışmanım aracılığıyla AK Parti Manisa Milletvekilleri Recai Berber ve Uğur Aydemir’in danışmanlarını aratarak kendilerinden görüş alıp almadıklarını sordum. İHA Muhabirlerinin ne Sayın Recai Berber’den ne de Sayın Uğur Aydemir’den görüş almadıkları bilgisini aldım. Ben de İHA Muhabirlerini aratarak böyle bir günde ‘Muhalefeti konuşturuyorsanız, iktidarı da konuşturmalısınız’ dedim ve ardından Sayın Recai Berber’den görüş aldıklarını öğrendikten sonra İHA Bölge Müdürünü arayarak CHP’li Milletvekillerinden görüş alınıyorsa AK Partili Milletvekillerinden de görüş alınması gerektiğini ilettim ve “Bizden de görüş alırlarsa doğru habercilik yapılmış olur” dedim” diye konuştu.

BİR BİLGİ VE BELGE VARSA MUTLAKA MUHATABI DA VARDIR

Anma programının ardından Şehir merkezine gidip Cami’de namaz kılmaya hazırlandıklarını o esnada da İHA Muhabirlerinin de cami bahçesine geldiklerini gördüğünü belirten Özdağ, “İHA muhabiri bu iki kişiye, “Yaptığınız gazetecilik etiğine uymuyor. Elbette CHP’li Milletvekillerinden görüş alacaksınız. Ama AK Partiden de görüş almanız gerekir. Soma maden kazasından sonra maden şehitlerine ve kaza sonucu hayatta kalmış kişi ve ailelerin kazandığı haklarla ilgili kanun çıkartırken bunun öncülüğünü iktidar partisi yani AK Parti yaptı. Biz devreye girmesek siz AK Partiden görüş almayacaktınız. Ben bu yaşananları Mücahit Ören beye intikal ettireceğim” diyerek bir sitemim oldu. Bu konuşmanın ardından İHA muhabirleri şahsımdan da görüş alarak yanımızdan ayrıldılar. Bu hadisenin cereyan ettiği esnada yanımda AK Parti Manisa Milletvekilimiz ve KİT Komisyonu Başkanımız Sayın Uğur Aydemir, Manisa İl Başkan Yardımcımız, Soma İlçe Başkanımız, Soma TV kameramanı ve diğer parti yöneticisi arkadaşlarımızla birlikte 10’a yakın şahit var. Ayrıca camiden çıkan vatandaşlarımızda yaşanan bu olaya şahit olmuşlardır. Belirli bir süre sonra da yemeğe katılmak üzere o alandan ayrıldık. Bu muhabir arkadaşlarımız döndükten sonra rapor yazmışlar bu raporu da Bölge Müdürleri İstanbul’a göndermiş. Hazırlanan bu raporda, güya ben; “Sizin maaşınızı, İHA çalışanlarının maaşını biz veriyoruz” gibi hiçte doğru olmayan ifadelere yer verilmiş. Daha sonra da arkadaşlarım TGRT’de yayınlanan Fuat Uğur ve Cem Küçük’ün programında bu konunun ve aslı olmayan sözlerimin yansıtıldığını dile getirdiler. Bunun üzerine ben gerekli mercilerden bu yazılı metne ulaşarak tamamını okudum. Her şeyden önce ifade etmeliyim ki, gazetecilik ahlakında eğer bir bilgi, belge ulaştırılırsa o bilgi ve belgenin muhatabı aranır. Ben AK Parti Manisa Milletvekiliyim aynı zamanda da yine partimizin siyasi erdem ve etik kurulu üyesiyim. Ben o raporda aslı olmayan yakışıksız sözleri söylemeyecek, bu tür bir tavır ve konuşmaya yeltenmeyecek bir kişiyim. Bu hadise ve daha sonra hakkımda rapora dayandırılarak sarfedilen ifadelerden sonra şahsıma bir cevap hakkı doğmuştur. Bu iddia edilenlerin hiç biri doğru değildir. Selçuk Özdağ’ı tanıyan tanır” dedi.

İNSANDAN TOPLUMDAN DIŞLAYAN DEĞİL TOPLUMA KAZANDIRAN BİRİSİYİM

Bu güne kadar kimsenin ekmeğiyle oynamadığını bundan sonra da oynamaya niyeti olmadığını da kaydeden AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ sözlerine şöyle devam etti, “Yaşanan bu hadisede sadece bir sitemim söz konusuydu. Daha önce de böyle bir tavırda bulunduğum yine iddia ediliyor ki bu da doğru değildir. Referandumdan önce STK’lara yaklaşık bir saat hitap etmeme rağmen bunu yine İHA katılımcı olarak bizi göstermişti ki bunun doğru olmadığını yine dile getirmiştim. O sitemim üzerine bir haber yapmışlardı. Danışmanım aracılığıyla yanlış varsa bunu dile getirmek, fikir hürriyetini gündeme getirmek ve savunmak doğru değil mi? Bu konunun Fuat Uğur ve Cem Küçük tarafından düzeltileceğini umuyorum. Benden de bir cevap hakkı istemeleri gerekiyor. Çünkü bazı kesimlere hitap eden ve iktidar partisini, iktidar partisinin Milletvekili olan şahsımı böyle asılsız şeyler ve yanlış bir algı yönetimiyle sıkıştırmak isteyebilirler ki bu da hiç doğru değil. Ben raporda yazılı olan ve aslı olmayan tamamen yaşanan olayları çarpıtan ifadeleri dikkate alınarak TGRT’de gündeme getirilmesinden sonra TGRT’nin Genel Yayın Yönetmeniyle görüştüm. Kendileri, “Mücahit Ören beye bir rapor sunduk ama sizin anlattıklarınızı da aktaracağız” ifadesinde bulundular. Ben hangi görüşe sahip olursa olsun o kişilerin topluma kazandırılmasına öncülük ve aracılık eden, bu konulara hassasiyetle yaklaşan birisiyim. Bu hadisede de AK Partinin hukukunu koruduğuma inanıyorum. CHP Grup başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgü Özel’in sözlerinin yanısıra iktidar partisine mensup AK Partili Milletvekilleri olarak bizlerin de bir şeyler söylemesi icap ediyordu. Ben bunu savundum.”

CEM KÜÇÜK AÇIKLAMALARIMI GÜNDEME TAŞIYACAK

AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ yaşanan hadiseden ve Fuat Uğur’la Cem Küçük’ün yaptığı haberde raporda yazılanları gündeme taşımalarının ardından Gazeteci Yazar Cem Küçük’ün kendisine döndüğünü ve 18 Mayıs Perşembe günü yayınlanacak olan programda şahsına ait açıklamaları dile getireceğine ifade etti.

Ad
Ad
Ad

Yorum Yaz