Ad

Zatürreden aşıyla korunun

369562
Ad

İzmir Özel Can Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Arzu İzmir, yandaş hastalıklarla ölümcül olabilen zatürreden aşıyla korunabileceğini, ileri yaşlarda iyi bakımın önemli olduğunu söyledi. Özellikle çocuklarda ve ileri yaşlarda alt solunum yolu enfeksiyonlarının farkında olmadan zatürreye çevirebildiğine dikkat çeken Dr. Arzu İzmir, sağlıklı bir bakımın tedaviye çok olumlu etkisi olduğunu belirtti.

BELİRTİLERE DİKKAT

İzmir Özel Can Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Arzu İzmir, zatürre hastalarında öksürükle birlikte ateş, koyu renkli balgam, halsizlik, kırgınlık olduğunda mutlaka göğüs uzmanına başvurmalarını önerdi. Zatürre rahatsızlığının ilerleyip hastanın yoğun bakımda yatma aşamasına gelebileceğini ifade eden Dr. İzmir, zatürreden aşı ile korunabilineceğine dikkat çekti. Göğüs Hastalıkları Uzmanı, "Hastalarda solunum yetmezliği tablosu oluşabilir.
Bu hastalık ölümcül de olabiliyor. Yoğun bakımda ölen hastaların çoğu ek hastalıklarla birlikte zatürreye yakalanmış hastalar oluyor. Zatürre aşısının 65 yaş ve üzerinde yapılmasını öneriyoruz. Bu aşı, kronik hastalığı olan, kalp hastalığı, diyabet, siroz, akciğer hastalıkları, bağışıklığı baskılanmış olan kanser hastaları, diyaliz hastaları, transplant hastalarına zatürre aşısını öneriyoruz" diye konuştu.

Yeni Asır

Ad
Ad
Ad

Yorum Yaz