Ad

Yılan hikayesine dönen Londra ziyaretini bizzat Trump iptal etti

367240
Ad

İngiltere Kraliçe 2. Elizabeth'in ağırlamayı reddettiğine dair iddialar, İngiliz halkının tepkisi, muhaliflerin protestoları derken bizzat Trump Londra ziyaretini iptal etti. Ani karar değişikliğini Twitter'dan duyuran Trump, bunu 'Obama'nın Londra Büyükelçiliği'nin yerine değiştirmesinden duyduğu memnuniyetsizlikle' gerekçelendirdi.

Donald Trump'ın, ABD Başkanı sıfatıyla 2017'nin ocak ayı sonunda Beyaz Saray'da ağırladığı ilk lider olan İngiltere Başbakanı Theresa May'in 'resmi devlet ziyareti' davetini kabulünden beri sular durulmuyor. Kraliçe 2. Elizabeth'in Trump'ı ağırlamayı reddettiğine dair iddialar, İngiliz halkının tepkisi, muhaliflerin protesto organizasyonları derken bu kez bizzat Trump ziyareti erteledi. Trump, 'selefi Barack Obama tarafından ABD'nin Londra Büyükelçiliği'nin yerinin değiştirilmesine tepkisini' gerekçe gösterip yeni elçiliğin açılışını yapmayacağını, dolayısıyla gelecek ayki Londra ziyaretini gerçekleştirmeyeceğini Twitter'dan duyurdu:

'ÜÇ KURUŞA SATTILAR'

''Londra ziyaretimi ertelememin sebebi, Obama yönetimin Londra'nın muhtemelen en iyi yerdeki, en güzel elçiliğini 'üç kuruşa' satıp uzak bir yerde 1.2 milyar dolara yenisini inşa etmesinden hiç hoşnut olmamam. Kötü anlaşma. Benim gidip kurdela kesmemi istiyorlar-HAYIR!''

TRUMP KARŞITI DİLEKÇEYE 1 MİLYONU AŞKIN İMZA

İngiltere'de Trump'ın 'resmi devlet ziyareti' düzenlemesine karşı geçen yıl açılan dilekçeye 1 milyonun üzerinde imza toplanmıştı. Trump'ın Londra'daki terör saldırılarıyla ilgili İngilizleri suçlar tweetler de Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan ile arasında söz düellosu yaşanmasına yol açmış ve İngiliz halkında infial yaratmıştı.

ÇALIŞMA ZİYARETİ DE NASİP OLMADI

Bunun üzerine Trump'ın kendisini istemeyen Kraliçe ile görüşmesini gerektirmeyecek şekilde 'çalışma ziyareti' formülüne başvuruldu ve yeni ABD elçiliğinin açılışı vesile edilerek 26-27 Şubat tarihlerine ayarlandı. Ama Trump artık dünya kamuoyunun alıştığı ani fikir değişikliği ve sinir patlamasıyla bundan da vazgeçti.

MAY'İN GÜVENDİĞİ DAĞLARA KAR YAĞDI

Oysa May, daha 5 gün önce BBC'de Andrew Marr'ın sorularını yanıtlarken, Trump'ın Londra'ya geleceğinde ısrar etmiş, Trump'ın attığı tuhaf tweetleri ise ''ABD'nin çıkarları için en iyisi olduğuna inandığı karraları alıyor'' diye savunmuştu. İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden çıkması sürecinin mimarlarından May'in ülkesine yeni ticari ortaklar aramaya çıkarken ilk durağı kadim müttefik Washington oldu, ama ABD'yi kendi içine kapamanın peşindeki Trump'tan umduğunu bulduğu söylenemez. Üstelik Trump'ın Londra ziyaretini iptal etmesi, halk desteği düşüşteki May açısından yeni bir darbe teşkil etti.

TAŞIYAN OBAMA DEĞİL, BUSH

Öte yandan ABD'nin Londra Büyükelçili'nin satılıp yeni yere taşınması kararı Ekim 2008'de eski Cumhuriyetçi başkanlardan George W. Bush döneminde alınmıştı.

Sputnik

Ad
Ad
Ad

Yorum Yaz