Ad

İTO’da Özgener dönemi

368910

’nda Demirtaş’ın çekilmesiyle yönetim kurulu lerine tek liste ile giren , 151 oyla Oda’nın 11’inci ‘Başkanı’ seçildi

İzmir Ticaret Odası (İTO) yönetim kurulu seçimlerine tek liste ile giren Başkan Adayı Mahmut Özgener, toplam 174 meclis üyesinin 151'inin oyunu alarak Oda'nın 11'inci 'Başkanı' oldu. İTO Yönetim Kurulu Başkanlığı için 2 adaylı yarışta, oylamaya 12 saat kala mevcut başkan Ekrem Demirtaş'ın tüm görevlerinden istifa ederek yarıştan çekildiğini açıklamasıyla seçim tek listeyle yapıldı. İzmir Ticaret Odası Hizmet Binası'nda yapılan seçimde Mahmut Özgener, 174 meclis üyesinin 151'inin oyunu aldı. Seçimde 9 oy boş, 14 oy ise geçersiz çıktı. Oda'nın 11'inci başkanı olan Özgener, sonuçların açıklanmasının ardından "6 ay önce çıktığımız adaylık sürecinde sona geldik. Bugün 'değişim' arzusunu taşıyan İzmir Ticaret Odası üyelerimiz, sabah erken saatlerden itibaren gelip oylarını kullandı" dedi.

DEMİRTAŞ'A TEŞEKKÜR ETTİ

Ekrem Demirtaş'ın adaylıktan çekilmesini de değerlendiren Özgener, "Seçim sürecinde çok değerli 105 meclis üyemizin lehimize imzalı deglerasyonları sonrasında mevcut Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ekrem Demirtaş, tüm görevlerinden istifa ederek, bu yarıştan çekildi. Bu kararını da saygıyla karşılıyorum. Oda'ya 26 yıl boyunca verdiği hizmetler ve İzmir Ekonomi Üniversitesi gibi bir eğitim kurumunu kentimize kazandırdığı için kendisine çok teşekkür ediyorum" diye konuştu.

BİNAMIZ KALE OLACAK

Artık yeni şeyler söyleme ve ekonomiyi hareketlendirme zamanının geldiğini vurgulayan Özgener, "Meclis üyelerimizin teveccühü ile de bugün burada, kent ekonomisine yön verecek "Değişim" başlamış oldu. Bundan sonraki ilk işimiz; birleştirici ve tüm karar süreçlerinde ortak hareket eden bir yönetim anlayışını getirmek olacak. Artık bu bina; tüccarlarımızı, üyelerimizi her türlü risklerden, gelenekselci anlayış ve bireysellikten koruyan bir 'Kale' olacak. Ayrıca, görecekleri samimiyet ile aidiyet duygularını arttırarak adeta "İkinci Ev'leri olacak. Artık geçmişi bırakıp geleceğe bakma ve geleceğimizi konuşma zamanı. Herkese eşit mesafede olup her görüşe saygı duyma zamanı. Özetle artık 'değişim' zamanı" ifadelerini kullandı.

MECLİS ÜYELERİ NE DEDİ?

Bilal Doğan: Bu kadar tarihi geçmişi olan büyük bir kurumdaki seçimlerin hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Mahmut Özgener başkanımız vizyonu ve ufku olan, geçmişteki başarılı çalışmalarıyla kendisini kanıtlamıştır. Bizler meclis üyeleri olarak Mahmut Özgener başkanımızın yanındayız.

Necip Nasır: Pazartesi günü iş dünyasının değişim talebi sandığa yansıdı. Ekrem bey iş dünyasının bu değişim talebine kayıtsız kalamadı. Kendisine büyük bir desteğin olmadığını görünce istifa etti. İnanıyorum ki Mahmut beyin bu birleştirici, uzlaştırıcı ve katılımcı anlayışıyla İzmir Ticari Parlementosu arzu edilen çalışmaları yapacaktır.

Mustafa İd uğ: İzmir Ticaret Odası'nda önemli bir değişim yaşanıyor. Bu değişimin çok yakın zaman içerisinde yansımalarını tüm İzmir fark edecek. İyi bir yönetim, daha nitelikli bir meclis oluştu.

Adil Özyiğit: Artık İzmir Ticaret Odası'nın önü tıkanmıştı. Çok ciddi bir mental yorgunluğu vardı. Kendi meslek grubumuzdaki iş insanlarından oy istemeye gittiğimizde çok büyük bir baskı gördük. Çünkü herkes değişim istiyordu. Ekrem bey akıllı bir adam. Kaybedeceğini görmüştü. Seçime girmeyip bence çok doğru bir hareket yaptı.

Metin Aztekin: İzmir camiası için hayırlı olsun. İnşallah İzmir'e çok katkı sağlayacak güçlü bir yönetim ve başkan olur. Hiçbir siyasete bulaşmadan hizmet etmelerini bekliyoruz. Bunda başarılı olacaklarını düşünüyorum. Ekrem beye yaptığı tüm hizmetler ve verdiği emekler için camia olarak teşekkür ederiz.

Emre Kızılgüneşler: Ben tamamiyle sayın Ekrem Demirtaş'ın tercihi diye düşünüyorum. Gönül isterdi ki burada seçim yarışı olsun. İzmir' yakışan bir yönetim anlayışıyla kenti hem ulusalda hem de dünyada bilinen bir marka yapmayı amaçlıyoruz.

Akın Kazançoğlu: Çekilme kişinin kendi insiyatifi doğrultusunda olan bir şey. Yeni dönemin başarılı olacağına inanıyorum. Her yenilikte bir hayır oluyor. Burada eski tecrübeli arkadaşların yanına yeni genç dinamik arkadaşlar geldi. Tecrübemizi onlara aktaracağız. Onların yenilikleriyle her şey daha iyi olacak.

Meclis Başkanı Özpoyraz

Başkanlığı seçimlerinde mevcut Başkan Rebii Akdurak ile bir önceki Başkan Selami Özpoyraz yarıştı. Açılan sandıklardan 96 oy Selami Özpoyraz'a, 73 oy da Rebii Akdurak'a çıktı. Bu sonuçla Selami Özpoyraz bir dönem ara verdiği meclis başkanlığı koltuğuna yeniden oturdu. YENİ ASIR

Ad
Ad
Ad

Yorum Yaz