Ad

Schwarzenegger'dan çevrecilere eleştiri

365806
Ad

Almanya'nın Bonn kentinde düzenlenen BM İklim Değişikliği Konferansı'nda konuşan Hollywood'un ünlü ismi ve California eski valisi Arnold Schwarzenegger, çevrecileri iklim değişikliğine karşı daha somut adımlar atmaya davet etti. Çevre aktivistlerinin hava ve su kirliliği gibi sağlık tehlikelerine daha fazla eğilmesi gerektiğini vurgulayan Schwarzenegger, "Artık uyanma ve gerçekten önemli olan konular hakkında konuşma zamanı. Kirlilik nedeniyle her gün 25 bin kişi hayatını kaybediyor" dedi. Eski California valisi, çevrecileri ayrıca küresel ısınma konusunda verdikleri mesajda asıl önemli noktayı kaçırdıkları gerekçesiyle eleştirdi. Aktör, ''İnsanlar sıcaklıklarda meydana gelen 2 derecelik artışa ya da deniz seviyesinde meydana gelen yükselmeye yeterince eğilmiyorlar'' diye konuştu.

Schwarzenegger ayrıca, ABD'nin Paris Anlaşması'ndan çekileceğini açıklayan ABD Başkanı Donald Trump'ın eylemlerinin birşey ifade etmeyeceğini vurguladı. ''Bir işe başladıysanız, sonunu da getirmelisiniz'' diyen ünlü oyuncu, tüm zorluklara rağmen başarılı olunabileceğini vurgulayarak kendi hayatından örnekler verdi. Schwarzenegger, ''Karamsarlara ve şüphecilere pabuç bıraksaydım, hala Avusturya Alplerinde şarkı söylüyor olurdum'' diye konuştu.

ABD'deki yerel yönetimlerden mücadeleye bağlılık sözü

Öte yandan konferansa katılan yerel yönetimlerden de iklim değişikliği konusunda önemli açıklamalar geldi. Şehir ve eyalet yönetimleri, hükümetlerin beklentileri karşılama konusunda yetersiz kaldığı ve bu konuda harekete geçilmesini sağlayacak itici gücün yerel yönetimler olduğu görüşünü savundu.

ABD, yerel yönetimlerin iklim değişikliği mücadelesindeki rolünün önemine dair önemli bir örnek teşkil ediyor. ABD Başkanı Donald Trump'ın Paris Anlaşması'ndan çekilme tehdidi üzerine California başta olmak üzere bazı ABD eyaletler, Trump'a tepki olarak önlemleri daha da artırma yoluna gitmişti.

Bonn'daki konferansta bir araya gelen  "America's Pledge" (Amerika'nın Taahhüdü) adlı iklim koalisyonu da Washington'ın kendilerini durduramayacağı mesajını vermişti. Koaliasyona önderlik eden isimlerden olan New York'un eski belediye başkanı Michael Bloomberg, "Dünyanın bilmesi gereken şu; ABD hükümeti Paris Anlaşması'ndan çekildi, ancak Amerikalılar anlaşmaya sadık ve Washington'ın bizi durdurmak için yapabileceği birşey yok" ifadelerini kullanmıştı.

 

 

http://www.dw.com

Ad
Ad
Ad

Yorum Yaz