Ad

Rusya "ikili krizi" tartışıyor: Kadınların doğurması mı çalışması mı daha önemli?

364393

Bir yandan kalifiye eleman açığını kapatmak için kadınları iş hayatına daha fazla çekmek isteyen Rusya, diğer yandan nüfus azalması sorunuyla mücadelede bunun getirebileceği olumsuzlukları tartışıyor. Moskovski Komsomolets gazetesinde “Rusya’da kadınların kaderi: Çalışmak ve doğurmak” başlıklı yazıda, Rusya’nın iki önemli kanayan yarası olan kalifiye eleman açığı ve nüfus azalması sorununda kadınların önemi vurgulandı.

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Maksim Oreşkin, Doğu Ekonomik Forumu’nda yaptığı açıklamada, Rusya’da kadınların iş hayatındaki rolünün giderek arttığını, ancak doğum izninin süresinin uzun olmasının kadınların kariyer yapmasının önünde engel oluşturduğunu söyledi. 

 

Oreşkin’in, uzun doğum iznini, kadınların çalışma hayatında “zaman kaybı” olarak değerlendirdiği yorumu yapılan yazıda, bu durumda ülkenin en önemli sorunlarından biri olan nüfus azalmasının çözümünün ikinci plana atılmış olacağı savunuldu.

 

Devlet İstatistik Servisi Rosstat’ın verilerine göre, Rusya’da 2030 yılına gelindiğinde istihdam oranınında yüzde 8 (6 milyon kişi) azalma bekleniyor. Çalışan nüfus içinde 40 yaşın altındaki kişilerin oranının da bu tarihte 2015 yılına kıyasla yüzde 40 azalacağı, bunun da ekonomi için şok etkisi yaratacağı öngörülüyor. 

 

Hükümet, istihdam sorunun önüne geçebilmek için, kadınların iş yaşamındaki rolünü artırmanın planlarını yapıyor. 

 

Rosstat’ın verilerine göre, 1 Ocak 2016 tarihi itibarıyla Rusya nüfusunun yüzde 54’ünü kadınlar (78,6 milyon kişi) oluşturuyor. Çalışan kadınların sayısı 35 milyonun üzerinde.

 

Rusya’da çalışan kadınların yüzde 13,8’i ulaşım ve telekomünikasyon, yüzde 13,2’si ticaret, tüketici hizmetleri ve yemek sektörlerinde faaliyet gösteriyor.  Duma’daki 450 milletvekilinin 72’si kadın. Hükümet, 2022 yılına kadar Duma’daki kadın milletvekillerinin oranını yüzde 30’a çıkarmayı hedefliyor. 
 
TURKRUS.COM / RUSYA
Ad
Ad
Ad

Yorum Yaz