Ad

Prof.Dr. Bilge “El parmaklarımız beynimizin cinsiyetini işaret eder”

365066
Ad

Deniz Kılıç- Burak Özkan

İZMİR(Ege Ajans)-Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi tarafından 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü kapsamında “İnsan bedeninde ruhsal gücün keşfi” konulu konferans düzenlendi. Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Kültür Sanat ve Sosyal Etkinlik Komitesi işbirliği ile düzenlenen konferansta Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Öğretim Üyesi ve fakülte dekan yardımcısı Prof. Dr. Ayşegül Bilge konuşmacı olarak katıldı.

Konferansta insan bedeninin ruhsal gelişiminin döllenmeden itibaren başladığını vurgulayan Prof. Dr. Ayşenur Bilge “Anne karnında sekizinci haftada dokunma duyumuz gelişiyor. Güven duygusu dünyaya geldiğimiz andan bir buçuk yaşına kadar kazandığımız bir duygudur. Güven duygusunun temeli sekizinci haftada anne karnındaki dokunma duyusuyla başlar” dedi.

Konuşmasında insan beyninin fizyolojik gelişimine de değinen Prof. Dr. Bilge, beynin sağ ve sol loblarının farklı işlevlerinin olduğunu ve bu lobların cinsiyete göre farklılık gösterebileceğini belirtti. Erkeklerin sol lobu aktif kullandığını, kadınların ise her iki lobu aktif kullandığını dile getirdi.

 

PARMAK UZUNLUKLARINDAN BEYNİN CİNSİYET TESTİ

İnsan beyninin cinsiyetten farklı bir kimliğe sahip olabileceğine dikkat çeken Prof. Dr. Bilge, işaret ve yüzük parmağının uzunluğunun beynin cinsiyetine yönelik çıkarımlarımlar yapılabileceğine dikkat çekti.

Prof. Dr. Bilge’ye göre, işaret parmağı uzun olan insanların beyni kadınsı özellikleriyle ön plandayken, yüzük parmağı uzun olan insanların beyni erkeksi özellikleri ön planda olabilir. Her iki parmağı eşit olan insanların beyni ise tam kadınsı özellikleri ile ön planda.

Konuşmasını tamamlayan Prof. Dr. Ayşenur Bilge’ye konferansa katılımından dolayı teşekkür belgesi verildi. Ardından meditasyon terapisi salondaki katılımcılara uygulandı.

Ad
Ad
Ad

Yorum Yaz