NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in görev süresi 2020 yılına kadar uzatıldı. Reuters Haber Ajansı, bu önemli gelişmeyi "NATO, Rusya tehlikesine karşı tarihinin en büyük yenilenme hareketi içindeyken böylesi bir adım attı" ifadesiyle duyurdu.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in bugün 12 Aralık tarihinde görev süresinin Eylül 2020'ye kadar uzatıldığı bildirildi. NATO'dan yapılan yazılı açıklamada, "Müttefikler bugün Genel Sekreter Jens Stoltenberg'in görevini 30 Eylül 2020'ye kadar uzatma kararı aldı." ifadesine yer verildi.

Müttefiklerin Genel Sekreteri tebrik ettiği belirtilen açıklamada, üye ülkelerin, Stoltenberg'in NATO'nun 21'inci yüzyıldaki güvenlik sınamalarına karşı kendini yenilemesine katkıda bulunmaya devam edeceğine yönelik güvenlerinin tam olduğu bildirildi.

 

Stoltenberg ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, 29 üyenin görev süresinin uzatılması yönünde karar vermesinden dolayı gurur duyduğunu, NATO'yu güçlendirmek ve vatandaşların güvenliğini sağlamak için birlikte çalışmaya devam etmeyi sabırsızlıkla beklediğini kaydetti.

NATO'nun 13'üncü genel sekreteri olan Stoltenberg, 1 Ekim 2014'te Anders Fogh Rasmussen'in yerini almıştı. NATO'nun ilk Norveçli genel sekreteri olan Stoltenberg, 2000-2001 ve 2005-2013 dönemleri arasında Norveç'in başbakanıydı.

Kaynak: Hürriyet