Ad

Pekin ve Üçok'a sorduk: TSK'daki itirafçı furyası ne anlama geliyor?

367256
Ad

Eski Genelkurmay İstihbarat Başkanı Korgeneral Pekin ve Emekli Hakim Albay Üçok, TSK içerisindeki FETÖ'cülerin 'itirafçı' olma durumunu değerlendirdi

 
 
ERSİN EROĞLU/ ersineroglu@aydinlik.com.tr

Son günlerde Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) yönelik yürütülen soruşturmalarda dikkat çekici gelişmeler yaşanıyor. İlk olarak FETÖ'nün kurmuş olduğu "Mor Beyin" kumpası ortaya çıktı. Bu durumun neticesinde ise Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 11 bin 480 GSM numarasının irade dışında ByLock'a yönlendirildiğini açıkladı. Mor beyin kumpası sonucuyla bini aşkın kişi cezaevlerinden tahliye oldu ve bugün yayınlanan KHK ile 1823 kişi kamu görevlerine iade edildi.

FETÖ soruşturmalarında yaşanan bir diğer gelişme ise 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Genelkurmay Karargahı'na girerken FETÖ'cüler tarafından bacağından vurularak yaralanan ve sonrasında kahraman ilan edilen Kara Kuvvetleri Komutanı Yaşar Güler'in eski Koruma Müdürü Yüzbaşı Burak Akın'ın FETÖ'cü olduğu gerekçesiyle teslim olması ve sonrasında itirafçı olmasıydı.

Yüzbaşı Akın'ın teslim olmasının ardından Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içerisinde 6 asker daha teslim olarak itirafçı oldu.

Öte yandan Anayasa Mahkemesi Mehmet Altan ve Şahin Alpay hakkında tahliye kararı verdi. Alt mahkeme ise bu kararın kendilerine ulaşmadığını iddia ederek tahliye taleplerini reddetti.

Bu süreçte yaşanan gelişmeleri Eski Genelkurmay İstihbarat Başkanı Korgeneral İsmail Hakkı Pekin ve Emekli Hakim Albay Ahmet Zeki Üçok ile konuştuk. İşte Pekin ve Üçok'un değerlendirmelerinden satırbaşları:

'İTİRAFÇI OLMAYA ZORLANIYOR'

Eski Genelkurmay İstihbarat Başkanı Korgeneral İsmail Hakkı Pekin'in açıklamaları şu şekilde:

"TSK içerisinde MİT'e istihbarat toplama izni verildi. Silahlı kuvvetler içerisinde bulunan FETÖ'cüler tespit edilme endişesi yaşıyor. İhraç edilen örgüt üyelerine çok ağır cezalar veriliyor. TSK içerisindeki FETÖ'cüler tespit edildiği hissettirilerek itirafçı olmaya zorlanabilirler. Bu yöntemle TSK içersinde örgütün çözülme ihtimali var.

Reklamdan sonra devam ediyor

 

'TSK'YA İHTİYACIMIZ VAR'

Önümüzdeki süreçte Türkiye'nin ordusuna ihtiyacı var. Sınır ötesinde PYD ile sınırlarımızda ise PKK ve radikal dinci gruplarla mücadele verilecek. Türkiye, ABD'nin isteklerini karşılamadığı sürece saldırılar kısa vadede bitmeyecek. "

'TAKTİK YOK...'

Emekli Hakim Albay Ahmet Zeki Üçok'un açıklamarı şu şekilde:

"TSK içerisinde son süreçte etkin pişmanlıktan yararlanmak için itirafçı olan kişiler için teslim oldu demek doğru değil. Bu isimlerin daha önce FETÖ'cü olduğu tespit edildi. Ardı ardına itirafçı olan kişiler çıkınca herkesin aklına bu bir "Taktik mi?" sorusu geldi. FETÖ'cülerin teslim olma ve itirafçı olmalarını bir taktik olarak görmüyorum.

'KENDİLİĞİNDEN GİDİP TESLİM OLMA YOK'

TSK içerisindeki itirafçı olan kişiler ihraç edilmiyorlar. Sadece belli bir dönem görevden uzaklaştırılıyorlar. Tespit edilen kişiler itirafçı olarak hem görevde kalmak hem de tutuksuz yargılanmak istiyorlar. Bu durumu FETÖ ile mücadele kapsamında doğru bulmuyorum. Özellikle Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nda FETÖ ile mücadele eden komutanlar tarafından bazı kişiler tespit edilip bunların itirafçı olması sağlanıyor. Dolayısıyla kendiliğinden gidip teslim olma durumu söz konusu değil.

'TAHLİYELER DOĞRU DEĞİL AMA...'

Şahin Alpay ve Mehmet Altan, Anayasa Mahkemesi'nin vermiş olduğu karar sonucu tahliye edildiler. Bu karar bana göre doğru değil ama Anayasa Mahkemesi bir karar vermişse alt mahkeme buna uymak zorundadır. Bizim davalarımızda da alt mahkeme "Karar bize gelmedi" demişti ve avukatlarımız kararı elden getirmişti." (AYDINLIK)

Ad
Ad
Ad

Yorum Yaz