Ad

Türk uçağı İran'da düştü mü, düşürüldü mü?

368377
Ad

Türk uçağı İran'da düştü

Birleşik Arap Emirlikleri’nden İstanbul’a giden, Başaran Holding'e ait özel jet İran’da düştü..

Birleşik Arap Emirlikleri’nden İstanbul’a giden, Başaran Holding'e ait özel jet İran’da düştü.

Türkiye'nin Tahran Büyükelçisi Hakan Tekin, düşen özel jette üçü mürettebat, sekizi yolcu 11 kişinin olduğunu ifade etti.

İran'ın ISNA haber ajansı, uçaktaki 11 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. Türkiye'nin Tahran Büyükelçisi Hakan Tekin, düşen özel jette üçü mürettebat, sekizi yolcu 11 kişinin olduğunu ifade etti. Pilotun irtifa azaltma talebi sonrası, uçağın radardan kaybolduğu bildirildi.

Ulaştırma Bakanlığı, TC-TRB kuyruk tescilli Bombardier CL600 tipi özel jetin Başaran Holding'e ait olduğunu duyurdu. 

BEKARLIĞA VEDA PARTİSİNDEN DÖNÜYORLARDI

Uçaktaki yolcuların bekarlığa veda partisinden dönen Hüseyin Başaran'ın kızı Mine Başaran ve 7 kız arkadaşı olduğu iddia edildi.

 

Mine Başaran’ın kız arkadaşlarıyla Dubai’ye ‘bekarlığa veda partisi’ne gittiği ve dönüşte korkunç kazanın yaşandığı ifade edildi.

Başaran Grubu'nun veliahdı Mina Başaran ile Metprint Baskı Sistemleri'nin sahibi Murat Gezer Ekim ayında nişanlanmıştı. Soho House'da düzenlenen bir törenle nişanlanan çift, 14 Nisan'da Çırağan Sarayı'nda evlenmeyi planlıyordu.

Uçaktaki bulunan yolcuların isimleri ise şöyle: Mina Başaran, Liana Hananel, Zeynep Coşkun, Jasmin Baruh, Aslı İzmirli, Ayşe And, Sinem Akay ve Burcu Urfalı.

(Burcu Gündoğar Urfalı: İstanbul Teknik Üniversitesi tekstil ve moda tasarımı bölümünde başladığı eğitimini, çift diploma programı ile Fashion İnstitute of Technology New York’ta 2011 yılında tamamladı. Mezun olma projesi ile ‘Critic’s Award’ alan ilk Türk öğrenci oldu. Hamileydi.Sinem Akay: Erak Giyim’in ortaklarından işadamı Çetin Akay’ın kızı. Aslı İzmirli: Takı tasarımcısı. Jasmin Baruh Siloni: Takı tasarımcısı ve hamileydi. Liana Hananel: Lily and Rose mayoları tasarımcısı, evli ve 4 aylık bir bebeği vardı. Ayşe And: Psikolog ve nişanlıydı. Zeynep Coşkun: Yeni nişanlanmıştı, bu yaz düğünü vardı.)

DÜŞEN UÇAĞIN PİLOTLARI MELİKE KUVVET VE BERİL GEBEŞ

Kokpitaero’nun haberine göre Başaran Holding’e ait Challenger 604 tipi iş jetinin pilotları da kadındı. Uçağın Kaptan Pilotu Melike Kuvvet’ti. Hava Kuvvetleri’nin ilk kadın pilotlarından biri olan Melike Kuvvet, mecburi hizmetinin ardından özel sektöre geçmişti. Bir süredir de Başaran Holding’in uçağında görev yapıyordu.

İkinci Pilot ise Beril Gebeş’ti. Yıllar önce ithalat-ihracat işiyle uğraşırken gönlünü gökyüzüne kaptırmıştı. Uçuş okulunu bitirip pilot lisansını aldı. Türk Hava Yolları'nda uçtu. Daha sonra istifa edip ayrıldı. Başaran Holding'e geçti. Beril Gebeş'nin babası Vecahat Gebeş de Türk Hava Yolları'nda kaptan pilot loraka görev yapıyor.

(Kabin memuru Eda Uslu, sosyal medya hesabında geçen cuma günü Kaptan pilot Melike Kuvvet ile akşam yemeğinde çektirdiği fotoğrafı paylaşmıştı.)

PİLOTUN FETÖ KUMPASINA UĞRADIĞI ORTAYA ÇIKTI

Kaptan Pilot Melike Kuvvet’in ise FETÖ kumpası mağduru olduğu ortaya çıktı. Kuvvet’in yakın bir arkadaşının yaptığı paylaşıma göre Melike Kuvvet, Hava Kuvvetleri’nden ihraç edildi. Melike Kuvvet, Türk Hava Kuvvetleri’nin ilk kadın pilotlarından biriydi.

