Ad

Dolar fırladı arka arkaya açıklamalar!

369627
Ad

Dolar 4.5007 lira ile, euro 5.3251 lira ile ve sterlin 6.0698 lira ile yeni tarihi rekor düzeylerine tırmandı. Dolar, peş peşe yansıyan gelişmelerin ardından 4.50'den 4.40 seviyelerine geldi.

Yeni güne tarihi rekor düzeylere yakın başlayan dolar 4.5007 lira ile, euro 5.3251 lira ile ve sterlin 6.0698 lira ile yeni tarihi rekor düzeylerine tırmandı.

Kredi derecelendirme şirketi Moody’s’in yatırımcı hizmetleri birimi Moody’s Investor Service, dün yayınladığı “Bankacılık Sistemi Görünümü – Türkiye’nin finansman ve varlık kalitesine ilişkin aşağı yönlü riskleri görünümü negatif yapmamıza yol açtı” başlıklı raporda, yavaşlayan ekonomik büyüme, etkisiz para politikaları, para birimindeki değer kaybı ve yüksek işsizlik gibi etkenlerin birleşimi nedeniyle finansman ve varlık kalitesindeki görünümün negatif olduğu vurgulandı.

TL, bu yıl dolar karşısında yüzde 15'e yakın değer kaybederek gelişmekte olan ülke para birimleri arasında en çok değer kaybedenlerden biri durumunda.

MERKEZ BANKASI’NDAN AÇIKLAMA

Merkez Bankası da piyasalarla ilgili açıklama yaptı. Bankadan yapılan açıklamada “Piyasalarda gözlenen sağlıksız fiyat oluşumları yakından takip edilmektedir. Gelişmelerin enflasyon görünümü üzerindeki etkileri de dikkate alınarak gerekli adımlar atılacaktır” ifadeleri kullanıldı.

Merkez Bankası'nın açıklamasından önce 4.50 lira seviyesine kadar çıkan dolar kuru 4.45 TL seviyelerine geriledi. 

 

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, Cumhurbaşkanı Erdoğan'la görüşmek için AKP Genel Merkezi'ne gitti. 

Ekonomiye ilişkin bakanlar da AKP Genel Merkezi'ne geldi.

Dolar, peş peşe yansıyan gelişmelerin ardından 4.50'den 4.40 seviyelerine geldi.

BANKACILAR BİRLİĞİ'NDEN AÇIKLAMA

Bankalar Birliği de açıklamasında "Bankacılık sektörü riskleri doğru yönetip pozitif görünümü koruyabilir" dedi.

Birliğin açıklamasında, ABD'de yükselen faizlerin, petrol ve emtia fiyatlarındaki artış eğiliminin ve uluslararası ve bölgesel politik risklerin artmasının, gelişen ülkeleri olduğu gibi Türkiye'yi de etkilemekte olduğu kaydedildi.

Açıklamada "İç ve dış şokların yaşandığı son on beş yılda Türkiye ekonomisi ortalama yüzde 6’ya yakın büyümüştür. Bankacılık sektörü büyümenin sağlıklı olarak sürdürülmesine destek olacak yapıda ve güçtedir; uluslararası düzenleme ve denetim kurallarına tam uyumludur" ve "Hükümetimiz başta olmak üzere ilgili tüm kurumlar ile yakın istişare ve işbirliği sayesinde, beklenmedik durumlarda aracılık işlevini sağlıklı olarak yerine getiren bankacılık sektörü, büyük ölçüde uluslararası gelişmelerin neden olduğu son dönemdeki zorlu süreçten kaynaklanan riskleri de doğru yöneterek pozitif görünümünü koruyacak kabiliyettedir" ifadelerine yer verildi.

Ayrıntılar geliyor...

Odatv.com

Ad
Ad
Ad

Yorum Yaz