Ad

Lavrov: Tillerson, Suriye'deki tek amaçlarının IŞİD'le mücadele olduğunun güvencesini verdi

365101
Ad

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ın Washington'ın Suriye'deki tek amacının IŞİD'le mücadele olduğunun güvencesini verdiğini söyledi.

Basın toplantısında konuşan Lavrov, Washington'dan El Tanf'ta ABD'nin kontrolündeki bölgede militanların bulunması ile ilgili açıklama beklediklerini ifade etti.
Lavrov "El Tanf'ta tuhaf şeyler oluyor. Orada birden çok sayıda IŞİD militanı beliriveriyor. Aynı şey Irak'ın Suriye sınırında da mevcut, Irak'tan akın akın IŞİD militanı geliyor" dedi.
Tillerson'la olan temaslarında gündeme getirdiğini ve ABD'li bakanla en son 9 Ekim'de telefon görüşmesi yaptıklarını belirten Lavrov "Bana, koalisyonun Suriye'deki tek amacının IŞİD'le mücadele olduğunun güvencesini verdi. Eğer böyleyse, galiba bu konu hakkında oluşan şüphelerimizi gidermek zor olmayacak. Umarım, bazı sorular konusunda profesyonelce cevaplar verilir" ifadelerini kullandı.

‘İRAN NÜKLEER ANLAŞMASINDAN HUKUKİ OLARAK ÇEKİLEBİLECEKLERİNİ DÜŞÜNMEK GÜÇ'

ABD'nin İran nükleer anlaşmasından çekilebilme olasılığına da değinen Lavrov, bunun hukuki açıdan nasıl gerçekleştirilebileceğini hayal etmekte güçlük çektiklerini belirtti.

Lavrov, ABD dışındaki imzacı diğer ülkelerin anlaşmanın tam anlamıyla uygulanmasında ısrarcı olduklarını kamuoyu önünde açıkladıklarını da kaydetti.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, eylül ayında Rus Hava Kuvvetleri'nin desteğiyle Deyr ez Zor'u IŞİD'den kurtarmaya yönelik operasyonların başlamasından beri, ABD öncülüğündeki koalisyon Irak'ta IŞİD'e karşı gerçekleştirdiği bombardımanların sayısını azalttığını söylemişti.

Sputnik

Ad
Ad
Ad

Yorum Yaz