Ad

ABD Başkanı Trump'tan 'gümrük vergisiz G7' teklifi

370233
Ad

ABD Başkanı Donald Trump, Kanada'daki G7 Liderler Zirvesi'nden ayrılırken yaptığı konuşmada gümrük vergilerinin kaldırılmasını önerdi.

Ancak zirvede bu yönde bir karar alınmadı.

Trump ABD'nin çelik ve alüminyum ithalatına getirdiği yeni gümrük vergilerinden dolayı gergin bir havada geçen zirveyi "olağanüstü derecede verimli" olarak niteledi.

ABD Başkanı "Gümrük vergileri, bariyerler ve sübvansiyonlar olmamalı. Gümrük vergileri de dedim" diye konuştu. "ABD on yıllardır kullanılıyor. Herkesin soyduğu bir kumbara gibi" diye devam etti.

Ancak "ticari eşitsizliklerden" G7 liderlerini sorumlu tutmadığını belirten Trump, daha önceki ABD Başkanlarını suçladı.

Trump, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile yapacağı tarihi görüşme nedeniyle Singapur'a hareket etmek üzere zirveden erken ayrıldı.

Çelik ve alüminyuma ek vergi uygulaması

ABD'nin de dahil olduğu dünyanın en büyük ekonomilerine sahip gelişmiş yedi ülkeden oluşan G7 grubu üyesi altı ülkenin maliye bakanları, liderler zirvesi öncesi yapılan toplantıda Washington'a yeni vergilerin çekilmesi çağrısı yapmıştı.

ABD'nin 1 Haziran'da Avrupa Birliği, Kanada ve Meksika'dan ithal edilen çeliğe yüzde 25 ve alüminyuma yüzde 10 ek gümrük vergisi uygulamasını yürürlüğe sokması, özellikle Avrupa ile ABD arasında ticaret savaşları başlaması endişesini doğurmuştu.

AB bu adıma karşılık olarak bazı ABD mallarına ek gümrük vergisi getirdi.

Tek anlaşmazlık konusu ticaret değil

Zirvede ABD ile diğer ülkeler arasında ticaret dışında anlaşmazlık yaşanan başka konular da var. İklim değişikliği, İran ve İsrail-Filistin sorunu bunlara örnek.

G7 ülkeleri Kanada, ABD, İtalya, Almanya, Fransa, İngiltere ve Japonya'dan oluşuyor.

Çatlaklar ticaretten derin

James Robbins, BBC Diplomasi Muhabiri, Quebec

Zirve çok olumsuz bir havada başladı ve ortak bildiri olmadan sonuçlanması muhtemel.

Trump ile diğer liderler arasındaki anlaşmazlıklar, ticaretin de çok ötesinde - iklim değişikliği, İran ile ilişkiler ve İsrail-Filistin sorunu bunlar arasında.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, sahte bir birlik mesajı vermektense farklılıkları net olarak ortaya koymanın daha faydalı olabileceğini savunanlardan. Merkel bunun 'herşey yolundaymış gibi davranmaktan daha samimi' olduğunu belirtti.

Diğer liderler ise hâlâ bir fikir birliği sağlanabileceğine inanıyor. Trump da umutlu olduğunu söylüyor ancak Trump'ın zirvede izole edildiği şüphe götürmez bir durum.

 

https://www.bbc.com

Ad
Ad
Ad

Yorum Yaz