Ad

Kan emen değil şifa veren canlı

369601
Ad

Tıbbi sülüklerin tedavi edici özellikleri, kan emilirken vücuda verilen salgıda gizli. Bu salgı, 100’ün üzerinde biyoaktif madde içeriyor

Sağlık Bakanlığı tarafından 2014 yılında yayınlanan Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları (GETAT) yönetmeliğinin ardından modern tıp ile alternatif tıp birleşerek hizmete giren İntegratif Tıp Mucizesi insanlık için şifa kaynağı oldu. Geçtiğimiz bölümlerde İntegratif Tıp Mucizesi başlığı altında hacamat ve ozon tedavisi yöntemlerini anlatan Dr. Murat Ünlü, bu hafta ise Yeni Asır'a sülük tedavisini anlattı.

SALGISI İLAÇ GİBİ

Çok eski çağlardan beri birçok hastalıkta kullanılan tıbbi sülük tedavisi, günümüzde de oldukça yaygın. Tıbbi sülüklerin tedavi edici özellikleri kan emilirken vücuda verilen salgıda gizli. Bu salgı, 100'ün üzerinde biyoaktif madde içeriyor. İntegratif Tıp Uzmanı Dr. Murat Ünlü, Hadis-i şerifte şifa kaynağı olarak gösterilen ve batı literatüründe de yerini alan sülükle tedavinin (hirudoterapi), birçok hastalığın tedavisinde mucizevi sonuçlar verdiğini belirtti. Varisten diyabetik yaralara, yüz felcine kadar birçok hastalık için faydalı olan sülük tedavisinin son yıllarda birçok bilimsel araştırmaya da konu edildiğini belirten Dr. Ünlü, "Sağlık Bakanlığı'nın 2014 yılında yayınlanan Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları yönetmeliğinin ardından sülük tedavisinin insanlığın hizmetine sunulduğunu söyledi.

BİN DERDE DEVA

İzmir'in Gaziemir ilçesindeki özel kliniğinde birçok geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamasını toplumun hizmetine sunduklarını belirten Dr. Ünlü, sülük tedavisine de çok yoğun ilgi olduğunu belirtti. Hastalıklarda tedavi edici özelliği bulunan sülük türlerinin Hirudo Medicinalis ve Hirudo Verbana olduğunu belirten Dr. Ünlü, "Sülüğün tıbbi etkisini oluşturan 2 ana bileşen vardır. Bunlar biyoaktif salgı içeriği ve refleks uyarıdır. Tedavi edici özelliği kanın emilmesinde değil, kan emilirken vücuda verilen salgıda gizlidir. Sülüklerin ana tedavi mekanizması kan emerken vücuda kendi ürettikleri biyoaktif salgılarını vermeleri ve bu salgıların vücutta oluşturduğu etkiden kaynaklanmaktadır. Bu salgı şu ana kadar izole edilebildiği kadarıyla 100'den fazla biyoaktif madde içermektedir. Sülüklerin biyoaktif salgılarının; kanın pıhtılaşmasını engelleme oluşmuş pıhtıları eritme, Analjezik (ağrı kesici) antibakteriyel antioksidan nörotrofik (sinir hücresi yenileyici) dolaşımı arttrıcı özellikleri bulunmaktadır" diye konuştu.

YAN ETKİSİ YOK

Sülük tedavisinde insan sağlığı için gerekli olan ilacın bu canlının bizzat kendi ağzından verildiğini anlatan Dr. Ünlü, "Sülükte ilaç olarak tanımlanan ve içinde 105 civarında bioaktif madde bulunan bir salgı biriktirmektedir. Bu canlıyı ilaç haline dönüştüren özelliği işte bu biriktirdiği salgıda bulunmaktadır. Dolayısıyla halk arasında bilinenin tersine tıbbi sülük; sadece kan emen bir canlı değil, insan vücudunda pek çok etkide bulunan bu salgıyı bir ilaç olarak yapıştığı yerden kan dolaşımına aktaran bir canlıdır. Bu kadar etkili maddeyi hem de hiçbir yan etki oluşturmaksızın, tamamen doğal bir terkiple pek çok hastalıkta kullanılan bir uygulama olan hirudoterapi, yeniden değeri anlaşılmış bir tedavi metodudur" dedi.

TEK KULLANIMLIK

Sülüklerin mutlaka tek kullanımlık ve steril olması gerektiğini, aksi halde birçok hastalığa yol açabileceğini vurgulayan Ünlü, "Tedaviyi mutlaka ehlinden almak gerekiyor. Aksi halde steril olmayan sülükler özellikle AIDS ve hepatit gibi kanla bulaşıcı hastalıklara neden olabilmektedir" diye konuştu.

HANGİ HASTALIKLARA UYGULANIR?

Damar tıkanıklıkları, varis, hemoroid gibi damarsal problemlerde

Boyun fıtığı bel fıtığında
Huzursuz bacak sendromunda

Dolaşım problemlerinde
Romatizmal hastalıklarda
İskelet sistemi hastalıklarında,
Egzama, sedef hastalığı başta olmak üzere birçok cilt hastalığında,
MS , ALS ve Parkinson gibi dejeneratif sinir sistemi hastalıklarında
Glokom ve retinal arter tıkanıklığı gibi tedavisi zor göz hastalıklarında
Migren ve gerilim tipi baş ağrılarında
Vertigo sendromunda
Fibromiyalji olarak bilinen özellikle ense ve sırt ağrılarında
Kronik yorgunluk sendromunda
Anksiyete ve depresyonda

SÜLÜĞÜN SALGILADIĞI ENZİMLERDEN BAZILARI

Kanın pıhtılaşmasını engelleyici (Hirudin)
Pıhtılaşmasını engelleyici (Antiagregan)
Oluşmuş pıhtıyı eritici (Fibrinolitik)
Cinsel güç arttırıcı (Afrodizyak)
Ağrı kesici (Analjezik- Antiromatizmal)
Mikrop öldürücü (Antibakteriyel)
Tansiyon dengeleyici (Antihipertansif)
Kas gevşetici (Miyorelaksan)
Bağışıklık sistemini düzenleyici (İmmun modulatör)
Stres giderici (Anksiyolitik) etkilere sahiptir.

Hangi durumlarda uygulanmaz?

Aktif kanama odağının varlığı
Cidd i anemi hastalıklarında
Cerrahi girişim öncesi
Kan sulandırıcı (coumadin, heparin) ilaç kullanımında
Kanama diyatezleri (Hemofili )
Gebelik ve emzirme durumlarında sülük tedavisi uygulanmamaktadır.
Vücudun hangi bölgelerine sülük uygulanabilir
Vücudun aşağıdaki bölgeler dışındaki her yerine sülük tedavisi uygulanabilir; aşağıdaki bölgelere sülük uygulanması ise sakıncalıdır.
Yumuşak cilt bölgeleri (Göz kapağı çevresi gibi)
Keratinize bölgeler (Avuç içi, ayak tabanı gibi)
Önemli damarların üzeri (Boyun, çene altı, koltuk altı, kasık gibi)

TOLGA TEKİN

Yeni Asır

Ad
Ad
Ad

Yorum Yaz