Ad

'Harcamaları kısmaya çalışıyoruz'

363650

ABD Başkanı Donald Trump, Kremlin'in ABD'nin Rusya'daki diplomatik temsilciliklerinde görev yapanların sayısının 755 kişi azaltılması dolayısıyla Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e teşekkür ederek, “Harcamaları kısmaya çalışıyoruz” dedi.

Bedminster New Jersey'deki Trump National Golf Club'da konuşan ABD lideri, “Ona (Putin’e) teşekkür etmek istiyorum, çünkü personel için yaptığımız harcamaları kısmaya çalışıyoruz. Bana gelince, çok sayıda kişiyi gönderdiği için mutluyum çünkü şimdi personel sayımız daha az. Onların geri dönmesi için hiçbir neden yok” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Moskova'nın ABD'de geçen yıl düzenlenen başkanlık seçimlerine müdahale ettiği iddiaları gerekçe gösterilerek Kongre'den geçen yaptırım yasasına misilleme olarak, ABD'nin diplomatik misyonlarında görev yapanların sayısının 1 Eylül tarihine kadar 755 kişi azaltılacağını açıklamıştı.

PUTİN'İN KARARIYLA, HER İKİ ÜLKEDE EŞİT SAYIDA DİPLOMAT BULUNACAK

Böylece ABD'nin Rusya'daki diplomatik temsilciliklerinde çalışan toplam kişi sayısı 1 Eylül'de 455'e inmiş olacak. Bu sayı, Rusya'nın ABD'deki diplomatik temsilciliklerinde çalışan kişi sayısına denk geliyor.

Trump'ın selefi Barack Obama'nın yönetimi, Rusya'nın ABD seçimlerine müdahale ettiği iddiaları nedeniyle Rusya'ya ait iki diplomatik tesise el koymuş ve 35 Rus diplomatı da sınır dışı etmişti.

Sputnik

Ad
Ad
Ad

Yorum Yaz