İşte pilot Melike Kuvvet’in arkadaşı Emel Uysal Köse tarafından sosyal medya yapılan o paylaşım:

“Fethullahçı it sürüsünün kurbanlarından biriydi Melike. Hava Kuvvetlerinden ihraç edildiği için tazminat talep ediliyordu dünyalar kadar ve dosyası bendeydi. Her ay konuşur dertleşirdik telefonda, geri dönmeyi çok istedi fakat aynı çete iş başındaydı belli ki... Dönemedi. Her konuşmamızda uçmaya dair sevdamı da bildiğinden çağırırdı ders verdiği okula... Son İstanbul’a gidişimde gidecektim yanına, yine vakit bulamamıştım. En son özel bir firmada uçuşa başlamıştı. Son yazışmamız da o olmuştu. Hıçkırıklarım geceye karıştı Melike... İçim acıyor...”

BAŞARAN HOLDİNG’TEN AÇIKLAMA

Hüseyin Başaran'ın kızı Mina Başaran'ın kızının da çinde olduğu düşen jetle ilgili Başaran Holding'den son dakika bir açıklama geldi. Holding'e bağlı inşaat şirketinin Genel Müdürü Levent Tuna, "Uçuş bilgisinden benim haberim yoktu. Benim için de sürpriz oldu" dedi.

Levent Tuna, “Hala haberin doğru olduğuna inanmak istemiyoruz. Hüseyin Beyin (Holding sahibi Hüseyin Başaran) durumu iyi. Kendisi şu an İstanbul’da” dedi.

İRAN'DAN İLK AÇIKLAMA

Tesnim Haber Ajansına konuşan Kiyar Kaymakamı Kademali Merdani, bölgedeki kar ve sağanak yağışın çalışmaları olumsuz yönde etkilediğini belirterek, uçağın düştüğü bölgeye gitmek üzere 50 kişilik dağcı ekibinin hazırlandığını aktardı.

 

Ayrıca İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, Bakanlığın internet sitesinde yer alan açıklamasında, Türk uçağının düşmesi nedeniyle üzüntülerini bildirdi.

SON TELEVİZYON RÖPORTAJI ORTAYA ÇIKTI

İran'da düşen Türk jetinde hayatını kaybeden iş adamı Hüseyin Başaran'ın kızı Mina Başaran’ın verdiği son röportaj ortaya çıktı.

Mina Başaran kendi adını taşıyan rezidans projesinin lansmanında görüntülenmişti. Başaran burada, "Kadıköy'e yeni bir soluk getireceğimize inanıyoruz" demişti.

İşte o görüntüler:

BAKANLIKTAN AÇIKLAMA YAPILDI

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, düşen uçakla ilgili İran Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ve İran Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi yetkililerinden alınan telefon bilgisine göre; arama kurtarma ekiplerinin kaza yerine henüz ulaşamadıklarını, yerel halkın kaza mahalline ulaştığını, yerel halktan destek alındığının öğrenildiğini açıkladı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, “Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki Şarja OMSJ Havalimanı'ndan, İstanbul Atatürk Havalimanına gitmek üzere havalanan Başaran Holding’e ait TC-TRB kuyruk tescilli Canadair CL-600 tipi özel jetin, teknik ariza çağrısı yaptıktan kısa bir süre sonra yerel saatle 14.40, Türkiye saati ile 17.40 sularında İsfahan’ın 80 mil Güneybatısına düştüğü belirlenmiştir” denildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamanın devamında, “İran Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ve İran Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi yetkililerinden alınan telefon bilgisine göre; arama kurtarma ekiplerinin kaza yerine henüz ulaşamadıklarını, yerel halkın kaza mahalline ulaştığı, yerel halktan destek alındığı öğrenilmiştir. Bakanlığımız İran Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ile irtibat halinde olup gelişmeleri yakından takip etmektedir. Kaza Araştırma ve İnceleme Kurulu ile AFAD ekipleri, söz konusu kazaya ilişkin incelemelerde bulunmak üzere Genelkurmay Başkanlığı tarafından tahsis edilen bir uçakla kaza yerine gideceklerdir” ifadelerine yer verildi.

PİLOT ALÇALMA TALEBİNDE BULUNDU 
airporthaber.'de yer alan habere göre uçak kalktıktan bir süre sonra tırmanmayı henüz tamamlamadan pilotunun kule ile temasa geçerek, "Alçalma talep ediyorum" dediği kaydedildi. Pilotun bu talebinden sonra uçakla irtibatın tamamen kesildiği, pilotun bu talebi sonrası uçakta teknik bir arıza ya da kuş çarpması ihtimalleri gündeme geldi.

"DNA TESTİ GEREKLİ"

İran Acil Yardım Kurumundan düşen Türk uçağına dair açıklama geldi. Kurumdan yapılan açıklamada, "Yerel güçler olay yerine vardı ve uçak enkazına ulaştı. Tüm cesetler yanmıştır. 11 cesedin kimliği belli değil ve kimliklerinin belirlenmesi için DNA testi gerekli" denildi. 

11 kişinin hayatını kaybettiği bu kaza, Türk sivil havacılığındaki ilk ölümlü iş jeti kazası oldu.

Odatv.com

Ad
Ad
Ad

Yorum Yaz