Ad

Katalonya İspanya'dan ayrılışın yol haritasını onayladı

368371
Ad

Katalonya Bölgesel Meclisi'nde yapılan oylamada, bölgenin 2017'ye kadar İspanya'dan ayrılarak bağımsızlığını ilan etmesi için hazırlanan yol haritası onaylandı.

Barcelona kentindeki Meclis'in oylamasında 72 vekil bağımsızlıktan yana oy kullanırken, 63 vekil planı reddetti.

Eylül ayında düzenlenen yerel seçimleri kazanan bağımsızlık yanlısı 'Evet için Birlikte' kampının Meclis gündemine getirdiği yol haritası, İspanyol merkezi hükümeti tarafındansa eleştirliyor.

Başbakan Mariano Rajoy hükümeti, Katalonya Bölgesel Meclisi'nin bağımsızlık girişimleriyle ülkenin anayasasını ihlal ettiğini ve herhangi bir girişimin durdurulacağını söyledi.

Meclis oylamasının ardından televizyondan halka eslenen Rajoy, Meclis'in aldığı karara Anayasa Mahkemesi'nde itiraz edeceğini söyledi.

İspanyol Anayasa Mahkemesi daha önce de Katalan meclisinin aldığı benzer kararları iptal etmişti.

Ancak kabul edilen önergede, yol haritasına dair İspanyol merkezi yönetimi kurumlarının değil kitlelerin taleplerinin ve talimatlarının dikkate alınması maddesi bulunuyor.

Rajoy konuşmasında, "Katalonya hiçbir yere gitmiyor. Hiçbir şey bölünüp parçalanmayacak" dedi.

Ülkede ana muhalefet konumunda bulunan Sosyalist Parti'nin lideri Pedro Sanchez'le de konuyu görüşeceğini ifade eden Rajoy, Katalonya'daki gelişmelere karşı ortak bir tutum sergilemeleri gerektiğini vurguladı.

Katalan meclisinin kabul ettiği yol haritası önergesi "Bağımsız bir Katalan Cumhuriyeti'nin ortaya çıkarılması için gerekli olan sürecin tasarlanmasını" öngörüyor.

Kararı destekleyenler oylamanın lehlerine sonuçlanması üzerine kutlamalara başlarken, bağımsızlık karşıtları da İspanyolk ve Katalan bayraklarıyla yeni kararı protesto etti.

'Evet için Birlikte' hareketinin lideri Raul Romeva, "Katalonya'nın tam manasıyla bağımsız bir devlete dönüşmesi yönünde giderek artan sayıda talep var" dedi.

 

http://www.bbc.com

Ad
Ad
Ad

Yorum Yaz