Ad

Sırbistan, ‘Rusya’yı caydırma ortaklığına’ mı giriyor?

363651

Sırbistan’da, NATO askerleriyle ortak tatbikat yapılacağı yönündeki haberler ülkenin ‘Rusya’yı caydırma ortaklığına’ mı girmek üzere olduğu tartışmalarına neden oldu.

Sırbistan’da NATO ile ortak tatbikatın yapılacağı yönündeki haberler sosyal medyada alay konusu oldu. Vatandaşlar, Sırp askerlerin bu tatbikatta ne yapacağını, ölüleri mi taklit edeceklerini soruyor. Bu sorularla elbette NATO’nun Yugoslavya’ya yönelik 2 bin sivilin ölümüne yol açan saldırganlığı ima ediliyor.

Ancak Sırbistan Savunma Bakanlığı bu haberi yalanladı. Bakan Aleksandr Vulin, REGEX tatbikatının NATO değil bölgesel bir girişim olduğunu, bu tatbikatın daha önce Türkiye, Yunanistan, Bosna Hersek ve Ürdün’de yapıldığını belirterek, “Üstelik bu, NATO standartlarına göre Sırbistan’da geçen ilk tatbikat değil” diye hatırlattı.

'VUCİC İKTİDARINDA SIRBİSTAN NATO ÜYESİ OLMAYACAK' AÇIKLAMASI

Buna rağmen NATO’nun Sırbistan’da tatbikat yapacağı yönündeki haber, toplumda oldukça negatif tepki yarattı ve elbette bu girişimin, NATO üyeliği yönünde atılan bir adım olup olmadığı tartışmalarını yeniden gündeme getirdi. Oysa Savunma Bakanı, Aleksandr Vucic iktidarda kaldığı sürece Sırbistan’ın NATO üyesi olmayacağını kaydetmişti.

'TATBİKAT, NATO STANDARTLARINA GÖRE YAPILIYOR'

Sırp askeri uzman Andrey Mlakar, Sputnik’e açıklamasında, REGEX tatbikatının 2016’dan itibaren NATO üyesi olmayan ülkelerde yapılmaya başladığını hatırlatarak, bu konuda şu değerlendirmede bulundu: “Bu tatbikatlar sırasında NATO üyeleri, ‘Barış için Partnerlik’ ve ‘Akdeniz Diyalogu’ programlarının üyeleri NATO prosedürlerine göre çalışıyor. Bu, barış misyonlarının eğitimi olabilir, örneğin geçen yıl Sarayevo’da yapıldığına benzer. Şiddet olaylarını engelleme eğitimi de olabilir. Ama en önemlisi, tüm bunların NATO’nun iletişim, haberleşme araçları, kodlama, haritalar ve belgeler standartlarına uygun yapılıyor”.

Rusya Stratejik Araştırmalar Kurumu’ndan Sergey Yermakov, ilk bakışta her şeyin gerçekten de sıradan bir tatbikat olarak görüldüğünü belirterek, “Ancak bir nüans var” dedi.

'NATO'NUN YUGOSLAVYA'YA BARIŞ GETİRME ÇABASININ, BİR ÜLKENİN YOK OLMASIYLA SONUÇLANDIĞINI UNUTMAYALIM'

Yermakov, Sputnik’e açıklamasında şunu söyledi: “NATO, eylemleriyle, küresel güvenliğin güçlendirilmesine ciddi katkı sağlamadığını defalarca kanıtladı. Yugoslavya’ya barış getirme çabalarının da bir ülkenin yok olmasıyla sonuçlandığını unutmayalım. Son yıllarda NATO’nun temel rolü Rusya’yı caydırmak oldu ve bu dikkate alınırsa ilan edilen tatbikat o kadar da masum görünmüyor. Elbette bu tür şeylerin Rusya’yı endişelendirdiğini söylemek için henüz erken ama bu tatbikata katılan ülkeler, bunu ‘Barış için partnerlik’ programı kapsamında değil daha ziyade ‘Rusya’yı önleme partnerliği’ kapsamında yaptıklarını anlamalı”.

'NATO SESSİZCE SIRBİSTAN'A NÜFUZ ETMEYE ÇALIŞIYOR'

Belgrad Üniversitesi’nden Srdjan Perisic, NATO’nun sessiz olarak Sırbistan’a nüfuz etmeye çalıştığını, 1999 bombardımanlarını unutmayan vatandaşların bundan rahatsız olduğunu belirterek, bu konuda şu yorumda bulundu: “Uzun yıllardır Sırbistan’ın NATO kurumlarıyla yakınlaşmasını gözlemliyoruz, üstelik bunlar medyaya yansıtmadan yapılıyor, bunda NATO’nun kendisi ısrarcı oldu, çünkü onlar ülkemize ancak böyle sızabileceklerini biliyor. Elbette bu tatbikata katılımın üyelik yolunda bir adım olduğunu söylemek doğru olmaz ama bunun, Sırp toplumunun yavaş yavaş NATO’ya alıştırma girişimi olduğunu söyleyebiliriz, amaç gelecekte rahat bir şekilde Belgrad’da NATO’ya katılmayı talep edebilmek”.

NATO’yla işbirliği konusunda Rusya’nın hiçbir zaman Sırbistan’a baskı yapmadığını kaydeden Perisic, “Şimdi de kızgınlık olmayacak. Oysa Batı her defasında Rus-Sırp tatbikatlarıyla ilgili rahatsızlığını dile getiriyor” dedi.

Sputnik

Ad
Ad
Ad

Yorum Yaz